Ahilik Haftası Nedir - Ahilik Haftası Hakkında Bilgi

'Özel Gün ve Geceler' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ahilik Haftası Nedir - Ahilik Haftası Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ahilik haftası nedir ,ahilik haftası ne demek,ahilik haftası ile ilgili konu,ahilik haftası anlamı


  8-12 Ekim tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan "Ahilik Haftası" Ankara'da kutlanmaya başlandı.

  XIII. Yüzyılın ilk yarısından XIX. yüzyılın ikinci yarısına kadar Anadolu'da, Balkanlar'da ve Kırım'da yaşamış olan Türk Halkı'nın sanat ve meslek alanında yetişmelerini ve ahlaki yönden gelişmelerini sağlayan Ahilik; esnaflık ya da ticaret anlayışının ya büyük tekellere ya da bireysel varolma çabalarına terk edildiği günümüzde, insanların ahlaklı yollardan kazanç edebilmesinin tüm ilkelerini ve yollarını yüzyıllar boyu koruyan bir gelenektir.

  Kendine kabul ettiği kurallar içinde ne denli toplumsal bir başarıya imza attığının ve doğru olandan taviz verilmediği sürece her insanın hak ve kazanç sahibi olabileceğinin kanıtlandığı bu esnaf örgütlenmesi sayesinde, dükkanını kapatmak zorunda kalan esnafın, çıraklık, kalfalık ve ustalık zincirini yok sayarak atılan her adımın geçmişten gelen geleneklere sahip çıkılmamasının bir sonucu olduğunun ayrımına ister istemez varılacaktır.

  Arapça kardeş anlamına gelen "Ahi" kelimesi bir başka görüşe göre de yiğit anlamına gelen "Akı" kelimesinin dönüşerek Ahi şeklinde kullanılmasından doğmuştur. Kuruluş amaçları, Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden Türkmenler arasında yer alan çok sayıda sanatkara kolayca iş bulmak, bu kişilerin Anadolu'daki yerli bizans sanatkarları ile rekabet edebilmesini sağlamak, piyasada tutunabilmek için yapılan malların kalitesini korumak, snatkarlarda sanat ahlakını yerleştirmek olarak sıralanabilecek özelliklere sahip Ahilik Teşkilatı halen günümüzde sivil toplum örgütlenmesi olarak bu gelenekler korunmasını istinaden devam ettirilmeye çalışılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahilik Haftası Nedir Forum Tarih
Ahilik Haftasının Anlam ve Önemi Nedir Özel Gün ve Geceler 7 Ocak 2013
Ahilik Haftasının Önemi Nedir? Özel Gün ve Geceler 6 Ocak 2013
Ahilik Haftasıyla İlgili Şiir Şiirler Şiirler 6 Ocak 2013
Ahilik Haftasıyla İlgili Kısa Yazı Makaleler-Denemeler 6 Ocak 2013
Ahilik Haftasıyla İlgili Kısa Şiirler Şiirler 5 Ocak 2013

Bu Sayfayı Paylaş