Ahilik haftası ile ilgili konuşma metni

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ahilik haftası ile ilgili konuşma metni konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ahilik haftası konuşma metni,Ahilik Kültürü Haftası Konulu Konuşma Metni , Ahilik Kültürü Haftası konuşma metni,hilik Kültürü Haftası yazısı  Ahilik haftası konuşma metni  "AHİ " sözcüğü "AKİ" kökünden gelmektedir. " Aki ? sözcüğü eski Türkçe' de " ELİ AÇIK "anlamına gelmektedir.

  Ahilik kavramı bu köşeye sığdırılacak bir kavram değildir. Ta ki Oğuz Hanlığı, Uygur Devleti, Göktürk Devleti ve Hun Devleti' ne dayanmaktadır. Yaklaşık 4000 yıllık bir tarihe dayanmaktadır. Yani Türk tarihi kadar eskidir.

  Tarihi araştırmalarda o dönemlerde insan haklarına saygı, kadının toplumdaki saygın yeri, misafirperverlik, bir tehlikeye karşı birlik oluşturmak, dayanışma, yardımlaşma gibi birçok insani değerlerin bugünkü tabiri ile evrensel değerlerin mevcut olduğunu görüyoruz.

  Yani Türk tarihinde "AHİLİK " adeta bir "Rönesans" tır. Yenilikler ve güzellikler manzumesidir.

  Ahilik; toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırmak ve aralarında dayanışma kurulmasını sağlamaktır.

  Ahilik; birlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli unsurdur. Türklerin Anadolu?da bin yıldan beri yaşamaları "ahilik" sayesinde olmutur.

  Ahilik; din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeyen, herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir.

  Ahilik; zengin-fakir ayrımı yapmaz. Çalışmak ve üretmek, alın teri ile kazanmak ? ahilik ?te bir ahlak kuralıdır. Bunun için herkesin mutlaka bir mesleği ve işi olmalıdır.

  Ahilik; halkın sırtından geçinenlere, hortumculara, soygunculara ya da bir köşeye çekilip miskin miskin oturanlara karşıdır.

  Ahilik düşüncesinin kurulduğu Ahi Birlikleri' ni batıdaki ve doğudaki benzer teşkilatlardan ayıran özellik, din adamlarının da devlet adamlarının da Ahiler üzerinde herhangi bir etkisinin olmayışıdır. Bunun sonucu olarak Ahilik, sivil toplum kuruluşlarının en eski modelidir.

  Almanya?nın bugünkü kalkınmasının temelinde Osmanlı Devleti zamanında zirveye ulaşan Ahilik düşüncesinin ve uygulamasının kopyalanmasıdır.

  Çünkü Almanlar yüzyıllar önce mesleki eğitim sistemlerini, Osmanlı?nın Ahilik sistemini örnek aldıklarını bizzat kendileri ifade etmektedir.

  Ülkemizde yeni kurumsallaşan Rekabet Kurulu, Patent Enstitüsü, Reklam Kurulu, KOSGEB, Ticaret ve Sanayi Odaları, İşçi ve İşveren Sendikaları, Kooperatifler, Belediyeler, Esnaf Odaları, Bağkur gibi sosyal hizmet vermekte olan tüm kurumlar Ahilik sisteminin günümüzde yansıyan kuruluşları olmuşlardır.

  Tüm çalışanların, esnafların, tüccarların "AHİLİK HAFTASI" nı kutlar, bu vesileyle esnafımızın Genel Kurullarını yaparak yeniden teşkilatlandıkları bugünlerde çalışma hayatlarında başarılar diler, hayırlı kazançlar temenni ederim.

  Tüm esnafımızın ayrıca içinde bulunduğumuz Ramazan ayını ve yaklaşan Bayramlarını şimdiden kutlarım.

  Saygılarımla...

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahilik haftası ilgili Forum Tarih
Ahilik Haftasıyla İlgili Şiir Şiirler Şiirler 6 Ocak 2013
Ahilik Haftasıyla İlgili Kısa Yazı Makaleler-Denemeler 6 Ocak 2013
Ahilik Haftasıyla İlgili Kısa Şiirler Şiirler 5 Ocak 2013
Ahilik Haftası İle İlgili Özlü Sözler Güzel Sözler-Mesajlar 12 Ocak 2012
Ahilik Haftası İle İlgili Şiirler Şiirler 12 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş