Ahiler Köyü Pamukova Sakarya

'Sakarya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ahiler Köyü Pamukova Sakarya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pamukova Ahiler Köyü - Ahiler Köyü Hakkında - Ahiler Köyü Tanıtımı - Ahiler Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: MUAMMER DEMİR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 264 5635582

  COĞRAFİ DURUM :

  Ahiler köyü E 25 Karayoluna üç km mesafede Yörük Ali tepesinin eteğinde kurulmuş, kuruluş tarihi bakımından yeni köylerden birisidir. Doğuda, Şeyhvarmaz, Güneyde,Mekece, kuzeyde, Kemaliye batıda ise Bilecik iline bağlı Osmaneli ilçesi ile komşudur. Ovaya hakim küçük bir tepede kurulmuş olan köyün başlıca mevkileri; Ayvalık, Kocaboğazderesi, Gökçukurlar, Ballıkaya, Güvercinkaya, Yukarıahiler, Dediktepesi, İncirliovası, Ardıçlık, Karataş ve Değirmendere gibi yerlerdir.

  KÖYÜN TARİHİ : .

  Köyün hangi tarihte kurulduğu bilinmemektedir. Selçukluların yöreyi fethi ve Bizans tekfurunun teslimi ile Ahiler köyü Selçukluların sınır köyü olmuştur. Ankara dolaylarında yaşayan Ahibabalılar Yörüklerinden Ahibabalı bir Türkmen Yörük ‘ün koyun sürülerini kış soğuklarından korumak o zamanlar otlakiyesi bol olan şimdiki Ahiler köyünün üstündeki Yukarı Ahiler’de hayvanlarını otlatmak ve buralara yerleşmek istemesi Selçuklu beyinin de Ahibabalı Türkmen Yörük ‘ün yerleşmesine müsaade etmesi neticesinde Yakarı Ahiler köyü kurulmuş, köye ilk yerleşen Ahibabalı Yörüğün memleketinden dolayı köyün adı Ahiler olmuştur. Daha sonra köy halkı yerleşim yerlerindeki toprakların verimsiz ve kurak oluşu, ovadan yolun geçişi, ova da bataklıkların ve sıtma hastalığının kurutulması gibi sebeplerden bugünkü yerine taşınmaya başlamış, önceleri Aşağı Ahiler adıyla anılan köy Yukarı Ahiler köyünün tamamen boşalmasıyla Ahıler köyü olmuş, Ahıler adı zamanla değişerek Ahiler olmuştur.

  EKONOMİK VE SOSYAL DURUM :

  Köy halkının geçimi tarım ve hayvancılığa bağlıdır. Köy insanları çalışkan olmaları sayesinde kıraç olan arazilerini yeni araziler satın alarak desteklemişler, tarıma daha çok önem veren, eskiden fakir olan köy: ilçenin sayılı köyleri arasına girmiştir. Köyde Her çeşit tarım ürünleri üretiminin yanı sıra, hindi ve tavukculuk da halen devam etmekte ailelerin geçimine büyük destek olmaktadır. Son yıllarda modern usullerle tarım yapılan köyde, meyvecilik ve sebzecilik hızla gelişmektedir. Köyde ki ilk okul kapalıdır. Ancak eğitimin daha başarılı olması için öğrenciler, Mekece İlk Öğretim okulunda eğitim görmektedir. Göçler nedeniyle nüfus artışının olmadığı köyde; Çürükler, Topalhasanlar, Yantirler, Balalar,Güsenler, Topallar, Kocaeliler ve Dervişler gibi sülaleler vardır


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahiler Köyü Pamukova Forum Tarih
Ahiler Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Sipahiler Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Sipahiler Köyü Hakkında Bilgi Devrek Zonguldak Zonguldak Tanıtımı 18 Haziran 2010
Sipahiler Köyü Hakkında Bilgi Körfez Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Sorguncukahiler Köyü Yenipazar Bilecik Bilecik Tanıtımı 21 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş