Ahiler İlköğretim Okulu Altındağ Ankara

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 19 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ahiler İlköğretim Okulu Altındağ Ankara konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahiler İlköğretim Okulu Hakkında - Ahiler İlköğretim Okulu Tanıtım - Ahiler İlköğretim Okulu Resimleri - Ahiler İlköğretim Okulu İletişim


  [​IMG]

  OKULUMUZUN TARİHÇESİ

  ---Okulumuz Ankara’nın İçaydınlık semtinde bulunmaktadır. 1970 yılından önce boş ve çayırlık bir alan olan yerleşim bölgemiz Marangozlar-Keresteciler ve Mobilyacılar sitesinin yapımından sonra hızla nüfus artışına uğradı. Bundan dolayı yeni ve modern binalar yapıldı. Başlangıçta, memur ve memur emeklilerinden oluşan semt sakinleri, daha sonra esnaf ağırlıklı oldu.

  ---1974 yılında öğretime açılan okul binamız, göç olayının karşısında yetersiz kaldı. Okulumuz 3479 metre kare arsa üzerine kurulmuş toplam alanı 2490 metre kare olan iki binadan oluşmaktadır. Artan öğrenci sayısına cevap verebilmek için 11 derslikli ikinci bina 1996 yılında hizmete girmiştir.

  ---Şu an okul binalarımızda 17 derslik ve 34 şubede 910 öğrenci, ayrıca 2 derslik ve 4 şube olan ana sınıflarımızda da 70 öğrenci ile ve 1 müdür, 2 müdür yardımcısı, 56 öğretmen, 2 memur, 2 hizmetliden oluşan kadro ile Eğitim ve Öğretim devam etmektedir.

  ---Başlangıçta adı İNÖNÜ İLKOKULU olarak düşünülmüş olan okulumuzun adı daha sonra AYDINLIKEVLER PAZARYERİ İLKOKULU olarak değiştirilmiştir. Ancak 1975 yılında okulumuzun adı AHİLER İLKOKULU ve 1992 yılında da AHİLER İLKÖĞRETİM OKULU olmuştur. Bu isim, merkezi Ankara olan Ahi Türk Devletinin adının yaşatılması için konulmuştur.

  ---Okulumuz, öğretmen-veli-öğrencisiyle Ahilik yani kardeşlik geleneğine uygun olarak eğitim ve öğretime devam ediyor ve edecektir.

  OKULUMUZUN ADI

  ---Okulumuzun B Blok bölümünün inşaatına 1974 yılında başlanmış adının İNÖNÜ İLKOKULU olması düşünülmüş daha sonra da vazgeçilerek AYDINLIKEVLER PAZARYERİ İLKOKULU olarak değiştirilmiştir.

  ---13 EKİM İLKOKULUNDAN bir müdür yardımcısı vekâleten atanmış ayrıca aynı okuldan 15 öğretmen görevlendirilmişse de o yıl okulumuz eğitim öğretime başlayamamıştır.

  ---Bu nedenle okul binamız 1975 yılı haziran ayına kadar boş kalmıştır.

  ---Bu tarihte okulumuza bir asil müdür atanmış ve PAZARYERİ İLKOKULU olarak açılışı yapılmıştır. Ancak Aralık 1975 tarihinde okulumuzun adı bir kez daha değiştirilerek AHİLER İLKOKULU olmuştur. Ağustos 1992 Tarihinde Okulumuz AHİLER İLKÖĞRETİM OKULU’NA dönüştürülerek 2. kademeye de öğrenci alınmıştır.

  ---Okulumuzun adı ahilik teşkilatından ve bu esnaf loncasının kurucusu olan AHİ TÜRK DEVLETNİN adının yaşatılması düşünülmüştür. Bu devletin merkezi Ankara idi. Ahi Evran Anadolu’yu Türk–İslam düşüncesine açan Horasan erenlerinden olup Anadolu’da Türk birliğinin kurulmasında, geliştirilmesinde ve yaşatılmasında etkili bir isim olmuştur. Bu düşünce ve felsefe doğrultusunda iş tutan zanaat la uğraşanları bir araya getiren ve aralarında iş birliği ve dayanışmayı amaçlayan Lonca sistemine Ahilik (Kardeşlik) adı verilmiştir.

  [​IMG]

  İletişim

  Altındağ Ahiler İlköğretim Okulu

  Aydınlıkevler Mh. Çağdaş Sk. No:111 Altındağ / ANKARA

  Telefon: (0312) 316 20 13 - 318 91 90

  Belgegeçer: (0312) 318 55 85

  e-posta:
  288168@meb.gov.tr

  int.adres: ahilerioo.meb.k12.tr

  OKUL SİTESİNE GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

  kaynak:eek:kulun web sitesi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahiler İlköğretim Okulu Forum Tarih
Ahiler İlköğretim Okulu Bilgileri Kalecik Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 1 Ekim 2011
Ahiler İlköğretim Okulu Bilgileri Altındağ Ankara Ankara Tanıtımı 28 Temmuz 2011
Ahiler Şehit Kerim Çokbilir İlköğretim Okulu Sivrihisar Eskişehir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Tımarlı Sipahiler Neden Kaldırılmıştır Tarihi Bilgiler 21 Şubat 2014
Kutlu Doğum Haftasıyla İlgili Güzel İlahiler İlahi Sözler Ezgiler 23 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş