Ahi Köyü Merkez Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ahi Köyü Merkez Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ahi Köyü Merkez Bilgileri - Ahi Köyü Hakkında - Ahi Köyü Tanıtımı - Ahi Köyü Resimleri
  İlçe: MERKEZ - İl: EDİRNE


  Köy Muhtarı: REMZİ BALCI


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Edirne
  Bilgiler
  Nüfus 206 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 22000
  Alan Kodu 0288
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Edirne
  İlçe Merkez
  Web Sitesi
  Ahi, Edirne ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün bulunduğu alan 1900 lü yıllarda iki çiftliği kapsamakta idi.Balkan savaşları neticesinde bu alana yerleşmek isteyen ailelere bu çiftlik arazileri satılmış ve daha sonra devlet tarafından uygulanan istimlak ile devlete ait olan arazilerin büyük bölmü yerleşimci ailelere verilmiştir.Ahilik osmanlıdöneminde esnaf ve sanatkarların bir araya geldiği cemiyetti.Bugünkü esnaf ve sanatkarlar odası gibi.köyün ismi buradan gelmektedir.Ahiliğin kurucusu ahi evrenos tur.İç anadolu bölgesinde bu isimle birçok köy mevcuttur.Bu köylerin genelde yörük köyleri olduğunu görmekteyiz.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyün gelenekleri türkmen yörük gelenekleri ile aynı pareleldedir.İç anadolu yörük adetleri birebir örtüşmektedir.Köken olarak iç anadoludan balkanlara osmanlı döneminde göç etmiş olan türkmen akıncılarının yörük boylarıdır.Bu akıncı boyları balkan savaşlarının yenilgi ile sonuçlanmasından sonra özellikle bulgar ve yunanlıların soykırımından kaçarak bir kısmı bu köyü kurmuştur.

  Coğrafya

  Edirne merkezine 18 km uzaklıktadır.Saraçhane semtini takiben tunca köprüsünü geçerek,kapalı cezaevi istikametinden sarayakpınar yolu istikametinde devam edilir.Sarayakpınar yol ayrımı levhasından ekmekçi köyü yoluna sapılır.Sırasıyla ekmekçi köyü ve karabulut köyü geçilir.Karabulut köyü çıkışından Ahi köy levhasının gösterdiği iştikamete sapılır.2km.mesefeden sonra köye varılır.Köyün dışında 1km.mesafedeki meralık alanda yamaç paraşütü için mükemel tepelikler mevcuttur.yeşil alan ve tabiat güzeliği olarak örnek seviyededir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları soğuk ve ayaz geçer.Bulgaristan devletine yakınlığı nedeni ile tipik bir balkan karasal iklimi görülmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 206
  1997 18

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Nufus artışıyla beraber tarım alanlarının küçülmesi ile , genç nufus il merkezlerine sanayi bölgelerine göç etmek zorunda kalmıştır.köyde az bir nufus ikamet etmektedir.Köyün ekonomisi kötü durumdadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları

  2009 - Remzi BALCI
  2004 - remzi balcı
  1999 - remzi balcı
  1994 - Remzi BALCI


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Köyü Merkez Edirne Forum Tarih
Yolüstü Köyü Merkez Edirne Edirne Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Yenikadın Köyü Merkez Edirne Edirne Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Küçükdöllük Köyü Merkez Edirne Edirne Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Köşençiftliği Köyü Merkez Edirne Edirne Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Korucu Köyü Merkez Edirne Edirne Tanıtımı 2 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş