Ahşap oyuncaklar zeka geliştiriyor

'Oyuncaklar ve Tanıtımları' forumunda maviboncuk tarafından 19 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Ahşap oyuncaklar zeka geliştiriyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]Ahşap oyuncakl[​IMG]ar zeka geliştiriyor
  Çocukların zeka gelişimine katkı sağlayan oyuncakların ahşap olanları doğal ve sağlıklı olduğu için tercih ediliyor
  Her dönem ilgi gören ahşap oyuncaklar, bugün çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Ahşap oyuncaklar, doğal ve dayanıklı oldukları için anne babalar tarafından özellikle tercih ediliyor.
  Daha önce kısıtlı şekillere bürünen ahşap, şimdilerde çok çeşitli biçimler verilerek çocuklara ve ailelerine sunuluyor.
  Olgu Psikolojik Danışma ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nde görevli Psikolog Hande Ovalı, çocukların oyuncakla sadece oyalanmadığını, oyuncaklar sayesinde bazı duygu ve düşüncelerini aktardığını söylüyor. Ovalı, “Çocuk oyun oynarken bebeğine saldırgan davranıyorsa ve bebeğini kardeşinin yerine koyuyorsa, kardeşiyle ilgili olumsuz duyguları olduğunu, onu kıskandığını anlayabiliriz” diyor.
  Ovalı, oyuncağın çocuğun hayatını biçimlendirebilecek işlevi olan bir alet olduğunu belirterek, yanlış oyuncak seçiminin, çocukların üzerinde olumsuz etki yaratabileceğinin altını çiziyor. Ovalı, “Tabancayla savaş oyunu oynayan çocuğa, anne ve babası tabancanın normal hayatta çok rahat kullanılamayacağını anlatmalıdır” diyerek bu durumu örnekliyor.
  Oyuncakların el becerileri açısından da önem taşıdığını belirten Ovalı, özellikle 4-6 yaş arasında kreş ve anaokulu döneminde el becerilerinin gelişmesi için oyuncakların önemli olduğunu kaydetti. Ovalı, ahşap oyuncaklardaki eşleştirmeler ve yap-bozların, çocukların zeka gelişimi yönünden büyük yararları olduğunu ifade ediyor.
  Ahşap zeka oyuncakları üreten bir şirketin sahibi Ahmet Zekai İzberk, “İlk önce kayın ve gürgen ağacı kullandık ama sonra ıhlamura döndük. Çünkü çok yumuşak ve kolay işleniyor, hafif zımpara ile güzel ve oynanabilir hale getiriliyor. Ürünlerimizde su bazlı boya ve vernik kullanıyoruz” dedi. İzbek, çocukların zekalarının gelişimine katkı sağlamak için özellikle geometrik biçimlerde oyuncaklar yapıldığını belirtiyor. (TOPLUM YAŞAM)​
   

  1 kişi bunu beğendi.
 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ahşap oyuncaklar zeka Forum Tarih
Ahşap El Yapımı Oyuncaklar Oyuncaklar ve Tanıtımları 13 Şubat 2012
Ahşap İşi El Yapımı Oyuncaklar Hobiler Ve Videolar 14 Kasım 2008
Eskiden kapıların ahşaptan yapılmasının nedenleri nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 22 Aralık 2015
Ahşap Boyacısı Mesleği ve Özellikleri Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 4 Aralık 2011
Ahşap İşleme Sanatı Nedir? El Sanatları 13 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş