Agora (Yunanca : Ἀγορά, Agorá)

'Tarihi Bilgiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 14 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Agora (Yunanca : Ἀγορά, Agorá) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Agora (Yunanca : Ἀγορά, Agorá)


  [​IMG]

  [​IMG]

  antik Yunan kentlerinde, şehirle ilgili politik, dini, ticari her türlü faaliyetin gerçekleştiği, tüm kamu binalarının etrafında sıralandığı halka ait geniş açık alan olup, Helenistik dönemde şekillenip Roma İmparatorluğu’nda ortaya çıkan forumların öncülüdür.
  İlk agoralar şekil olarak son derece basit olup, bir kürsü ve oturma yerleri bulunan mekanlar coşkulu konuşmalara sahne olmaktaydı. Dini içerikli şenlikler ve tiyatro gösterileri de ilk zamanlar agorada düzenleniyordu.

  Örnekler


  Atina Agora’sı (Pausanias [Description of Greece] 1.17.1, İonya Agora’sı 6.24.2) Antik metinlerde agora toplantı alanı, pazaryeri, konuşma alanı, bir zaman dilimi anlamlarında kullanılmış olup, aynı zamanda Trakya’da Chersonese civarında bir kasaba adı olarak geçmektedir.
  Agora, kentin ortasında ya da liman yakınında bulunmakta olup, etrafı dükkânlar, sütunlar, heykel ve ağaçlarla çevrilirdi.
  Minos kentlerinde bulunan tiyatroya benzeyen alanlar da agoranın öncülleri olabilirler. Anadolu’da Pergamon ve Nysa agoraları Helenistik, Aizanoi, Asos, Ephesos (Efes) agoraları Roma döneminden kalmadır.

  Wycherley kentin bütünü gibi, agoranın da basit biçimde ortaya çıktığını, tek gerekenin, düz ve açık bir alan olduğunu, agoranın geniş anlamda, kent yaşamına ve yerleşme alanlarında kıvrılıp giden, sonra da kırlara doğru yayılan ana caddelere uygun bir odak sağlaması gerektiğinden, olanak varsa, kentin az çok merkezindeki bir alan-dan yararlandığını belirtmiştir.

  Etimoloji


  Antik Grekçe'de Homeros'un İlyada Destanı’nda (M.ö. 8. yüzyıl) αγορα, (αγείρω "toplanmak" fiilinden türemiştir.) “toplantı, toplantı yeri, meclis” anlamını taşımaktadır.
  Yunanca'da da agora, "toplanma yeri" anlamını korumaktadır. Agorastis "alıcı, pazara gelen müşteri" kelimeleri de Grekçe'den Yunanca'ya değişikliğe uğramadan geçmiştir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Agora (Yunanca Ἀγορά Forum Tarih
Agorafobi Nedir - Agorafobi Hakkında Bilgi FrmArtuklu TatLı SöZLük 16 Haziran 2011
Pythagoras Kimdir - Pythagoras Hayatı Düşünürler-Filozoflar 8 Haziran 2011
Agora - Marta Sofia Kitap, Resim ve Dergi 2 Nisan 2010
İzmir Smyrna Agorası İzmir Tanıtımı 22 Mart 2009
İkinci Android Kogan Agora'ya İnce Ayar Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 22 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş