AGKM baskılara ‘Dur’ diyecek

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda *B*U tarafından 11 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. *B*U

  *B*U Üye

  AGKM baskılara ‘Dur’ diyecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara’da bulunan Ankara Gençlik Kültür Merkezi (AGKM) yeni dönem Atölye çalışmalarıyla, Kürt dili, sanatı ve kültürünün geliştirilmesine katkı sunuyor. Kürtçe kurslar ve Kürt dili, resim, tiyatro, gitar ve bağlama atölyeleriyle çalışmalar yapacak olan GKM, Ankara’da yaşayan Kürtlerle buluşmayı hedefliyor. AGKM çalışanları, temel amaçlarının metropollerde yaşayan ve dilini, kültürünü unutmuş Kürtleri kendi özüyle buluşturmak olduğunu belirterek, bunun için çok yoğun bir çaba harcayacaklarını vurguladı.

  ‘Devrimci sanatı esas alıyoruz’

  AGKM Aktivisti Hamit Aydın, Kütlerin son yıllarda kendi dillerini ve kültürlerini yaşatabilmek için çok yoğun çabalarının olduğuna işaret ederek, bu çalışmaların en önemli ayaklarından birisinin de Gençlik Kültür Merkezleri çalışmaları olduğunu ifade etti. AGKM olarak, farklı dallarda atölye çalışmaları yaptıklarını söyleyen Aydın, “Temel amacımız metropollerde yaşayan Kürt potansiyelinin yaptığımız atölye çalışmalarına yönelmelerini, kendi kültürünü görmesini sağlamak ve kendi kültürünü yaşatmaktır” dedi. Aydın, atölye çalışmalarının diğer bir amacının da katılacak kişilerin kendini yaşamsallaştırması ve devrimci sanatı esas alarak, üretimde bulunması olduğuna dikkat çekti. Tiyatro, dil, bağlama, gitar ve resim dallarında atölye çalışmalarının olduğunu belirten Aydın, “Özellikle anadilini öğrenmek için bize başvuranların sayısı oldukça yüksektir. Bu şekilde, asimilasyon sonucu kendi kültüründen sanatından uzaklaştırılmış Kürt potansiyeli kendi kültürünün farkına varacak” dedi.

  ‘Bu dönem daha istikrarlı olacağız’

  GKM olarak yıllardır, kültürel ve sanatsal çalışmalar yaptıklarını belirten GKM Tiyatro Oyuncusu Sedat Sönmez ise yeni dönemde de, resim, müzik, dil, gitar, tiyatro ve bağlama atölyeleriyle çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Daha önceki çalışmalarının kısa dönemli olduğunu ifade eden Sönmez, yeni dönem çalışmalarının daha kapsamlı ve daha istikrarlı olacağını vurguladı. Atölye çalışmalarının en önemli ayağını oluşturan dil çalışmalarını değerlendiren Sönmez, “Özellikle dil ile ilgili çalışmalarımız sadece GKM ile sınırlı kalmayacak. Dil çalışmaları, Ankara’nın tüm üniversitelerinde devam edecek” diye kaydetti.

  ‘Çalışmalarımız dil, sanat ve kültür üzerine kuruludur’

  GKM TiyaAGKM baskılara ‘Dur’ diyecektro Çalışmaları Sorumlusu Neslihan Yaklav da, GKM’liler olarak dili yok sayılmış, kültürü yozlaştırılmış bir halkın dilini ve kültürünü geliştirmek istediklerini belirterek, “Çalışmalarımız, kültür, dil ve sanat üzerine kuruludur. Özellikle kendi anadilimizde çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

  DİHA/ANKARA
   

Bu Sayfayı Paylaş