Agatha ChRıStIe - 16.50 TReNi (kitap ozeti)

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda NeslisH tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Agatha ChRıStIe - 16.50 TReNi (kitap ozeti) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kitap Adı : 16.50 TRENİ
  Orjinal Adı : 4.50 FROM PADDINGTON
  Yazarı : AGATHA CHRISTIE
  Türü : KLASİK POLİSİYE ROMANLAR
  Çevirmen : Çiğdem Öztekin
  Yayınevi ve çıkış tarihi : Temmuz 2004 Akdeniz Yayıncılık
  Sayfa sayısı : 288
  Agatha CHRISTIE
  1890 yılında doğdu.İngiliz yazar Christie, popüler edebiyatın en önemli isimlerinden biri ve dedektif Hercule Poirot tipinin yaratıcısıdır. Babası Frederick Alvah Millet, Agatha henüz küçük yaştayken öldü. Annesi tarafından evde eğitilen küçük kız, yalnız bir çocukluk geçirdi. Küçük yaşta öyküler yazmaya başladı. 16 yaşında, şan öğrenimi görmek üzere Parise yollandıysa da kısa sürede bundan vazgeçti. Ciddi anlamda ilk edebi denemeleri, duygusal konuları ele alan öyküler oldu. 1914te Arvhibald Christie adlı bir doktorla evlendi ve yeniden Fransaya gitti. Oradayken vakit geçirmek üzere okuduğu dedektif öykülerinin daha iyilerini yazabileceğini düşünerek ilk polis romanı olan The Mysterous Affair at Stylesı (Stylesdaki Esrarengiz Olay) yazdı. Kitap çeşitli yayınevinlerince geri çevrildikten sonra 1920de Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edildi. Styles, Agatha Christienin ilk Hercule Poirotu romanıdır. Hercule Poirot, zekası, espri yeteneği, keskin gözlemciliği ve Avrupalı inceliği ile seçkinleşen Belçikalı bir dedektiftir. Cinayetleri küçük gri hücreler dediği beynini kullanarak çözmesi ve bu arada da İngiliz yüksek sınıfının özel yaşamının saklı yönlerini ortaya dökmesi ile tanınır. Agatha Christienin arka arkaya yazmaya başladığı polis romanları Poirot tipine uluslararası ün kazandırdı. Yazar ayrıca Miss Marple adının verdiği bir tip daha yarattı. Sevimli bir yaşlı kız olan amatör dedektif Miss Marple da çok tutuldu. 1928de ilk kocasından boşanıp Max Mallowanle evlendikten sonra birçok ülke gezip görme fırsatı bulan Christienin romanları 1930larda çoğunlukla uluslararası mekânlarda geçmeye başladı. Hayranlarınca her kitabı beğenilmekle birlikte, Agatha Christienin edebi kaygılarla yazdığı bazı romanlar eleştirmenlerin de dikkatini çekti. Örneğin Roger Ackroyd Öldürüldü romanının anlatıcısı katilin kendisidir.
  On Küçük Zenci ise polis romanının klasikleri arasındadır. Ölümünden sonra yayınlanan Son Perde ise, yazar ilk romanının geçtiği mekân olan Stylesdaki eve döner ve cinayeti Harcule Poirotya işletir. Agatha Christie, İngiliz töre romanı geleneğinde yazığı polis romanları ile dünya edebiyatında kendine özgü bir yerin sahibi olmuştur.1976 yılında öldü.
  16.50 Treni
  Sıradan bir günde, herşeyin olması gerektiği gibi olduğu bir anda inanılmaz bir olay yaşanır.
  Yan yana gelen iki trende ancak korku filmlerinde rastlanacak türden bir cinayet vakası yaşanmaktadır. Ve tüm bunların tek tanığı bir kadındır.
  Elspeth çaresizlik içinde baktığı vagonun penceresinden bir adamın bir kadının boğazını hunharca sıktığını görür. Zavallı kadının bir süre sonra cansız bedeni yere yığılır ve o anda tren hareket eder.
  Bu düğümü çözebilecek tek kişi Jane Marple' dan başkası değildir.
  Ve belki de Elspeth' e inanacak tek kişi... Çünkü ortada ne şüpheli, ne başka tanık, ne de ceset vardır.
   

 2. Agatha cristie 16.50 treni özeti
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Agatha ChRıStIe TReNi Forum Tarih
Ölüm Adası Kitap Özeti Agatha Christie Kitap Özetleri & E-Kitaplar 7 Ekim 2010
Esrarengiz Sanık - Agatha Christie Kitap, Resim ve Dergi 19 Mart 2010
Agatha Christie - Kapı Tekrar Vuruldu Kitap Özetleri & E-Kitaplar 12 Şubat 2010
Agatha Christie Murder On The Orient Express Oyunların Tam Çözümü 12 Aralık 2009
Fransızca-Agatha Christie'nin Hayatı Fransızca Dil Bilgisi 23 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş