AGİ Nedir - AGİ Hakkında Bilgi

'Muhasebe' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  AGİ Nedir - AGİ Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AGİ Nedir - AGİ Hakkında Bilgi

  AGİ Nedir

  Asgari geçim indirimi diğer adıyla Vergi İadesi, yıllarca biriktirdiğimiz fiş parası. Adını Değiştirip Asgari Geçim İndirimi oldu, öncelikle artık fiş toplama zorunluluğu kalktı, aynı zamanda bu fişleri biriktirip muhafaza etme dönemide geride kalmış oldu, bir çok vatandaş için çok faydalı bir durum nedenine gelince iade tutarları her ay hak sahiplerine ödeniyor, bu fişleri yazma ve hesaplamayı bilmeyip başkalarından rica minnet yazdırmadan kurtuldular, tabi başka bir boyutuna bakacak olursak fiş satma gibi haksız kazanç elde etme ollarıda kapandı. Amaaa diğer taraftanda aldığın verdi iadesi azaldı, sonuçta uzayan kuyruklar yıl sonu engamelerinin yerini rahatlık aldı.

  Gelelim AGİ ye,
  Asgari geçim indirimi, bireyin veya ailenin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümünün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılmasıdır.

  Kimler Asgari geçim indirimi alabilir
  Asgari geçim indirimi uygulamasından ücretleri gerçek usulde vergilendirilen (net ücret sözleşmesi ile çalışanlar dahil) gerçek kişiler yararlanabilecektir.

  AGİ Hesaplaması
  16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarına;
  Mükellefin kendisi için % 50 ‘si
  Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10′u
  Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere ilk iki çocuk için % 7,5′i
  Diğer çocuklar için % 5′i olmak üzere

  Asgari Geçim İndirimi Kanunu
  MADDE 32- Ücretin gerçek usûlde vergilendirilmesinde asgarî geçim indirimi uygulanır.

  Asgarî geçim indirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının; mükellefin kendisi için yüzde 50’si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için yüzde 10′u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için yüzde 7,5 diğer çocuklar için yüzde 5′idir. Gelirin kısmî döneme ait olması halinde, ay kesirleri tam ay sayılmak suretiyle bu süreye isabet eden indirim tutarları esas alınır. Asgarî geçim indirimi, bu fıkraya göre belirlenen tutar ile 103′üncü maddedeki gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine uygulanan oranın çarpılmasıyla bulunan tutarın, hesaplanan vergiden mahsup edilmesi suretiyle uygulanır. Mahsup edilecek kısmın fazla olması halinde iade yapılmaz.

  İndirimin uygulamasında “çocuk” tabiri, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları, “eş” tabiri ise aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade eder.

  İndirim tutarının tespitinde mükellefin, gelirin elde edildiği tarihteki medenî hali ve aile durumu esas alınır. İndirim, yukarıdaki oranlara göre hesaplanan tutarları aşmamak kaydıyla, ücret geliri elde eden aile fertlerinden her biri için ayrı ayrı, çocuklar için eşlerden yalnızca birisinin gelirine uygulanır. Boşananlar için indirim tutarının hesabında, nafakasını sağladıkları çocuk sayısı dikkate alınır.

  Bakanlar Kurulu, indirim konusu yapılacak toplam tutarın asgarî ücretin yıllık brüt tutarını aşmaması şartıyla ikinci fıkrada belirtilen asgarî geçim indirimi oranlarını artırmaya veya kanunî oranına kadar indirmeye yetkilidir.

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - AGİ Nedir AGİ Forum Tarih
Mustafa Kemal'in cumhuriyetin sonsuza kadar yaşayacağına olan inancının kaynağı nedir? Atatürk Hakkında Herşey 4 Aralık 2016
Doğal ses kaynağı nedir örnek verir misiniz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Şubat 2015
Yapay ses kaynağı nedir örnek verir misiniz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Şubat 2015
Bayrağın bir ulus için kutsal olmasının nedeni nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Aralık 2014
Doku ve Organ Bağışının önemi nedir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş