Afyonkarahisar Hocalar İlçesi

'Afyonkarahisar Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 21 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Afyonkarahisar Hocalar İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  HOCALAR

  Afyonkarahisar Hocalar İlçesi

  İlçemiz il merkezine 100 km uzaklıkta olup, 1990 yılında ilçe olmuştur. Sandıklı ve Banaz ilçelerini birleştiren karayolu üzerinde, Sandıklı'ya 38 km, Banaz'a 35 km uzaklıktadır.

  Anadolu eski çağlardan bu tarafa pek çok medeniyetlerin beşiği olmuştur. Bu topraklar üzerinde kurulmuş olan yerleşim yerlerinden birisi de Hocalar ilçesidir. Ahır dağlarında bulunan bronz Hitit heykeli yörenin çok eski dönemlerden beri önemli bir yerleşim merkezi olduğu izlenimini vermektedir.

  Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte Hocalar'ın 1300'lü yıllarda bir yerleşim merkezi olduğu tahmin edilmektedir. "Hocalar" isminin verilmesiyle ilgili bir rivayet vardır. O dönemde bu yerleşim yerine ilk olarak üç kardeşin geldiği ve buraya yerleştiği, bunların babaları "HOCA"(ulema) olduğundan, dışarıdan bu merkeze gelenler "Nereye gidiyorsun?" diye sorulduğunda "HOCAGİL'e gidiyorum", buradan dışarıya gidenlere sorulduğunda "HOCAGİL'den" geldiklerini belirttiklerini, zamanla bu yerleşim yerindeki nüfusun çoğalması ve dışarıdan bu yere başkalarının da gelmesi sonucu "HOCALAR" adı altında bir yerleşim merkezi meydana gelmiştir.

  Hocalar ilçesi, il merkezinin güneyinde kurulmuş olup, güneyinde Sandıklı, batısında Denizli, kuzeybatısında Uşak ili, kuzeydoğusunda Sincanlı ilçesiyle çevrilidir. Hocaların toplam yüzölçümü 537 km2.'dir.Yerleşim yeri olarak İç Ege bölgesinde olan Hocalar, çevre yerleşim yerlerine nazaran orman ve fundalıklarla kaplıdır.
  İklim bakımından yazları kurak ve sıcak, kışları soğuk ve yağışlıdır.

  İlçenin doğusunda Çal, batısında Burgaz, kuzeydoğusunda Ahır dağı ve güneybatısında Akdağ bulunmaktadır.
  İlçenin 2000 genel nüfus sayımına göre nüfusu 13.751'dir. Bunun 2.656'sı ilçe merkezinde yaşamaktadır.
  İlçede 16 ilköğretim okulu, 1 ortaöğretim okulu bulunmaktadır. Toplam 2193 öğrenciye 93 öğretmenle eğitim verilmektedir. Ayrıca Halk Eğitim Merkezi bulunup, meslek edindirici kurslar açılmaktadır.

  İlçede 2 Sağlık Ocağı, 4 Sağlık Evi bulunmaktadır.

  İlçede faaliyet gösteren Hocalar Belediye Spor Kulübü ilimiz I.Amatör Liginde faaliyet göstermektedir.

  Toplam alanın büyük bir kısmı kültüre elverişli olmayan mera, ormanlık ve dağlık-taşlık alanlardan oluşur. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ekonomik durumu diğer ilçelere oranla çok düşüktür. Tarım ürünü olarak genellikle arpa, buğday ve haşhaş yetiştirilir. Hayvancılık yapan aileler koyun, keçi ve büyükbaş hayvan beslerler, yazın yaylaya çıkarlar, yaklaşık olarak üç ay burada kalırlar
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Afyonkarahisar Hocalar İle İlgili Bilgi

  İl merkezine 100 km. uzaklıkta, 1990 yılında ilçe olmuştur. Ahır dağlarında bronz Hitit heykeli yörenin çok eski dönemlerden beri önemli bir yerleşim merkezi olduğu izlenimini vermek- tedir. Hocalar isminin verilmesine ilişkin olarak; kuruluşu kesin olarak bilinmemekle birlikte 1300’lü yıllarda yerleşim merkezi olduğu, o dönemde bu yerleşim merkezine ilk olarak 3 kardeşin geldiği ve buraya yerleştiği, bunların babalarının “Hoca” (Ulema) olduğundan dışardan bu merkeze gelenlere nereye gidiyorsun diye sorulduğunda “Hocagil’e” gidiyorum, buradan dışarıya gidenlere sorulduğunda “Hocagil’den” geldiklerini belirttiklerinden zamanla bu yerleşim yerindeki nüfusun çoğalması ve dışardan bu yere başkalarının da gelmesi sonucu “Hocalar” adını almıştır. İlçenin yüzölçümü 537 km², nüfusu 13.751’dir. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Genellikle arpa, buğday ve haşhaş yetiştirilir.
   

Bu Sayfayı Paylaş