Afyonkarahisar Frig Vadisi

'Afyonkarahisar Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 21 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Afyonkarahisar Frig Vadisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Afyonkarahisar Frig Vadisi


  Frigler, MÖ 1200lerde Trakya ve Boğazlar üstünden Anadoluya gelmişler, ilk yıllarda Trakya ve Güney Marmara Bölgesinde geçici yerleşim merkezleri kurduktan sonra Batı Anadolunun iç kesimlerine yayılmışlardır. Siyasi bir topluluk olarak ilk defa MÖ 750 den sonra ortaya çıkan Frigler, Anadoluya gelen Balkan kökenli boylardan biridir. Anadolu dışından gelmelerine rağmen kısa zamanda yerel kültürlerle kaynaşarak Anadolululaşmışlar, özgün bir Anadolu kültürü oluşturmuşlar ve siyasi egemenliklerini kaybettikten sonra dahi bin yılı aşkın bir süre kültürel anlamda varlıklarını sürdürmüşlerdir.

  FRİG VADİSİ TURİZM KUŞAĞI PROJESİ


  Emre Gölü (Döğer)

  Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir İlleri arasında bulunan ve Frigya Vadisi adı verilen alan; turizm için gerekli tarihi, kültürel ve doğal bakımdan önemli özelliklere sahip olmasına rağmen ilimizde yaşayanların dahi yerini ve coğrafi özelliklerini bilmediği bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Son yıllarda Vadi nin turizm potansiyeli bakımından önemi anlaşılmış ve Afyonkarahisar Valisi nin bizzat himayelerinde ve talimatlarıyla; Afyonkarahisar İl merkezi, Döğer, Alanyurt ve İscehisar arasında kalan bölümde ve Bayat İlçesi nde Afyonkarahisar Valiliği Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi bünyesinde İlimiz resmi kurum personellerinin katılımıyla tarihi, kültürel ve doğal varlıkların inceleme çalışmaları yapılmasına başlanılmıştır. Turizm açısından durumları, ulaşım, konaklama ve bölgedeki diğer hizmet potansiyelleri tespit edilmeye çalışılmıştır.

  Kaya Anıtları
  Kumcaboğaz Anıtı (Kayıhan)



  Frigler in Afyonkarahisar Bölgesi nde günümüze kalan önemli eserleri, kaya anıtlarıdır. Bunlar, Ayazini, Göynüş Vadisi, Döğer de yoğunluk kazanmıştır. Bunlar M.Ö. 7. yüzyılın sonlarına tarihlenmektedirler. Aslantaş, Yılantaş, Maltaş, Kumcaboğaz, Kapıkaya ve Aslankaya yı örnek olarak verebiliriz.

  Kübele, Frig döneminde yeniden önem kazanmış olan Anadolulu bir tanrıçadır. Frigler Anadolu ya dışarıdan gelmiş olmalarına rağmen Anadolu kültüründe yer alan Ana Tanrıça ya inanmışlar, tapınım alanları ve anıtlarla birlikte bu dönemde kayalar kültü öne çıkmıştır. Aslankaya, Kapıkayalar ve Maltaş gibi anıtlar yapılmıştır.

  Vadi de gerek Frig, gerekse Roma ve Bizans dönemine ait çok sayıda kaya mezarları yer almaktadır. Bunların bazıları, Göynüş Vadisi, Aslantaş, Yılantaş, Ayazini, Akpınar Yaylası Mezar Odaları, Selimiye Mezar Odalarıdır.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Afyonkarahisar Frig Vadisi Hakkında Bilgi

  Frig Vadisi


  Dünya üzerinde önemli bir konumda bulunan Anadolu' nun, stratejik öneme sahip köprüsü konumundaki bir noktasında yer alan Anadolu' nun kilidi Afyonkarahisar ili de coğrafi konumu nedeniyle Anadolu' yu yurt edinmiş birçok kavmin yerleşerek yaşamlarını sürdürdüğü, kendi kültürlerini yerel kültürlerle yoğurarak yeni kültürler ortaya çıkartıp medeniyetlerin gelişmesine katkıda bulunarak önem kazanmış ve bu önemi günümüze kadar kaybetmeden korumuştur.

  Binlerce yıl önce insan zekası ve becerisinin birer göstergesi olarak inşa edilen ve dünyada eşi benzeri olmayan insanlığın ortak hafızası durumundaki kültür varlıkları ile doğanın mucizesi olan doğal varlıkların incelenmesi, insanlığa tanıtılarak kültürel kaynaşma yoluyla insanlığın barışına hizmet yolunda bir adım olması bakımından önemlidir.



  Frigler' in Anadolu' ya gelmelerinden binlerce yıl öncesinde, Çatalhöyük' te olduğu gibi Anadolu' da filizlenmiş ve yeşermiş, dünya uygarlıklarının gelişmesine ve söylenilenlerin aksine ilham kaynağı ve örnek olmuş uygarlıklar yer almıştır. Bu uygarlıklarla birlikte Anadolu' nun bereketini ifade edebilecek ve bereketle özdeş bir tanrıça olan Ana Tanrıça / Matar Kubile kültü oluşmuştur. Frigler ve diğer uygarlıklar da "bereket" in, yaşamın sürekliliği bakımından öneminin bilincinde olarak bu kültü devam ettirmişlerdir. Yaşamın sürekliliği için önemli olan verimli topraklar ve savunmaya uygun dağlık bölgelerin varlığı Frigler' in Afyonkarahisar ili ve çevresinde yerleşmelerine ve siyasal egemenliklerini yitirdikleri dönemde bile bin yılı aşkın bir süre kültür geliştirmelerine uygun ortam oluşturmuştur. Bu döneme ait kültür varlıklarının büyük bir kısmı zaman içerisinde gerek doğal gerekse kendini bilmez kişilerin tahribatları sonucunda yok olmuş ya da zarar görmüşlerdir.


  Ancak halen çevremizde gördüğümüz Frig eserleri, kendilerinden önceki ve sonraki uygarlıkların oluşturdukları kültürel miraslar ile birlikte topraklarımız üzerinde güneş gibi parlamaya, Anadolu' nun kültür ocağı olduğunu tüm dünyaya haykırmaya devam etmektedirler.
  Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir illeri arasında kalan bölümde yer alan Frig Vadisi' nin tarihi, doğal ve kültürel dokusunun üç ilin ortak projesi olarak ele alınıp tanıtılmasının gerekliliği nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı' nın koordinasyonunda üç ilin Valilik' lerince çalışmalar başlatılmıştır. Bu kapsamda Afyonkarahisar Valiliği' de bizzat Afyonkarahisar Valisi' nin talimatlarıyla ve himayelerinde, Acil Durum Yönetimi ve Bilgi İşlem Merkezi'nde (Aduybim), il resmi kurumlarında çalışan personellerin katılımıyla bir çalışma grubu oluşturmuştur. Çalışma grubu Frig Vadisi' nin Afyonkarahisar ili sınırları içerisinde kalan bölümünde öncelikle saha çalışmaları yapmış, saha çalışmalarının tamamlanmasından sonra elde edilen verilerin değerlendirilmesi çalışmalarını yapmıştır.

  Bu kapsamda yapılan iş ve işlemler, öncelikle Afyonkarahisar ili sınırları içerisinde bulunan tarihi, kültürel ve doğal varlıkların bilimsel esaslara uygun olarak belirlenmesi, sınıflandırılması, tescil durumlarının belirlenmesi, korunması ve tanıtılması sürecinde ilin ekonomik ve sosyal boyutlarının da belirlenerek; ulaşım, konaklama ve etkinlikler ile birlikte turizm potansiyelin ortaya çıkarılması, mevcut eksikliklerin belirlenerek ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde bölgenin ekonomiye kazandırılmasına ilişkin kriterleri kapsamıştır.Sonuç olarak insanlığın ortak mirası olan doğal, kültürel ve tarihi zenginliklerin gelecek kuşaklara ulaşmasının sağlanması, Frig Vadisi Kültür Envanteri' nin oluşturulması, Anadolu' nun genelinde gözlemlenen kültürel sürekliliğin vadi sınırları içerisinde de olduğunun gözler önüne serilmesi ayrıca tanıtım etkinlikleri sonucunda oluşan kültür turizmi hareketlerinden elde edilen turizm gelirleri ile ilimizin, bölgemizin ve ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik alanda gelişmesi hedeflenmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Afyonkarahisar Frig Vadisi Forum Tarih
2017 Afyonkarahisar nüfusu Afyonkarahisar Tanıtımı 31 Ocak 2017
2014 Afyonkarahisar Nüfusu Afyonkarahisar Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Afyonkarahisar Nüfusu Kaçtır? Afyonkarahisar Tanıtımı 29 Ocak 2013
Zafer Yolu İlköğretim Okulu Bilgileri Şuhut Afyonkarahisar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Nisan 2012
Yarışlı İlköğretim Okulu Bilgileri Şuhut Afyonkarahisar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş