Afyon Kocatepe Üni. İktisad ve İdari Bilimler Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Afyon Kocatepe Üni. İktisad ve İdari Bilimler Fakültesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Afyon Kocatepe Üni. İktisad ve İdari Bilimler Fakültesi

  TARİHÇE

  Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Profesörler Kurulu'nun 12 Ekim 1974 tarih ve 23 sayılı kararı ile kurulmasına karar verilen "Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulu" şu anda rektörlük birimlerinin bulunduğu Afyon Lisesinin köşesindeki binada 1974-1975 öğretim yılında 350 öğrenci ile eğitime başladı.Kuruluşundan birkaç yıl sonra "Afyon Mali Bilimler Fakültesi" adıyla eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren okulun statüsü 1982 yılında yeniden değişti.


  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  1982 yılında yükseköğretimde yapılan yeni düzenlemelerle Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, Anadolu Üniversitesi olarak yeniden yapılanırken, "Afyon Mali Bilimler Fakültesi" de Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne bağlı "Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulu" olarak eski haline dönüştürüldü.

  1987 yılında tekrar fakülte haline dönüştürülerek "Afyon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi " adını aldı. 11 Temmuz 1992 tarihinde Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin Kuruluş Kanununun Resmi Gazetede yayımlanması ile bağlantısı ve adı değişerek Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesinin Rektörlüğüne bağlı olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine dönüştürüldü.

  "İktisat", "Maliye" ve "İşletme" bölümleri ile eğitime devam ederken Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı'nın 13 Nisan 2006 tarinindeki 8932 ve8933 nolu izinleriyle "Uluslararası Ticaret ve Finansman" ve "İngilizce İşletme" bölümleri açılmıştır. Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde bulunan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi eğitime beş bölümle devam etmektedir.

  VİZYON - MİSYON

  Vizyonumuz; insanlığın yararı için alanımızdaki evrensel bilgi üretiminde söz sahibi olmaktır. Misyonumuz evrensel değerler ve bilgileri öğrencilerimize sunmak, ilimiz ve bölgemizde üniversite-sanayi-halk işbirliğini sağlamada öncülük etmek, ve yararlı bilgilerle donanmış bireyler yetiştirmektir.

  DAHA REKABETÇİ BİR FAKÜLTE İÇİN...

  Kocatepe Üniversitesi İİBF, ulusal ve uluslararası yüksek öğretim kurumları arasında üst sıralarda yerini almak için emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Bu doğrultuda 2006-2007 eğitim/öğretim yılında İngilizce İşletme ve Uluslar arası Ticaret ve Finansman adı altında iki bölüme daha öğrenci kabul etmeye başladık.Fakültemiz bünyesinde İngilizce İşletme bölümü açılmasıyla Türkiye'de İngilizce İşletme programına sahip olan beşinci devlet üniversitesi olduk. Ayrıca gelişen küresel piyasa koşulları doğrultusunda açtığımız Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümüyle de yenilikçiliğimizi ve dinamizmimizi sergiledik. Şimdi de Hayat Boyu Öğrenme (LLP) programlarından etkin yararlanma stratejimizle bu çabamızı geliştirmeye odaklandık. Uluslararasılaşma hedefi doğrultusunda gelecek yıl Avrupadaki partnerimiz olan üniversitelere 30 öğrenci gönderilmesi planlanmakta ve bu sayının her yıl artırılması adına çalışmalar sürdürülmektedir.


  Ulaşım

  Önemli kara ve demiryollarının kesişme noktasında yer alan ve coğrafi konum olarak birçok bölgeyi birleştiren özelliği nedeniyle ulaşım kolaydır. İlimizin bazı önemli şehirlere uzaklığı şöyledir : İstanbul-Afyonkarahisar arası 457 km. (Otobüsle yaklaşık 6 saat), Ankara-Afyonkarahisar arası 257 km. (Otobüsle yaklaşık 3 saat), İzmir-Afyonkarahisar arası 325 km. (Otobüsle yaklaşık 5 saat), Antalya-Afyonkarahisar arası 287 km. (Otobüsle yaklaşık 3.5 saat). Ayrıca yurdumuzun birçok ilinden Afyonkarahisar'a trenle de ulaşılabilmektedir. Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin bulunduğu kampuslere şehir merkezinden düzenli olarak özel halk otobüsleri ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

  Ayrıca üniversitemizde üniversitelerimiz arasında ilk ve tek olan "Öğrenci Kampus Acil Yardım Servisi" hizmeti de verilmektedir. Servis, üniversitemizin Afyonkarahisar il merkezindeki kampuslerinde öğrenim gören ve derslerinin olağan dışı saatlere sarkması nedeniyle hiçbir ulaşım hizmetinden yararlanma şansı kalmayıp kampuslerde mahsur kalan öğrencilerimize hizmet vermektedir. Bu hizmetten, barındıkları yerde sağlık nedeniyle acil ulaşım aracına ihtiyaç duyan öğrencilerimiz de yararlanabilmektedir. Servis, haftanın 7 günü 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Bu servis kapsamında Ahmet Necdet Sezer Kampusünde bir binek aracı ve şoför hazır bulundurulmaktadır.


  Afyon Kocatepe Üniversitesi | İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

  Ahmet Necdet Sezer Kampüsü Eğitim B Blok AFYONKARAHİSAR
  Tel: 0 272 228 12 92
  Fax: 0 272 228 11 48
  E-Mail: iibf@aku.edu.tr
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş