Afyon Bolvadin Müzesi

'Tarihi Eserler Antikalar' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Afyon Bolvadin Müzesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Afyon Bolvadin Müzesi, Afyon'un Bolvadin ilçesinde yer alan hem arkeolojik, hem etnografik eserlerin sergilendiği belediyeye ait karma bir müzedir.


  687 m2 kapalı, 232 m2 açık alan sahip iki katlı müze binası, belediye sineması(Işık Sineması) olarak yapılmış, daha sonra belediye kültür merkezi olarak kullanılmış ve nihayet 1987 yılında belediye tarafından alınan kararla müze haline getirilmiştir. Binanın müzeye dönüştürülmesinin ardından o zamana kadar Bolvadin Lisesi'nin bahçesinde toplanan arkeolojik eserler müzeye getirilmiş ve müze koleksiyonunun temelini oluşturmuştur.


  Müzede Eski Tunç Çağı, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait buluntular ile yöresel gelenek ve görenekleri yansıtan etnoğrafik malzemeler sergilenmektedir. Sergilenen malzemeler arasında Bolvadin'deki haşhaş üretimi ve kullanımına, Eber Gölü yöresindeki kamıştan hasır üretimine ilişkin fotoğraf ve malzemeler; kavaflık, koşumşuculuk, marangozluk, berberlik, çiftçilik, demircilik gibi mesleklere ait malzemeler; pekmez imalathanesi malzemeleri, kaymak imalat malzemeleri ile mamullerinin figürleri;çeşitli mutfak malzemeleri, elbiseler, ağırlık-tartı malzemeleri, ateşli ve ateşsiz silahlar, bakır sarı paralar vardır.


  Müze bünyesindeki 200 kişilik konferans salonu, ilçenin kültür ve sanat etkilinliklerinde önemli rol oynar. Konferans salonı, teşhir salonlarından birisi, Bolvadin Gelin odası, Bolvadin Oturma odası müzenin ilk katında yer alır. İkinci katta bir diğer teşhir salonu ile kütüphane vardır. Müzenin bahçe kısmında eski dönemlere ait mezar taşları, lahitler ve arkeolojik eserler yer almaktadır.


  Bolvadin Müzesi, dönemin Bolvadin Lisesi müdürü araştırmacı-yazar Muharrem Bayar, Belediye Başkanı Hasan Basri Yazıcı ve Nurettin Özkan'ın girişimleri ile kurulmuştur.
  Müzenin adresi: Merkez Aydınlar Mahallesi, Santral Caddesi No: 42
   

 2. avatar

  avatar Üye

  eline sağlık paylaşım için sağol
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Afyon Bolvadin Müzesi Forum Tarih
Afyon Bolvadin Müzesi Hakkında Bilgi Afyonkarahisar Tanıtımı 23 Nisan 2011
Bolvadin Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Afyon Afyonkarahisar Tanıtımı 10 Aralık 2012
Bolvadin Öz Kocatepe Eğitim Dershanesi Hakkında Bilgi Afyon Bolvadin Afyonkarahisar Tanıtımı 3 Aralık 2012
Bolvadin Dershanesi Hakkında Bilgi Afyon Bolvadin Afyonkarahisar Tanıtımı 3 Aralık 2012
Özburun İlköğretim Okulu Bilgileri Bolvadin Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 20 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş