Afyon Bolvadin Müzesi Hakkında Bilgi

'Afyonkarahisar Tanıtımı' forumunda Mavi_inci tarafından 23 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Afyon Bolvadin Müzesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bolvadin Müzesi
  (Bolvadin Müzesi Nerede - Bolvadin Müzesi Hakkında Bilgi)


  Afyon Bolvadin Müzesi, Afyon'un Bolvadin ilçesinde yer alan hem arkeolojik, hem etnografik eserlerin sergilendiği belediyeye ait karma bir müzedir.


  687 m² kapalı, 232 m² açık alan sahip iki katlı müze binası, belediye sineması (Işık Sineması) olarak yapılmış, daha sonra belediye kültür merkezi olarak kullanılmış ve nihayet 1987 yılında belediye tarafından alınan kararla müze haline getirilmiştir. Binanın müzeye dönüştürülmesinin ardından o zamana kadar Bolvadin Lisesi'nin bahçesinde ve Alkoloid Fabrikası'nda toplanan arkeolojik eserler müzeye getirilmiş ve müze koleksiyonunun temelini oluşturmuştur.


  Müzede Erken Tunç Çağı, Antik Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait buluntular ile yöresel gelenek ve görenekleri yansıtan etnoğrafik malzemeler sergilenmektedir. Sergilenen malzemeler arasında Bolvadin'deki haşhaş üretimi ve kullanımına, Eber Gölü yöresindeki kamıştan hasır üretimine ilişkin fotoğraf ve malzemeler; kavaflık, koşumculuk, marangozluk, berberlik, çiftçilik, demircilik gibi mesleklere ait malzemeler; pekmez imalathanesi malzemeleri, kaymak imalat malzemeleri ile mamullerinin figürleri;çeşitli mutfak malzemeleri, elbiseler, ağırlık-tartı malzemeleri, ateşli ve ateşsiz silahlar, Roma ve Bizans ağırlıklı, Beylik, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti sikke ve para koleksiyonları vardır (Sikke koleksiyonlarının derlenip düzenlenmesinde zamanın Afyon Müze Müdürü Arkeolog Ahmet TOPBAŞ'ın mesai ve enerjisi de vardır).
  Müze bünyesindeki 200 kişilik konferans salonu, ilçenin kültür ve sanat etkilinliklerinde önemli rol oynar. Konferans salonu, teşhir salonlarından birisi, Bolvadin Gelin odası, Bolvadin Oturma odası müzenin ilk katında yer alır. İkinci katta bir diğer teşhir salonu ile ihtisas kütüphanesi vardır. Müzenin bahçe kısmında Roma, Bizans lahit parçaları ve steller, Osmanlı mezar taşları ve arkeolojik eserler yer almaktadır.


  Bolvadin Müzesi, Belediye Basın Müşaviri Sanat Tarihçisi Nurettin Özkan'a Bolvadin Belediye Meclisi kararı ile 15 Nisan 1987'de kurucu müze müdürü olarak müzeyi kurma görevi verilmiş, 15 Kasım 1987'de açılışı yapılmıştır. Yetki veren Belediye Başkanı Hasan Basri YAZICI olup tüm teknik hazırlık, proje ve planlama, açma ruhsatı, eser toplama, vitrinleme ve sergileme Nurettin Özkan'a aittir. Kurucu vekil müdür sıfatıyla Nurettin Özkan'a resmi bir görev olarak Bolvadin Belediyesi'nce verilen bu çalışma ilçe MEGS Müdürü Tarihçi Fevzi GÜMÜŞ, Bolvadin İHL öğretmeni ilahiyatçı A. İhsan MURADOĞLU'nun katkılarıyla gerçekleşmiştir. Müzenin çekirdeği olan 50 dolayında taşınmaz parçası veya taşınır kültür varlığı da Bolvadin Lisesi bahçesinden, Alkoloid Fabrikası'ndan getirilmiştir. Mevcudu 2.500'ü aşan eser sayısına Belediye bünyesinde kurulan ekiple ulaşılmıştır. Haşhaş, Kaymak ve benzeri yöresel değer ve sanatların projeleri de Nurettin Özkan'a aittir. Belediyenin resmi bir yatırımı olup, Müzeler Genel Müdürlüğü'nün meslekten mezun olan Nurettin Özkan'ı uygun görmesiyle başlatılan müze çalışmasına sayın Bayar'ın hiç bir katılımı olmamıştır.

  Zaten dönem Belediye Başkanı ile de siyasi görüş farklılığı nedeniyle küs durumdaydı. Bu bilgilerin doğruluğunu erbabı bilir. Bu gerçeği değiştirmek ne yazık ki Nurettin Özkan'a kaldı. Adı geçenlerin hepsi sağ olup, bu gerçeği doğrulayacak kadar haysiyetli ve şahsiyetli insanlardır. Bolvadin Belediyesi Müzesi'ni kurdu diye halen Karaman Müze Müdürü olan Nurettin Özkan'a kimse madalya falan vermedi, zaten beklemedi de... Ama tarih sayfalarına yalancıların da yazılması gerekir. Bu bilgileri her platformda belgelerle ispata hazırım. Lütfen düzeltilmesini talep ediyorum.

  Nurettin Özkan-Karaman Müzesi Müdürü.0.338 213 1536 - 0.545 746 15 11Müzenin adresi: Merkez Aydınlar Mahallesi, Santral Caddesi No: 42
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Afyon Bolvadin Müzesi Forum Tarih
Afyon Bolvadin Müzesi Tarihi Eserler Antikalar 6 Haziran 2009
Bolvadin Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Afyon Afyonkarahisar Tanıtımı 10 Aralık 2012
Bolvadin Öz Kocatepe Eğitim Dershanesi Hakkında Bilgi Afyon Bolvadin Afyonkarahisar Tanıtımı 3 Aralık 2012
Bolvadin Dershanesi Hakkında Bilgi Afyon Bolvadin Afyonkarahisar Tanıtımı 3 Aralık 2012
Özburun İlköğretim Okulu Bilgileri Bolvadin Afyonkarahisar Afyonkarahisar Tanıtımı 20 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş