Aflak Köyü Yüreğir Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Aflak Köyü Yüreğir Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yüreğir Aflak Köyü Bilgileri - Aflak Köyü Hakkında - Aflak Köyü Tanıtımı - Aflak Köyü Resimleri  Aflak ,Adana Yüreğir ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: YÜREĞİR

  İl: ADANA

  İle Uzaklığı:25 km

  İlçeye Uzaklığı:24 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:135
  1997:156

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Bu köyün adı zamanında Osmanlıya bağlı olan Eflak bölgesinden gelmektedir.köye ilk yerleşen dört kabile vardir.daha sonra dişardan gelen insanlarin da bir araya gelmesiyle eflak şimdiki adıyla aflak kurulmuştur.

  Kültür

  köyün gelenek ve görenekleri hakkin da fazla bilgi yoktur.lakin köyde eskilere olan saygi sevgi devam etmektedir.bayramlarda büyükler ziyaret edilir.özellikle cenazelere ve dügünlere büyük ilgi gösterilir.cenaze evinde ziyaretler devam ederken üç gün boyunca yemek götürülür.orta yaşın altındakilerin büyük bölümü dışari çalişmaya gitmiştir.

  Coğrafya

  Adana iline 25 km, Yüreğir ilçesine 24 km uzaklıktadır.Köyün rakımı:76m.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.arpa buyday nohut kabak gibi ürünler üretilir.hayvancılık bakımındanda koyun sürüleri az olup büyük baş hayvan beslenmektedir.köyde avrupa emeklisi çoktur.hatta aflak öyle bir köydürkü milletin hepsi belçika emeklisi gibidir.çogunun agzına kaşık sıgmaz.fakir olsada gururludur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.muhtarlık seçimleri çok iddialı geçmektedir.öyleki seçim zamanı yaşlaşdikça tansiyon artmaktadir.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu eski tarihten bu yana vardir.birde ilk ögretim sekiz yıla çıktıgı için köyümüzde ortaokul yani ilkokulun devamı vardir.bu okula komşu köylerden ögrenciler gelmektedir.baglı oldugu ortaköy ilçesi yakin oldugu için lise yoktur.ögrenciler taşimali yada yürüyerek bu liselere devam etmektedir.köyde çok eskiden bu yana göç devam etmektedir.eskiden insanlar başta almanya olmak üzere dışari çalişmaya giderken son yıllarda avrupa ekonomisinin bozulmasi ve oraya gidişlerin zorlaşmasi nedeniyle insanlar başta istanbul olmak üzere şehirlere göç etmeye başlamiştir.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Aflak Köyü Yüreğir Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş