Afganistan'da 15 militan öldürüldü

'Yurt Dışı Haberler' forumunda NeslisH tarafından 1 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Afganistan'da 15 militan öldürüldü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KABİL (İHA) - Amerikan ordusu, ülkenin güneyinde Afgan ve yabancı güç askerlerinin bulunduğu konvoya saldıran militanlardan 15'inin öldürüldüğünü duyurdu.

  Açıklamada, Zabul eyaletinde Taliban militanlarının askeri konvoya saldırdığı, Afgan ve koalisyon gücü askerlerinin militanlara karşılık verdiği belirtildi. Saatler süren çatışmada 15 militanın öldürüldüğü, 12 militanın da yaralandığı kaydedildi.

  Taliban dün yaptığı açıklamada, yabancı güçlere karşı ülke çapında yeni saldırılar başlatacağını açıklamıştı. Taliban lideri Molla Ömer'in yardımcısı Molla Birader, "Nusret" (Zafer) kod adlı operasyonların Taliban'ın daha önceki yıllarda ilkbahar aylarında gerçekleştirdiği saldırılara benzeyeceğini, intihar eylemleri, pusuya düşürme ve doğrudan sıcak çatışmaların olacağını söylemişti.

  Molla Birader ayrıca, çatışma alanını güney ve doğu bölgelerinden ülkenin diğer alanlarına yayacaklarını belirtmişti. Afganistan'da 20 Ağustos'daki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ülkedeki toplam yabancı asker sayısının 90 bine çıkması bekleniyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş