Afganistan: Taliban sivilleri kalkan diye kullanıyor

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 17 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Afganistan: Taliban sivilleri kalkan diye kullanıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Afganistan: Taliban sivilleri kalkan diye kullanıyor

  Helmand vilayetinde Taliban'ın kalesi olarak gösterilen Marjah kasabasında cumartesi günü başlatılan operasyonda Afgan güçlerinin komutanı olan General Muhiddin Gori, Taliban militanlarının evlerin çatılarıyla ikinci ve üçüncü katlarında sivilleri pencere önünde durmaya zorlayarak, buralardan koalisyon güçlerine ateş açtıklarını söyledi.

  Gori, beşinci gününe giren operasyonda özellikle kasabanın güneyinde Taliban militanlarının insanları kalkan olarak kullanarak, kendilerine ateş açtırdığını ve sivilleri öldürtmeyi amaçladıklarını ifade etti.

  General Gori, askerlerin direnişçilerin yanlarındaki sivillere ateş açıp açmama seçimiyle karşı karşıya olduğunu, militanlarla sivilleri ayırt etmek için yavaş ilerlediklerini ifade etti.

  Bu arada askeri timlerin Marjah'daki evleri özenle tek tek aradığı, koalisyon askerlerinin tüm dikkatine rağmen 15 sivilin öldüğü bildirildi. Afgan insan hakları örgütleri ise ölen sivil sayısının 19 olduğunu ileri sürüyor.

  Marjah'ın kuzeyinde ise Amerikan deniz piyadelerinin silah seslerinin eksik olmadığı bölgenin kontrolüne ele geçirmek için afyon ekim alanlarına, toprak ve ara yollara dağıldığı belirtiliyor.

  Öte yandan Taliban'ın üst düzey komutanlarından Molla Abdulrezak Akhund, örgütün internet sitesinde Marjah'ın askeri olarak önemli bir bölge olmadığını ileri sürdü.

  Koalisyon güçleri, operasyonda biri Amerikalı, biri İngiliz şimdiye kadar 4 askerin öldüğünü kaydetti.

  Amerikalı askeri yetkililer de, Marjah'daki Taliban direnişinin operasyonun ilk günleriyle karşılaştırıldığında daha dağınık olduğunu söyledi.(AA)

  haber7
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Afganistan Taliban sivilleri Forum Tarih
Afganistan'da Taliban komutanı öldürüldü Yurt Dışı Haberler 29 Kasım 2008
2013 Afganistan Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 26 Haziran 2012
Afganistan Bayrağının Anlamı Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 7 Nisan 2012
Afganistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 24 Kasım 2011
Afganistan Tarihi Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 21 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş