Af Ve Mağfiret Hakkında

'İman ve İslam Forumu' forumunda DeMSaL tarafından 17 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Af Ve Mağfiret Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Af Ve Mağfiret Hakkında - Af - Mağfiret  Fasil : AF VE MAĞFİRET BÖLÜMÜ
  Konu : Af Ve Mağfiret Hakkında
  Ravi : Ebu Eyyub
  Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teala hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı."
  HadisNo : 4141


  Fasil : AF VE MAĞFİRET BÖLÜMÜ
  Konu : Af Ve Mağfiret Hakkında
  Ravi : Ebu Hüreyre
  Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nefsim kudret elinde olan Zat`a yemin ederim ki, eğer siz hiç günah istemeseniz, Allah sizi toptan helak eder; günah işleyen, arkadan da istiğfar eden bir kavim yaratır ve onları mağfiret ederdi." [Rezin şu ziyadede bulundu: "Resulullah (sav) buyurdu ki: "Nefsim elinde bulunan Zat-ı Zülcelal`e yemin olsun ki, günah işlemediğiniz takdirde ondan daha büyük olan ucb`e düşeceğinizden korkarım." [Bu rivayet, Münziri`nin et-Terğib ve`t-Terhib`inde kaydedilmiştir (4.20)]
  HadisNo : 4142


  Fasil : AF VE MAĞFİRET BÖLÜMÜ
  Konu : Af Ve Mağfiret Hakkında
  Ravi : Ebu Hüreyre
  Hadis : Resulullah (sav) (bir hadis-i kudsi`de) Rabbinden naklen buyururlar ki: "Bir kul günah işledi ve: "Ya Rabbi günahımı affet!" dedi. Hak Teala da: "Kulum bir günah işledi; arkadan bildi ki günahları affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır." Sonra kul dönüp tekrar günah işler ve: "Ey Rabbim günahımı affet!" der. Allah Teala Hazretleri de: "Kulum bir günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır. Sonra kul dönüp tekrar günah işler ve: "Ey Rabbim beni affeyle!" der. Allah Teala da: "Kulum günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle muaheze eden bir Rabbi olduğunu bildi. Dilediğini yap, ben seni affettim!" buyurdu."
  HadisNo : 4143


  Fasil : AF VE MAĞFİRET BÖLÜMÜ
  Konu : Af Ve Mağfiret Hakkında
  Ravi : Enes
  Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah Teala Hazretleri diyor ki: "Ey Ademoğlu! Sen bana dua edip, (affımı) ümid ettikçe ben senden her ne sadır olsa, aldırmam, ben seni affederim. Ey Ademoğlu! Senin günahın semanın bulutları kadar bile olsa, sonra bana dönüp istiğfar etsen, çok oluşuna bakmam, seni affederim. Ey Ademoğlu! Bana arz doluşu hata ile gelsen, sonunda hiç bir şirk koşmaksızın bana kavuşursan, seni arz doluşu mağfiretimle karşılarım."
  HadisNo : 4144


  Fasil : AF VE MAĞFİRET BÖLÜMÜ
  Konu : Af Ve Mağfiret Hakkında
  Ravi : Cündeb
  Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir adam: "Vallahi Allah falancayı mağfiret etmiyecek!" diye kesip attı. Allah Teala Hazretleri de: "Falancaya mağfiret etmiyeceğim hususunda yemin eden de kim? Ben ona mağfiret ettim, senin amelini de iptal ettim!" buyurdu."
  HadisNo : 4145


  Fasil : AF VE MAĞFİRET BÖLÜMÜ
  Konu : Af Ve Mağfiret Hakkında
  Ravi : Ebu Hüreyre
  Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Beni İsrail`de birbirine zıd maksad güden iki kişi vardı: Biri günahkardı diğeri de ibadette gayret gösteriyordu. Abid olan diğerine günah işlerken rastlardı da: "Vazgeç!" derdi. Bir gün, yine onu günah üzerinde yakaladı. Yine, "vazgeç" dedi. Öbürü: "Beni Allah`la başbaşa bırak. Sen benim başıma müfettiş misin?" dedi. Öbürü: "Vallahi Allah seni mağfiret etmez. Veya: "Allah seni cennetine koymaz!" dedi. Bunun üzerine Allah ikisininde ruhlarını kabzetti. Bunlar Rabbülaleminin huzurunda bir araya geldiler. Allah Teala Hazretleri ibadette gayret edene: "Sen benim elimdekine kadir misin?" dedi. Günahkara da dönerek: "Git, rahmetimle cennete gir!" buyurdu. Diğeri için de: "Bunu ateşe götürün" emretti. Ebu Hüreyre (ra) der ki: "(Adamcağız Allah`ın gadabına dokunan münasebetsiz) bir kelime konuştu, bu kelime dünyasını da, ahiretini de heba etti."
  HadisNo : 4146


  Fasil : AF VE MAĞFİRET BÖLÜMÜ
  Konu : Af Ve Mağfiret Hakkında
  Ravi : Ebu Hüreyre
  Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir adam vardı, (günah isteyerek nefsine zulmetmekte) çok ileri idi. Ölüm gelip çatınca oğullarına dedi ki: "Ben ölünce, cesedimi yakın, külümü iyice ezin ve rüzgarın önünde saçın, Allah`a yemin olsun, eğer Rabbim beni bir yakalarsa hiç kimseye vermediği azabı verir!" Ölünce, bu söylediği ona yapıldı. Allah da arz`a emrederek: "Sende ondan ne varsa bana toplayıver!" dedi. Arz da topladı. Adam ayakta duruyordu. "Sen böyle bir vasiyeti niye yaptın?" diye Rabb Teala sordu. "Senden korktuğum için ey Rabbim" cevabını verdi. Allah Teala hazretleri bu cevap üzerine onu affetti."
  HadisNo : 4147


  Fasil : AF VE MAĞFİRET BÖLÜMÜ
  Konu : Af Ve Mağfiret Hakkında
  Ravi : Ümmü`d-Derda
  Hadis : Ebu`d-Derda (ra)`yı işittim. Demişti ki: "Resulullah (sav)`ı işittim, şöyle buyurdu: "Müşrik olarak ölenle, bir müslümanı haksız yere öldüren hariç, Allah bütün günahları affedebilir."
  HadisNo : 4148
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mağfiret Hakkında Forum Tarih
Af Ve Magfiret İçin Okunacak Dua Dualarımız Dua paylaşımları 30 Nisan 2012
af ve mağfiret duası Dualarımız Dua paylaşımları 22 Mayıs 2011
Af ve mağfiretle ilgili hadisler - Af ile ilgili hadis Sünnetler & Hadisler 17 Şubat 2011
Rahmet, Bereket ve Mağfiret Mevsimi Geldi Yine Ramazan ve Hikmeti 21 Ağustos 2009
Af Ve Mağfiret Sünnetler & Hadisler 25 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş