Afşin Bey (Bekçioğlu)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Asur-Banipal tarafından 12 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Afşin Bey (Bekçioğlu) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Afşin Bey (Bekçioğlu)
  Selçuklu kumandanlarından. Doğumu, yetişmesi ve ölümü hakkında kaynaklarda fazla bilgiye rastlanmamaktadır. Horasanlı bir Türkmen ailesinden geldiği bilinmektedir. Afşin Bey, 1016-1021 seneleri arasında Çağrı Bey kumandasında batıya yapılan seferlere katıldı. 1064’te Emir Gümüştigin ile birlikte Anadolu’da gaza ile görevlendirildi. Malatya yakınlarında Bizans ordusunu bozguna uğrattı. 1067’de Kayseri’yi ele geçirdi ve Kilikya’ya girdi. Büyük Selçuklu sultanı Alparslan, Afşin Beyin bu zafer ve fetihlerini haber alınca, çok sevindi ve gazasını tebrik etti.

  Daha sonra Alp Arslan, Afşin Beyi kendisine karşı isyan eden Erbasan’ı takip için vazifelendirdi. Anadolu’yu iyi bilen Afşin, akıncılarını toplayarak hızla Derbend’e hareket etti. Afşin’in üzerlerine geldiğini duyan Erbasan, Mihail ile anlaşarak İstanbul’a doğru kaçtı. Kendisini takib eden Afşin Bey, Denizli yakınında Honaz’ı fethetti. Boğaziçine kadar geldi ve pek çok ganimetle geri dönüldü.

  Afşin Bey, 1071’de Malazgirt Zaferine de katıldı ve büyük hizmetleri oldu.

  Gazalarda şöhret kazanıp, Anadolu’nun Türk yurdu olması ve İslamlaşması için çok hizmet eden Afşin Bey, Sultan Alparslan’dan sonra Melikşah’ın maiyetine girdi. 1075 (H. 468)te Anadolu’dan Halep’e gitti. Oradaki asilerin cezalandırılmasında vazife aldı. Afşin Beyin daha sonraki hayatını nasıl geçirdiği belli değildir. Kaynaklarda bu hususta bilgi bulunmamaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Afşin (Bekçioğlu) Forum Tarih
Afşin Türküleri - Afşin Yöresi Türküleri Kahramanmaraş Tanıtımı 6 Şubat 2012
Afşin Bey İlköğretim Okulu Bilgileri Yenimahalle Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Aralık 2011
Hurman Kalesi Kahramanmaraş Afşin Kahramanmaraş Tanıtımı 25 Ocak 2011
Şehit Er Bülent Afşin İlköğretim Ağrı Okulu Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Afşin Anaokulu Kahramanmaraş Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş