Afşar Köyü Sarıgöl Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Afşar Köyü Sarıgöl Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  afşar köyü bilgileri - afşar köyü tanıtım - afşar köyü resimler  Afşar, Manisa ilinin Sarıgöl ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Tahminen 1300 yıllarında Afşar Türkmenleri'nden olduğu bilinen bir beyin köyün çevresine gelerek yerleştiği ve bu ilk yerleşenlerin köye Afşar adını verdikleri bilinmektedir.Köye ilk yerleşenler,Yıldırım Beyazıt'ın 1389 yılında Alaşehir'i fethinden sonra,Afşar Türkmenleridir.Köyün, bulunduğu yer itibariyle göçebeliğe ve hayvancılığa müsait olmasından dolayı burasını seçmişlerdir.Köy, sırasıyla Bizans,Anadolu Selçukluları,Osmanlı Devleti'nin toprakları içerisinde kalmıştır. Cumhuriyetten önce Aydınoğulları Beyliği'ne bağlı kalmıştır.Cumhuriyet'in ilanından sonra Manisa iline bağlanmıştır. Köyün kuzeybatısındaki Ören mevkiinde Roma-Bizans dönemine ait kalıntılar, güneyde Bali Bey(Ezan Tepesi), doğuda Bezirganlı mıntıkalarında Müslüman mezarlarına rastlanmaktadır. Baraj sahasında da Afşar Emirleri'nden birine ait olduğu sanılan bir kümbet vardır.Kümbet yakınında ise Müslüman ve Hristiyanlara ait mezarlar bulunmaktadır. Yunanlılar köyümüze geldiğinde, köyümüzdeki insanlar yüklerini eşeklere yükleyip, hayvanları sürüp, konaklaya konaklaya Denizli ili, Buldan ilçesine kadar gitmişler. Orada iki yıl dört ay kalmışlar. Sonra köyümüzdeki bazı insanlar köyümüzü savunarak doğudan Yunanlılara ateş açmışlar.Yunanlılar kaçmış. Buldan’a giden köylüler, onların gittiklerini duyunca köyümüze geri gelmişler. Atatürk, Afşar Barajı'nın olduğu yerden, keskin zekasıyla,Yunanlılara kendini belli etmemek için eskici kılığında gelmiş.Durumu denetim altına almış.(O zamanlar baraj ormanlık bir alanmış.) Sonra köyden tek bir kişiye ben Atatürk'üm demiş. Sonra, Yunanlılar Buldan'ı işgale gitmişler.Bunları bizim köyden duyan Atatürk, Buldan'a gidip Yunanlılarla savaşmış. Sonra Sarıgöl, Alaşehir, Salihli,Turgutlu, Manisa, İzmir gibi yerleri kurtararak düşmanı denize dökmüş.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

  Yemek olarak; kara fırın ekmekleri, fırında balık sayılabilir.

  Coğrafya

  Manisa iline 150 Km., Sarıgöl ilçesine 12 Km.uzaklıktadır.Komşu Köylere Mesafesi Bereketli Köyüne 5 Km Ahmetağa köyüne 6 Km Çarklarali köyüne 5 Km Alaşehire.ilçesine.25 Km.Denizli iline ise 70 Km.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1143
  1997 1132

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Afşar Köyü'nde tütünle beraber son yıllarda üzüm üretimi artmıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  DOĞAL GÜZELLİKLERİ: Köyün dört yanı kızılçam ve fistık çamı ormanlarıyla kaplı mutlaka görülmeye değer bir ormanlıkla kaplıdır. Ayrıca adını köyden alan Afşar barajı piknik yeri olarak kullanılmaktadır.
  [​IMG]
  kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Afşar Köyü Sarıgöl Forum Tarih
Küçükafşar Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Küçükafşar Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Afşarlı Köyü Hakkında Bilgi Kadınhanı Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Afşar Köyü Hakkında Bilgi Çumra Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Afşar Köyü Osmangazi Bursa Bursa Tanıtımı 24 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş