Afşar Köyü Eflani Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Afşar Köyü Eflani Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Afşar Köyü Eflani - Afşar Köyü Hakkında - Afşar Köyü Tanıtımı - Afşar Köyü Resimleri
  Bilgiler
  Nüfus 164 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 78300
  Alan Kodu 0370
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Karabük
  İlçe Eflani


  Afşar, Eflani ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Afşar köyü Eflani'nin 5 km batısında yer alır. Afşar köyü, Bezikler , Berberler, Aslanlar ve Konak olmak üzere dört mahalleden oluşur. Düz bir arazi üzerinde kurulu olan Afşar Köyü toplam 55-60 hane civarında olup, 20 hane kapalı durumdadır. Bezikler mahallesi ; kapalı : 5 hane açık : 12 hane toplam : 17 hane Berberler mahallesi ; kapalı : 6 hane, açık: 8 hane toplam : 13 hane Aslanlar mahallesi ; kapalı : 5 hane açık : 6 hane toplam : 11 hane Konak mahallesi ; kapalı : 4 hane açık : 6 hane toplam : 10 hane Afşar köyü doğuda Çengeller köyü ve Alhanlar mahallesi, batıda Müftüler, güneybatıda Kıran köyü , kuzeyde Mollaoğlu , Kemerler gibi köy ve mahallelere komşudur. Berber ve Aslanlar mahallelerinde kadrolu cami olup diğer mahallelerde mescit vardır. 1972 yıllarında Berber mahallesinde çıkan yangında 7 hane tamamen yanmıştır. Hemen her köyümüzde olduğu gibi bayram namazlarından sonra yemek vermek ve mahalleler arası Kolanga yapmak gibi adetler yakın zaman kadar ayakta kalmış ancak şimdi yapılmamaktadır.

  Adının Kaynağı Ve Tarihcesi

  Afşar adı bir Türk boyunun adıdır. Anadolu'nun çeşitle yerlerinde olduğu gibi "Aksaray , Amasya, Ankara, Aydın, bolu, Erzurum, Kayseri, Konya, Kütahya ve Kastamonu illerinde çok sayıda köy adına rastlanan Afşar boyu milattan önce 200 yıllarında yaşadığı bilinen Türklerin Oğuz Han'ın Bozoklar kolundan Yıldız Han oğullarına dayanmaktadır. 360 Afşar boyu, Türklerin Anadolu'ya girişleri ile birlikte Anadolu ve Suriye'de de yerleşmişlerdir. Öteden beri Türk aşiretleri yaylak-kışlak hayatı yaşadığından, Osmanlı devleti bunları takip etmekte idari ve adli işlem yapmakta zorlandığı için sistemli bir iskan etme yoluna gitmiştir. 361 Osmanlının bir yere yerleştirmeye çalıştığı aşiret ve oymaklardan Biri olan Afşar boyu Suriye'de de bulunmaktadır. 362 Osmanlı vakıf ve muhasebe kayıtlarında Afşar divanı olarak geçen köyün bu bölgeye yerleştiği tarih hakkında kesin bir şey söylemek zordur. Ancak 1418 yılından önce geldikleri kesindir. Çünkü "1418 yılında Eflagan'a (Eflani) bağlı Afşar divanı Amasra'ya oldukça yakın bir yerde olan Bartın'ın şimdiki Kutlubey Hamza ve Tuzcular köylerini kapsıyordu. Burada alim , fazıl, dindar, kimseler yaşamaktaydılar.Bu köyler o zaman arz-I Saltık Ve Arz-I İlyas( Saltık Yeri -İlyas Yeri) adlarını taşıyordu. 363 Burada adları geçen Arz-I Saltık , Sarı Saltuk'tur. Arz-I İlyas'da, asıl adı Alyon iken Müslüman olarak Sarı Saltuk müritleri arasına giren ve İlyas-ı Rumi adını alan zat olmalıdır.


  Sarı Saltuk denen gazi-derviş, Anadolu'ya göç eden Türklere yurt bulmak ve İslam'ı yaymak için etrafına topladığı müritlerle birlikte, Cebeliye (Kastamonu) Amasra , Pertan(Bartın) ve Kühistan diye adı geçen Eflani'nin de içinde bulunduğu bölgeye gelerek, gazalar yapan bir gazidir. Ebü'l-hayr-ı rumi'deki bilgilere göre Sarı Saltuk Gazinin bu havalide fetih faaliyetlerinde bulunduğu dönemde Kastamonu ve dolayısıyla Eflani'de Çobanoğulları beyliği hüküm sürmekte ve beyliğin başında Hüsameddin Çoban bulunmaktadır. Hüsameddin Çoban beyin kesin olmamakla birlikte 1211-1230 yılları arasında bey olduğu bilindiğine göre , Sarı Saltuk'un Amasra , Bartın, Eflani'ye geldiği tarih 1210-1230 yılları arası olmalıdır. Ebü'l-hayr-ı rumi'deki kayıt şöyledir. Server (Sarı saltuk) ol gemilere bindi. Atabek'e ol diyarı (Hüsameddin Çoban'a kastamonuyu ) ismarlayup veda idüp gazilerle deryaya reva olduğular. Meyerkim ol yakın yerde bir bey vardı . adına pendek dilerdi. Karadenüzün kapudanu idi. Bir ulu müteber kal'esi vardı. Bu pendek seyyidün yanunda İlyas-ı Ruminin babası idi.ilyas imana geleliden beri babasını görmemişti. Server gemilerle doğru pendek üzerine gittiler. Pertan tarafından çıktılar. Azm idüp yüridiler. Binyediyüz kişi kafirlere huçum ettiler. Melik pendek dahı karşu gelüp bir ceng ittiler kim toz feleğe çıktı. Penderk durmayup kaçtı. Kal'a-i penderke düşti. Kapularun berk idüp burca çıktı. 364 Burada adı geçen Penderk'in Karadeniz kaptanı olduğunu anlıyoruz. Konumuzla ilgili olarak diyeceğimiz şey şudur ki;yukarıda adları geçen Sarı Saltuk ile İlyas Rumi için "Pertan tarafından karaya çıktılar, azm edüp yüridiler" ifadesi , bu gaziler önderliğinde Müslüman Türklerin Eflani'ye kadar geldiklerini göstermektedir. İşte 1418 yılına ait vakfiyede , Tarak Bin Ömer Bin Gecen'e tahsis edilen Eflani'den Bartın'a ve Amasra'ya kadar uzanan Afşar divanının o zaman ki adının Arz-I Saltuk , Arz- İlyas diye anılmaları , Sarı Saltuk İle İlyas Rumi'nin Eflani'ye kadar gelmiş olmalarından kaynaklanmış olmalıdır. Nitekim , Tarak Bin Ömer Bin Gecen'e tahsis edilen Afşar divani vakfiyesinde tanık olarak bulunan Fasin Bin Yahya , Fakih Sadedin, Sendel Bin Mustafa, Evhad Bin Karaman, Turbey Bin Turbey gibi alim ve fazıl kişiler Eflani'den Bartın'a kadar uzanana yörede yerleşik düzene geçen zaviyelerini, camilerini kuran Türkmenlerin varlığını kanıtlamaktadırlar Yukarıda Karadeniz kaptanı olarak adı geçen Pendek ise Bartın , Ulus , Eflani üçgeninde kalesi olan bir kişidir. Bu duruma göre Afşar adı Oğuzlar'ın Afşar boyundan gelmekte olup geniş bir alanın adıdır. 1530 tarihli muhasebe defterindeki kayıtlarda Afşar kariyyesi olarak geçen köy 25 hane'dir. Hasılı ise 2312 akçe ile timarlı sipahi hassı'dır KAYNAK:EF-DER
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. muhtar eline geçen kanun metnini çerçeveletip köy gençlerini okuyacağı mehenk yerine asmanıda rica ediyorum yımaz akarsu saygılar
  Coğrafya

  Karabük iline 49 km, Eflani ilçesine 4 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 164
  1997 143
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Afşar'ın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mehmet Arslan
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Alt Yapı

  Köyde ilköğretim okulu var ama kullanımdışı ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır.. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Afşar Köyü Eflani Forum Tarih
Küçükafşar Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale Kırıkkale Tanıtımı 24 Ocak 2011
Küçükafşar Köyü Hakkında Bilgi Beyşehir Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Afşarlı Köyü Hakkında Bilgi Kadınhanı Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Afşar Köyü Hakkında Bilgi Çumra Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Afşar Köyü Osmangazi Bursa Bursa Tanıtımı 24 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş