ADSL'de sabit hatta gerek yok

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda UquR tarafından 21 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  ADSL'de sabit hatta gerek yok konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ADSL'de sabit hatta gerek yok

  [​IMG] Rekabet Kurulu, merakla beklenen ADSL kararını verdi

  [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Rekabet Kurulu, ADSL bağlantısı için sabit telefon hattı zorunluluğunun kaldırılmasını istedi.

  Rekabet Kurulunun 18 Şubat 2009'da aldığı kararlar, Kurumun internet sayfasında yayımlandı.

  Buna göre, Kurul, Türk Telekomünikasyon A.Ş tarafından ADSL bağlantısı için sabit telefon hattının zorunlu tutulmasının, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanuna aykırı olduğu iddiası üzerine inceleme yaptı. İnceleme sonucunda, Türk Telekomünikasyon A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına gerek olmadığına karar verildi.

  Ancak, söz konusu şirket tarafından yalın ADSL uygulamasının başlatılması ve şikayet konusu uygulamaya son verilmesini teminen 3 ay içinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gerekli başvurunun yapılarak, Rekabet Kurumuna tevsik edilmesi kararlaştırıldı. Bu konuda, Türk Telekomünikasyon A.Ş'ye ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna görüş yazısı gönderilmesi için Başkanlığa yetki verilmesi karara bağlandı.

  Rekabet Kurulunun Kasım 1999'da aldığı kararın Danıştay 13. Dairesince iptal edilmesi nedeniyle dosyanın Unilever Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile ilgili bölümüne yönelik inceleme gerçekleştirildi.

  Unilever Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 'yeniden satış fiyatının belirlendiği' yönündeki tespitler bakımından ihlalin var olduğu kararlaştırıldı.

  Para cezasının belirlenmesinde, ihlalin 1998 yılında da devam ediyor olması göz önüne alınarak, 1997 yılı cirosu esas alındı. Ağırlaştırıcı ve hafifletici unsurlar hesaba katıldığında, Unilever Sanayi ve Ticaret AŞ'nin 1997 yılı cirosunun takdiren binde 2'si oranında olmak üzere 147 bin 323 lira idari para cezasıyla cezalandırılması karara bağlandı.


  TÜRK TELEKOM'DAN AÇIKLAMA


  Telekomünikasyon A.Ş, Rekabet Kurulunun, ADSL bağlantısı için sabit telefon hattı zorunluluğunun kaldırılmasına yönelik kararının değerlendirilmesi için gerekçeli kararın taraflarına tebliğ edilmesinin beklendiğini bildirdi.

  Türk Telekomünikasyon A.Ş'den Borsa'ya gönderilen yazıda, Rekabet Kurulunun 'Yalın ADSL' kararının şirkete ulaştığı belirtilerek, 'Konu ile ilgili değerlendirmenin yapılabilmesi için gerekçeli kararın tarafımıza tebliğ edilmesi beklenmektedir' denildi.

  Rekabet Kurulunun 18 Aralık 2008 tarih ve 08/73 sayılı toplantısında ADSL bağlantısı için sabit telefon hattı olmasının zorunlu tutulması konulu şikayet hakkında yapılan ön araştırma kapsamında Rekabet Kurulunun 18 Şubat 2009 tarih ve 09/07/127/38 sayılı toplantısında, dosya konusu iddialar ile ilgili olarak Türk Telekomünikasyon A.Ş hakkında 4054 sayılı Kanunun 41. maddesi uyarınca soruşturma açılmasına gerek olmadığı belirtilen açıklamada, bununla birlikte aynı kanunun 9. maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca adı geçen teşebbüs tarafından yalın ADSL uygulamasının başlatılması ve bu suretle şikayet konusu uygulamaya son verilmesini teminen üç ay içerisinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna gerekli başvurunun yapılarak Rekabet Kurumuna tevsik edilmesi hususlarında Türk Telekomünikasyon A.Ş'ye ve karar hakkında bilgilendirilmek üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna görüş yazısı gönderilmesi için başkanlığa yetki verilmesine karar verildiği aktarıldı.

  Açıklamada, 'Gerekçeli karar ve görüş yazısı tarafınıza ayrıca tebliğ edilecektir' denildi.
  [/FONT]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ADSL'de sabit hatta Forum Tarih
ADSL'de "Titan" modeli İnternet ve Network 12 Şubat 2009
ADSL'de indirim - Yeni ADSL Tarifesi İnternet ve Network 5 Şubat 2009
ADSL'de indirim sırası eski abonede İnternet ve Network 30 Eylül 2008
Sabit Oranlar Kanunu Kim Buldu Bilim & Teknoloji 13 Ocak 2014
Planck Sabiti Nedir - Planck Sabiti Konu Anlatımı Konu Dışı Başlıklar 30 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş