Adriyatik'te Korsanlık

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Dine tarafından 2 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Adriyatik'te Korsanlık konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Yazan:İdris Bostan

  Prof. Dr. İdris Bostan’ın uzun yıllar süren araştırmaları sonucu ortaya çıkan Adriyatik’te Korsanlık kitabı korsanlığın geçmişine ışık tutuyor.

  16. yüzyılın başlarından itibaren Adriyatik’te saldırılarını arttıran Uskoklar ve on*ların Osmanlı hedeflerine yönelttikleri saldırılar[​IMG] Adriyatik’te Osmanlı korsan*lığının doğmasına ve Uskoklar kadar onların yardımcısı olduklarına inandık*ları Venediklilere yönelmesine yol açmıştı. Bu durum ise korsanlık hareketlerinin or*taya çıkmasına ve giderek önem kazanmasına sebep oldu. Hatta Adriyatik’in dışında da olsa gerek Mağribli ve gerekse Moralı Osmanlı korsanlarının Adriyatik’e girerek buradaki ticaret ve korsanlık hareketlerine katılmışlardı.

  Prof. Dr. İdris Bostan[​IMG] Batılı tarihçilerin şimdiye kadar korsanlar üzerine sadece kendi arşivlerindeki belgelere dayanan araştırmalarına ek olarak Osmanlı arşivlerini de kullanıldığı[​IMG] alanında bir ilk olan Adriyatik’te Korsanlık kitabını Başbakanlık Osmanlı Arşivi ve Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi’ndeki çalışmalarının yanı sıra[​IMG] muazzam Osmanlı belgeleri külliyatına sahip Venedik ve İspanya arşivlerindeki Osmanlı belgelerini inceleyerek kaleme aldı.

  Batılılar tarafından "haydut" olarak gösterilen Osmanlı korsanlarının yanlış tanıtıldığını belirten[​IMG] Osmanlı korsanları hakkındaki imajın düzetilmesi gerektiğini belirten İdris Bostan Adriyatik’te Korsanlık kitabında; Osmanlı Devleti'nin korsanlığa bakış açısı[​IMG] Adriyatik'teki politikası[​IMG] Venediklilerin korkulu rüyası haline gelen Novalı Levendler[​IMG] Osmanlılara karşı yapılan ittifaklar[​IMG] İnebahtı Savaşı gibi birçok konuyu ilk defa günyüzüne çıkarılan arşiv kaynaklarından istifade ederek ayrıntıları ile anlatılıyor.

  İdris Bostan[​IMG] İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi. 1985’te “XVII. Yüzyılda Tersâne-i Âmire” konulu aaai ile Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Kürsüsünde doktor[​IMG] 1992’de doçent ve 1998’de profesör oldu. Klasik Dönem Osmanlı Deniz Tarihi[​IMG] Deniz Ticaret Tarihi ile Ege Adaları konusunda kitap ve makaleleri yanında Osmanlı İmparatorluğu’nun Güney Siyaseti ve Afrika’daki varlığını esas alan araştırmaları bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Akdeniz Dünyası Araştırmaları Bilim Dalı Yüksek Lisans Programı Başkanı olan Prof. Bostan’ın Osmanlı Bahriye Teşkilatı: XVII. Yüzyılda Tersâne-i Âmire[​IMG] Kürekli ve Yelkenli Osmanlı Gemileri[​IMG] Beylikten İmparatorluğa Osmanlı Denizciliği[​IMG] Osmanlılar ve Deniz adlı kitapları bulunmaktadır.

  Timaş Yayınları
  Haziran:2009
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adriyatik'te Korsanlık Forum Tarih
Somali açıklarında korsanlıkta büyük artış Yurt Dışı Haberler 2 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş