Adobe Macromedia Dreamweaver CS4 Beta

'Web Programlama & Scriptler' forumunda Siraç tarafından 8 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Adobe Macromedia Dreamweaver CS4 Beta konusu Adobe Macromedia Dreamweaver CS4 Betası çıktı yeni özellikleri ile birlikte. Aslında birçok web kodlayıcısının beklediği değişikliklerdi bunlar.

  Gerçek Görünüm (LiveView) özelliği

  [​IMG]
  Bu özellik ile sayfamızın web tarayıcılarında göründüğü gibi görmemizi sağlıyor. Ayrıca CSS ve javascript ile dizayn kısmının aynı anda açılması ile FireBug’a benzer kullanım olanağı sunsa da daha FireBug’ın seviyesine erişmesine çok var.
  Kullanılan Dosyalar Üst Barda

  [​IMG]
  Düzenlediğimiz sayfaya ilintili dosyaları üst barda göstererek daha hızlı erişim sağlamamıza olan sağlanmış. Bu gerçekten iyi düşünülmüş bir özellik ilgili dosyalara erişmek zaman kaybına neden oluyordu.
  Sağ menü

  Sağ menüye Photoshop gibi bir görünüm kazandırılarak daha kullanışlı bir yapı kazandırılmış.
  Özellikler Menüsünde CSS Ayrımı

  [​IMG]
  Dreamweaver özellikler menüsündeki CSS kısmı pek kullanışlı değildi. Bu kısmı html kısmında ayırıp daha CSS özelliklerine yönelik bir alan oluşturmuşlar. Özellikler menüsündeki CSS eksikliği bayağı giderilmiş. Etkinlik derecesi için güzel bir araç eklenmiş.
  Javascript ve javascript kütüphanelerinin otomatik kod tamamlama özelliği

  [​IMG]
  Bu konuda Dreamweaver biraz geç kaldı, ama yeni sürümdeki en güzel özellikte bu bence. Bu özellikle belli başlı javascript kütüphaneleri(jquery, Prototype, Adobe Spry) ve javascript yazarken Dreamweaver bize otomatik olarak hangi nesne veya fonsiyon vs. kullanabileceğimiz gösteriyor. Microsoft VS.NET 2008, Aptana vd. bazı editörlerde var olan bu özelliği Dreamweaver’ın yeni eklemesi biraz geçte olsa güzel. Artık Dreamweaver’da javascript ve ajax kodu yazmak daha kolay olacak.
  Koda Erişim Menüsü

  Kod erişim menüsü yardımı ile html, css ve javascript arasındaki iletişim daha hızlı erişebilmemiz sağlanmış.
  Phoshop ile Entegrasyonu

  Adone’un Macromedia alması ile birlikte birçok kişinin beklediği Adobe ile Macromedia programlarının entegrasyonu sayesinde işlerinin daha da hızlanacağı idi. Sanki yavaş yavaş bu istekler karşılanıyor gibi. Dreamweaver CS4 ile birlikte psd dosyalarını sayfalarımız ekleyebiliyoruz. Tabi psd değil optimize ederek jpeg, gif ve png ekliyoruz. Boyutunu değiştirebiliyor Phoshop ile yaptığımız değişiklikleri anında Dreamweaver aktarabiliyoruz.
  HTML Data Set

  HTML’de sunucu taraflı bir program kullanmadan javascript yardımı ile veri setleri oluşturmamıza ve yönetmemize imkan sağlıyor. Biz bunu jQuery ve bazı javascript kütüphaneleri yardımı ile yapıyorduk. Dreamweaver cs4 ile birlikte bu bir sihirbaz yardımı ile yapmamızı sağlıyor.
  Sonuç

  Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki. Deramweaver CS4 bize birçok yeni özellikler getiriyor. Bu özelliklerini bir çoğunu biz farklı araçlarla ile yapabiliyoruz, Dreamweaver CSS4 bize bu uygulamaları tek araçta yapabilmemizi sağlıyor.
  FireBug gibi bir aracın tam bir karşılığı olmaması bir eksiklik. Ayrıca Adobe kendi geliştirdiği javascript kütüphanesi Spry’ın web âleminde yeterince kullanılmaması ve geliştirilmemesi bizi diğer önemli javascirpt kütüphanelerini kullanmaya itecek, burada bu kütüphanelerin otomatik tamam ile desteklenmesi güzel.
  Bunun dışında yeni Dreamweaver görünümü ince yarıntılar düşünülerek ve önceki bölümden fazla farlılık göstermeden bun yaptıkları için takdir edilecek bir yenilik.
  Yenilikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Lynda.com’daki videoları izlemenizi öneririm. Dreamweaver CS4 New Features - lynda.com Online Training Library®
   
 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Adobe Macromedia Dreamweaver Forum Tarih
Facebook Adobe Flash Player Sorunu İnternet ve Network 29 Kasım 2011
Adobe Shockwave Player (Power PC) Web Sayfalarını Tam Görüntüleyen Program A-B 4 Ocak 2011
Adobe Reader (Linux) 9.3.2 İndir Linux işletim sistemi 11 Mayıs 2010
Adobe Flash Player (İnternet Explorer) 10.0.45.2 İndir A-B 10 Mayıs 2010
Adobe Flash Player (Firefox, Safari, Opera) 10.0.45.2 İndir A-B 10 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş