Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi

  Genel Bilgiler
  [​IMG]

  I-KURULUŞ
  Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi, 27.06.1987 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı olarak kuruldu. 11.07.1992 tarihinde ise Adnan Menderes Üniversitesine bağlanmıştır. Eğitim ve Öğretime 1993-1994 yılında başlanmıştır.
  Fakültenin misyonu biyolojik kaynaklar ve biyolojik üretimin sürdürülebilir bir şekilde yürütülmesi için öğrenme ve uzmanlık konularının geliştirilmesi ile ilgili sorumluluğu yüklenmektir. Bu sorumluluk biyoteknoloji, gıda sanayi ve çevre sorunları gibi tarımla ilgili geniş konuları da kapsamaktır. Disiplinler arasındaki işbirliği ve uygulama, fakültenin araştırma ve eğitim faaliyetlerindeki en önemli faktörler olup, fakülte sektör ve toplumla işbirliği içerisindedir.
  Mevcut lisans programı Ziraat Mühendisliği olup, Peyzaj Mimarlığı ve Gıda Mühendisliği lisans Programları altyapı ve öğretim üyesi tamamlandığında açılacak olan programlardır.

  II- YERLEŞİM YERİ, ARAZİ VE BİNA VARLIĞI

  ADÜ Ziraat Fakültesi, Aydın’ın 20 km. güneyinde 2400 dekarlık bir alan üzerinde bulunmaktadır. 2400 dekarlık arazi varlığı, 21.01.1994 tarihinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından Üniversitemize devredilmiştir. Halihazırda 16094 m2 kullanılmakta olan kapalı alan mevcuttur. 52.000 m2 kapalı alanı kaplayan 17 bloklu yeni yerleşim binalarımızın 4 bloğunun tamamlanmıştır.

  İdari Bina 360 m2
  Bölüm Binaları (Öğretim üyelerinin ofisleri, Laboratuara ve derslikler) 14854 m2
  Laboratuvarlar 13 Adet 705 m2
  (Bilgisayar laboratuvarı, Entomoloji laboratuvarı, Fitopatoloji laboratuvarı, Tarım Makinaları laboratuvarı, Toprak laboratuvarı, Bahçe Bitkileri laboratuvarı, Tarla Bitkileri laboratuvarı, Zootekni laboratuvarı, Tarımsal Yapılar ve Sulama laboratuvarı, Akvaryum Balıkları Araştırma laboratuarı, Öğrenci Uygulama laboratuvarı.)
  Personel Kafeterya 160 m2
  Öğrenci Derslik Sayısı 26 Adet 1300 m2
  Öğrenci Kantin Kafeterya 350 m2
  Atölyeler 300 m2

  III- PROGRAM-BÖLÜM-ANABİLİM DALLARI

  Programlar
  1. Ziraat Mühendisliği
  2. Gıda Mühendisliği
  3. Peyzaj Mimarlığı
  lisans programları mevcut olup, sadece Ziraat Mühendisliği Lisans Programında eğitim-öğretim yapılmaktadır.

  Bölüm-Anabilim Dalları
  1. Bahçe Bitkileri Bölümü
  2. Bitki Koruma Bölümü
  2.1. Entomoloji Anabilim Dalı
  2.2. Fitopatoloji Anabilim Dalı
  3. Gıda Mühendisliği Bölümü
  4. Peyzaj Mimarlığı Bölümü
  5. Su Ürünleri Bölümü
  6. Tarım Ekonomisi Bölümü
  6.1 Tarım İşletmeciliği Anabilim Dalı
  6.2 Tarım Politikası ve Yayım A.bilim Dalı
  7. Tarım Makinaları Bölümü
  8. Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü
  9. Tarla Bitkileri Bölümü
  10. Toprak Bölümü
  11. Zootekni Bölümü
  11.1. Hayvan Yetiştirme Anabilim Dalı
  11.2. Yemler ve Hayvan Besleme A.bilim Dalı
  11.3. Biometri-Genetik Anabilim Dalı

  Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Tarla Bitkileri, ve Zootekni Bölümlerinde doktora ve yüksek lisans, Tarım Makinaları, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarım Ekonomisi ve Toprak Bölümlerinde yüksek lisans eğitimi verilmektedir. Bölümler yaklaşık 250 dekarlık alanda araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir.


  IV- AKADEMİK PERSONEL SAYISI

  18 Profesör
  23 Doçent
  20 Yrd. Doçent
  1 Öğretim Görevlisi 1 uzman
  13 Araştırma Görevlisi Fakülte kadrosunda

  16 Araştırma Görevlisi Fen Bilimleri (4’ü 35/b ile diğer üniversitelerde görevli)

  Toplam 92 Öğretim Elemanı mevcuttur.

  V- İDARİ PERSONEL SAYISI
  38 idari personel görev yapmaktadır.

  VI- SOSYAL ve KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
  ADÜ Seramik Topluluğu Atölyesi (Ebru ve Cam-Seramik alt dalları) Fakültemizde kurulmuş olup, ayrıca Fotoğrafçılık, Kültür Sanat Topluluğu, Derin Mavi Ekoloji ve Sualtı Topluluğu, Folklor Topluluğu, Tiyatro Topluluğu mevcuttur. İsteyen öğrenciler bu topluluklara kayıtlarını yaptırarak sosyal etkinliklerde bulunabilmektedirler.

  VII- KÜTÜPHANE
  Fakültemizde aynı anda 50 kişinin çalışabileceği mekan ve 2900 adet bilimsel ve kültürel yayın bulunmaktadır.

  VIII- ULAŞIM
  Aydın ilinden ve Koçalı İlçesinden Güney kampüsümüze her 20 dakikada bir kalkan sözleşmeli köy minibüsleri ile sağlanmaktadır.

  IX- BARINMA
  Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü’ne ait Koçarlı İlçesinde bulunan 500 kişi kapasiteli öğrenci yurdu ile barınma sağlanmakta olup, barınma sorunu bulunmamaktadır.

  X- ÜRETİM ve HİZMET FAALİYETLERİ
  1994 Yılından beri faaliyet gösteren Ziraat Fakültesi Döner Sermaye İşletmesinde ağırlıklı olarak, mevcut 2400 da’lık arazi varlığının, 2088 da’ında bitkisel üretim yapılmaktadır. Bu alan içinde incir, narenciye bahçesi, zeytinlik ve meyve koleksiyon bahçesi de bulunmaktadır. Toplam alanın 1600 da’ında bitkisel üretim içinde buğday, pamuk ve mısırdan oluşan tarla bitkileri üretimi yapılmaktadır. Fakülte arazisinin ¾’ü, kış ayılarında Büyük Menderes Nehrinin taşması nedeniyle, sel taşkını tehdidi altında olup, hemen hemen arazinin büyük bölümü sular altında kalmaktadır. İşlenen alanın yalnızca 300 da’a yakın bir kısmı sel taşkınından etkilenmemektedir. Bu nedenle de tarla bitkileri üretiminde ağırlıklı olarak başta ana ürün mısır olmak üzere pamuk gibi yazlık ürünlerin üretimi yapılmaktadır.
  Ancak yapımı halen devam etmekte olan Çine barajının su tutmaya başlaması ile sel taşkınına maruz kalan alan azalacak ve münavebeli tarıma geçilebilmesi söz konusu olacaktır.

  Sebze üretimi olarak çok az da olsa bazı yıllarda kavun, karpuz, domates ve biber gibi ürünler üretilmektedir. Meyvecilik üretimi ise araştırma ve eğitim amaçlı olarak kurulan meyve koleksiyon bahçesinden sağlanmaktadır.
  Tamamına yakını, araştırma amaçlı olarak yapılmakta olan hayvansal üretim faaliyetleri, tavuk, bıldırcın yetiştiriciliği, bal üretimi ve koyunculuk faaliyetlerinden oluşmaktadır.
  Fakültede iç ve dış mekan süs bitkileri üretimi ile başta zeytin, incir ve nar olmak üzere meyve fidanı üretimi yapılmaktadır.
  Hizmet faaliyetleri olarak her türlü toprak ve bitki analizi, bitkilerde zarar oluşturan hastalık,zararlı ve yabancı otların teşhis ve tedavisine yönelik analizler.


  Adnan Menderes Üniversitesi - Ziraat Fakültesi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adnan Menderes Üniversitesi Forum Tarih
Adnan Menderes Üniversitesi - Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Üniversiteler 6 Ocak 2011
Adnan Menderes Üniversitesi Üniversiteler 8 Şubat 2010
2008- 2009 Öss Adnan Menderes Üniversitesi Taban Puanları Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Üniversiteler 15 Haziran 2009
Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Üniversiteler 15 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş