Adnan Menderes Üniversitesi Yenipazar Meslek Yüksekokulu

'Üniversiteler' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Adnan Menderes Üniversitesi Yenipazar Meslek Yüksekokulu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adnan Menderes Üniversitesi Yenipazar Meslek Yüksekokulu

  Yenipazar İlçesi Aydın İline bağlı 17 ilçeden biri olup , Ege Bölgesinden yer alan , Madran Dağı eteklerinde kurulmuş bir yerleşim merkezidir.Doğusunda Bozdoğan İlçesi, batısında Aydın İli Merkezi, kuzeyinde Sultanhisar ve Nazilli İlçeleri, güneybatısında Çine ilçesi bulunmaktadır.Yenipazar ilçesinin Nazilli İlçesine uzaklığı 21km. Aydın'a uzaklığı 40km.İzmir'e uzaklığı 170km,Denizli'ye uzaklığı 102km'dir.Büyük Menderes Ovasının güney taraflarında bir yerleşim merkezi olan Yenipazar İlçesinin toplam alanı 208.620 dekar ,denizden yüksekliği ortalama 64 m'dir.Yenipazar İlçesine bağlı toplam 14 köy bulunmaktadır.2000yılı nüfusu 7.100'dür.

  Bozdoğan İlçesine bağlı bir nahiye olan Yenipazar 1957 yılında ilçe olmuştur.Kültürel ve diğer temel birçok yapı özelliği yönünden tipik bir Anadolu kasabası niteliğini sürdürmüştür.Ege Bölgesinin ve özellikle Aydın yöresinin yaşam çizgisinde olan hemen her şeyi Yenipazar'ın tarihsel süresince görmek olasılığıdır.

  Tarihsel süreçte Yenipazar'ın önemli bir gerçeği de Yörük Ali Efe'dir. Bir övünç bir gu5rur kaynağı olarak benimsenen Ali Yörük 1886 yılında Sultanhisar ilçesinin Kavaklı köyünde doğmuştur. 1919 yılında çete kurarak dağa çıkan ve çoğalarak Milli Aydın Alayı adını alan milis güçleriyle Kurtuluş savaşında birçok yararlılıklar gösteren Yörük Ali Efe, savaştan sonra 1925 li yıllarda Yenipazar'da çırçır fabrikası satın alarak Yenipazar'a yerleşmiş ve 1953 yılında Yenipazar'da ölmüştür. Yörük Ali Efe ile ilgili eşyaların bulunduğu Yörük Ali Efe müzesi ziyarete açılmıştır.  Kuruluş :  Okulumuz Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak 1994 yılında Bankacılık, İşletmecilik ve Muhasebe programları olarak kurulmuş ve toplam 49 öğrenci ile aynı yıl eğitime başlamıştır.Yine 2001 yılında Muhasebe ve Bankacılık Programlarında ikinci Eğitim sınıfları ve 2002 yılında da Sigortacılık Programı açılmıştır. Son olarak 2006 yılında Sigortacılık ikinci öğretim, İşletme ikinci öğretim ile Emlak ve Emlak Yönetimi olmak üzere 9 programda 1097 öğrenci eğitim almaktadır

  Yerleşim :

  Okulumuz Yenipazar ilçe merkezindedir.

  Ulaşım :

  İlçenin ulaşım olanakları incelendiğinde tüm köyleri ile bağlantısını kolaylıkla sağlayan karayolları bulunduğu ve İzmir Denizli Devlet Karayoluna 8km uzaklıkta olduğu görülmektedir.Aydın ve Nazilli ile her 30 dakikada bir karşılıklı minibüs seferleri vardır.ayrıca haftada 6gün(pazar hariç) sabah 7.00'de İzmir'e gidip, akşam 16.40'da dönen otobüs seferi vardır.

  Olanaklar :

  Yenipazarda 120 kişilik kredi ve Yurtlar krumuna bağlı kız öğrenci yurdu; 100'er kişilik iki adet özel kız öğrenci pansiyonu; ayrıca 70 kişilik özel erkek öğrenci pansiyonu mevcuttur. Özel yemek şirketlerinin işlettiği Yüksekokulumuz yemekhanesinde her gün öğle yemeği verilmektedir.

  Müdür

  Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ŞENKAYAS

  Müdür Yardımcıları

  Öğr. Gör. Elif Meryem YURDAKUL

  Öğr. Gör. Yusuf Ziya ŞİPAL

  Meslek Yüksekokulu sekreteri (V)

  Mehmet ÖZTÜRK


  Adnan Menderes Üniversitesi - Yenipazar Meslek Yüksekokulu
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adnan Menderes Üniversitesi Forum Tarih
Adnan Menderes Üniversitesi - Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Üniversiteler 6 Ocak 2011
Adnan Menderes Üniversitesi Üniversiteler 8 Şubat 2010
2008- 2009 Öss Adnan Menderes Üniversitesi Taban Puanları Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Adnan Menderes Üniversitesi Eğitim Fakültesi Üniversiteler 15 Haziran 2009
Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Üniversiteler 15 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş