Adnan Gerger Kimdir - Adnan Gerger Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Adnan Gerger Kimdir - Adnan Gerger Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adnan Gerger Kimdir - Adnan Gerger Resimleri - Adnan Gerger Biyografisi - Gazeteci Adnan Gerger  Adnan Gerger (d. 5 Mart 1958, (Hani, Diyarbakır), Türk gazeteci, yazar.

  Faili Meçhul Öfke adlı romanıyla 2010 Yunus Nadi Roman Armağanı'nı kazanmış yazarıdır.

  5 Mart 1958'de Diyarbakır'ın Hani ilçesinde ailesinin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası, ilkokul öğretmeni Kadri Gerger'dir. İlkokulu Hani'de, ortaokul ve lise öğrenimini babasının tayini nedeniyle gittikleri Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde tamamladı. Onu edebiyata teşvik eden babası oldu[1]. İlk şiirleri Suruç'ta "Meşale" adlı yerel dergide yayımlandı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde başladığı yüksek öğrenimine, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı ve Fransız Filolojisi’nde devam etti.

  Gazetecilik yaşamına 1980 yılında Ankara Hürriyet Gazetesi'nde başladı. Gazeteciliği Hürriyet, Milliyet, Sabah gazetelerinde HBB, Star TV, atv televizyonlarında sürdürdü. Halen NTV Ankara Bürosu’nda gazetecilik yapmaktadır ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisidir. Gazetecilik yaşamı boyunca 37 kez başta Radyo-Televizyon Gazeteciler Derneği olmak üzere değişik kurumlar tarafından verilen yılın gazetecisi ödülü aldı.

  1990 yılında "Firar Öyküleri" adlı öykü kitabını yayımladı. Kitap, o dönemde en çok satan öykü kitabı ünvanını aldı. Kum Edebiyat Dergisi'nin yayımlanmasına öncülük etti. Şiirleri ve öyküleri, Kum, Kül, Damar, Hürriyet Gösteri, Evrensel dergilerinde yayımlandı. “Iraktı O Gece” adlı öyküsü Aykırı Edebiyat Dergisi tarafından verilen Yılın Öyküsü ödülünü aldı. İlk romanı Faili Meçhul Öfke, 2010 yılında yayımlandı. Bu roman ile roman dalında Yunus Nadi Armağanı’nı aldı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adnan Gerger Kimdir Forum Tarih
Faili Meçhul Öfke - Adnan Gerger Kitap, Resim ve Dergi 2 Şubat 2010
Ahmet Adnan Saygun Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri Biyografi & Otobiyografi 19 Şubat 2014
Ahmet Adnan Saygun Kimdir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Mayıs 2013
Adnan İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 6 Şubat 2012
Şehit Adnan Ceylan İlköğretim Okulu Bilgileri Gölmarmara Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 5 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş