Adnan dramına RTÜK el attı!

'Magazin Haberleri' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 10 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Adnan dramına RTÜK el attı! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kanal D’nin reyting rekortmeni dizisi “Aşk - ı Memnu”ya RTÜK’ten ikinci uyarı cezası geldi.

  [​IMG]

  Haber Foto Galeri Geçen sezon final bölümünde yer alan Bihter ve Behlül karakterlerinin sevişme sahnesine ceza veren RTÜK, bu kez de yasak aşka ceza kesti.

  Beren Saat

  RTÜK Behlül’ü oynayan Kıvanç Tatlıtuğ’un sevgilisini amcasının eşi Bihter’le, Bihter’in de eşi Adnan Bey’i aldatmasını Türk toplumun manevi değerlerine aykırı buldu. RTÜK cezanın gerekçesiyle ilgili raporda, “Bihter’in kocasını, Behlül ise hem amcasını hem de sevdiği kadını aldatıyor.

  Ancak bu rolleri üstlenen sanatçılar halk tarafından sevildikleri için de ihanet toplum tarafından onaylanır hale geliyor. Bu durum da toplumu zedeliyor” şeklinde bir yoruma yer verdi.

  Bihter ihaneti sorgulatıyor
  RTÜK toplantısında üyeler Hülya Alp ve Mehmet Dadak ceza kararına karşı oy verdi. Alp, içinde sanat olan her üründe, mutlaka onaylanan ilişkilerin konu edilmeyeceğini belirtti ve “Dizide, ihanetin, ihanet eden kişiler ve onların yakın çevreleri üzerinde yarattığı yıkım da anlatılmakta ve bu yolla yetişkin bireylerin yanlış ve yasak aşk ilişkisini, ahlâki ve vicdani olarak sorgulamalarına zemin hazırlamaktadır. Dizinin dayandığı eserin sonunda Bihter karakteri, intihar etmektedir. Yani eser, ihaneti, onaylayan değil, sorgulatan bir kurguya dayanmaktadır. Dizi, Türk toplumunun aile yapısının dayandığı değerlerin, bu olumsuzlukların eleştirilmesi yoluyla pekişmesine ve gelişmesine de fırsat vermektedir” diye konuştu.

  İyiyi ve kötüyü seyircinin ayırt etmesi gerektiğini belirten Mehmet Dadak ise “Bu dizide yanlış ve yasak ilişki ahlaki ve vicdani olarak sorgulanmakta, ihanetin yarattığı psikolojik yıkım sergilenmektedir. Sanat eserlerinde mutlaka tüm toplumun onaylayacağı mükemmel karakterlerin konu edilmesi düşünülemez. İyi ve kötüyü ayırt edecek olan izleyicidir” diye konuştu.

  (Milliyet)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adnan dramına RTÜK Forum Tarih
Ahmet Adnan Saygun Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri Biyografi & Otobiyografi 19 Şubat 2014
Ahmet Adnan Saygun Kimdir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Mayıs 2013
Adnan İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 6 Şubat 2012
Şehit Adnan Ceylan İlköğretim Okulu Bilgileri Gölmarmara Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 5 Şubat 2012
Adnan Terziç Kimdir, Adnan Terziç Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 12 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş