Adnan Avuka (Adnan Avuka Kimdir? - Adnan Avuka Hakkında)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda UquR tarafından 11 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Adnan Avuka (Adnan Avuka Kimdir? - Adnan Avuka Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adnan Avuka (Adnan Avuka Kimdir? - Adnan Avuka Hakkında)

  » Adnan Avuka Fotoğraf Sergisi Ürgüp'te


  [​IMG] Gazeteci ve Fotoğraf Sanatçısı Adnan Avuka'nın 29. Kişisel Fotoğraf Sergisi olan "Hoşgörülerin Diyarı-Mardin" adlı fotoğraf sergisi 16–19 Kasım 2006 tarihleri arasında Ürgüp Semih Balcıoğlu Sanat Galerisi'nde gerçekleştiriliyor. Nevşehir Valisi M. Asım Hacımustafaoğlu'nun himayelerinde gerçekleşecek fotoğraf sergisinde farklı kültürleri içinde barındıran Mardin’in gizemli ve tarihi havası yansıtılıyor. Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş: "Kapadokya ve Mardin gibi birbirine çok benzer iki coğrafyanın buluşacağı bu sergiye tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz" dedi. Serginin Açılış Kokteyli 16 Kasım 2006 Perşembe Günü Semih Balcıoğlu Sanat Galerisi'nde yapılacak.

  ADNAN AVUKA KİMDİR?

  Adnan Avuka, Mardin Merkez Savurkapı Mahallesi’nde 1950 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Mardin’de tamamladı. Okul yıllarında atletizm sporuna olan ilgisi, Türkiye genelinde oldukça iyi dereceler almasını sağladı. Halen atletizm de milli hakemdir.
  1966 yılında gazeteciliğe amatör olarak başladı. Türk Haberler Ajansı, Yeni İstanbul Gazetesi, Tercüman Gazetesi, TRT ve Hürriyet Haber Ajansı’nda görev yaptı. 5. kez “Yılın Gazetecisi” seçilirken çektiği fotoğraflar “Yılın Fotoğrafları” kategorisinde dereceler aldı.
  Ankara, İstanbul ve İzmir’de, Gaziantep, Adana ve Mardin’de birçok kişisel fotoğraf sergisi açtı.
  Viyana’da, Halep’te ve Kahire’de uluslar arası sergilerini gerçekleştirdi. 2006 yılının sonbaharında ise ABD Kent Üniversitesi davetlisi olarak yine Mardin konulu sergisini açmış olacaktır.
  Adnan Avuka, 3 yıl başkanlık yaptığı Atatürkçü Düşünme Derneği Mardin Şubesi kurucusu ve Türk Spor Yazarları Mardin temsilcisidir. Halen Doğan Haber Ajansı ve Cumhuriyet Gazetesi Mardin İl Temsilciliği ile Güney Hâkimiyet ve Mardin’de yayınlanan mahalli gazetelerin haber ve foto muhabirliğini yapmaktadır. “Uygarlığın Sesi, Tarihin Tanığı Mardin” isimli tanıtım CD’si bulunmaktadır. Turizme olan katkılarından dolayı Turizm Bakanlığı tarafından plaketle ödüllendirilmiştir.
  Adnan Avuka, evli, üç çocuk ve üç torun sahibidir.

  __________________


  Adnan Avuka'nın Mardin fotoğrafları Halep'te sergilendi  Mardin'li gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Adnan Avuka'nın Suriye'nin Halep kentinde açtığı Dillerin ve Dinlerin Kavşak Noktası Mardin konulu fotoğraf sergisi Türkiye ile Suriye arasında tam anlamıyla bir dostluk köprüsünün oluşmasına neden oldu.
  Halep Konsolosu Hulusi Kılıç, Halep Valisi Selah Kannaj ve Kilis Valisi Aslan Çitik'in birlikte açtığı Dillerin ve Dinlerin Kavşak Noktası Mardin konulu serginin ilk gününe Süryani Ortodoks Kilisesi Halep Metropoliti Yuhane İbrahim, Suriye Türk Dili Öğretim Merkezi Müdürü Dr. Muhammed Velit Mücevvez, Keldeni Süryani Metropoliti Antonie Avdo, ABD Süryani Metropoliti Efran Kerim, Mardin Valisi'nin eşi Sabahat Koçaklar, Yardımsevenler Derneği Mardin Şube Başkanı Şükran Ensari ve Türkiye ile Suriye'den kalabalık bir davetli grubu katıldı.
  Dillerin ve Dinlerini Kavşak noktası Mardin konulu fotoğraf sergisi, sadece Türklerden değil, Mardin'le ilişkilerini koparmayan Suriyelilerden de büyük ilgi gördü.
  Avuka'nın sergisinin Türkiye-Suriye ilişkileri açısından çok önemli bir köprü olduğuna dikkati çeken Halep Başkonsolosu Hulusi Kılıç, "Bu dostluk köprüsünün en önemli ayağıdır" dedi.
  Sergiyi İngiliz, Fransız, Amerikalı, Kuveytli ve Ürdünlülerle birlikte bazı Suriyeli bilim adamlarının da ilgi ile gezmesi dikkati çekerken, Halep Üniversitesi Başkanı Prof. Dr. Muhammed Sait Ferhut "Türkiye ve Suriye kardeşliğini, tarihçilerimiz belki unuttular, bürokratlar belki unutturdular ama, Adnan Avuka'nın fotoğrafları bu dostluğa, en önemli desteği verdi. Bu destek asırlarca unutulmayacaktır" sözleri ile serginin önemini vurguladı.
  Gazeteci Adnan Avuka'nın muhteşem Mardin fotoğrafları ile adeta büyülendiklerini belirten Suriyeliler, "Dünyanın en önemli kentlerinden birinin böylesi sergilerle dünyanın dört bir yanında tanıtılması gerek. Biz böyle bir sergiyi ilk kez yaşamakla mutluyuz. Ama bu fotoğrafların böyle kalmamasını bekliyoruz" dediler.
  Halep'te açılan Dillerin ve Dinlerin Kavşak Noktası Mardin konulu fotoğraf sergisi, Suriye'nin ulusal televizyonlarının en çok önem verdiklerin haberler arasında yer aldı. Özellikle Mardin ve görüntülerini sık sık haber bültenlerinde gündeme getiren Suriyeli televizyon yapımcıları, Mardin'in dil, din ve tarih açısından konumu hakkında geniş bilgiler verdiler.
  Suriye televizyonunda bir programa katılan Adnan Avuka soruları yanıtlayarak Türk ve Suriye halkının dostluğu konusunda olumlu mesajlar verdi. Halep Valisi Selah Kannaj ve Türkiye'nin Halep Başkonsolosu Hulusi Kılıç'ın bu konudaki çalışmalarını da anlatan Adnan Avuka, "İki komşu ülkenin dostluk ilişkilerini kurulmasında emeği geçenler, büyük bir olayın oluşmasındaki katkıları nedeniyle ödüllendirilmelidirler" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adnan Avuka (Adnan Forum Tarih
Ahmet Adnan Saygun Kimdir Kısaca Hayatı ve Eserleri Biyografi & Otobiyografi 19 Şubat 2014
Ahmet Adnan Saygun Kimdir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Mayıs 2013
Adnan İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 6 Şubat 2012
Şehit Adnan Ceylan İlköğretim Okulu Bilgileri Gölmarmara Manisa Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 5 Şubat 2012
Adnan Terziç Kimdir, Adnan Terziç Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 12 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş