Adananın Coğrafi Özellikleri Nelerdir

'Adana Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Adananın Coğrafi Özellikleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adananın Coğrafi Özellikleri Nelerdir,
  Adana Coğrafi Özellikleri,
  Adana'nın Coğrafi Konumu

  Adana ili Anadolu yarımadasının güneyinde ve Akdeniz kıyısında yer alan 36°30''-38°25'' kuzey enlemleri ile 34°48''-36°41'' doğu boylamları arasında ve Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır.

  Adana ili, kuzeyinde Kayseri, doğusunda Osmaniye, kuzeydoğusunda Kahramanmaraş güneydoğusunda Hatay, kuzeybatısında Niğde ve batısında İçel illeri ve güneyinde Akdeniz ile çevrilidir. Güneyi 160 km'yi bulan Akdeniz kıyılarıyla sınırlanan İlin yüzölçümü 14.030 km²’dir. Şehir merkezinin denizden yüksekliği 23 m olan Adana’nın, Seyhan, Yüreğir, Aladağ, Ceyhan, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Tufanbeyli ve Yumurtalık olmak üzere 13 ilçesi bulunmaktadır. Seyhan ve Yüreğir ilçeleri aynı zamanda Adana Büyükşehir sınırlarını oluşturmaktadırlar.

  Adana ili, Orta Toroslar’ın bir bölümü ile Amonos Dağları tarafından çevrilidir. Toroslar batıdan-doğuya Uzunyayla’ya kadar uzanır. Bu dağlarda 3000 metreyi geçen yüksekliklerin yanı sıra sert yamaçlara ve derin vadilere rastlanır. Toroslar’ın bu bölümünde İç Anadolu’yu güneye bağlayan en önemli geçit olan Gülek Boğazı bulunur.

  Toros ve Amanoslar ile Akdeniz arasında kalan alana ise Çukurova denir. Misis dağları pek yüksek olmayan görünümleri ile Çukurova’yı ikiye bölerler. Güney’de kalan bölüme "Aşağı Ova" kuzeyde kalan bölüme ise "Yukarı Ova" denir.


  İl sınırları dahilinde irili ufaklı bir çok akarsu bulunmasına rağmen Seyhan ve Ceyhan nehirleri Adana’nın en önemli akarsularıdır.

  Son yapılan nüfus sayımında ilin toplam nüfusu 1.849.478 olarak tespit edilmiştir. Nüfusun % 65’i kentlerde % 35’i ise köylerde yaşamaktadır. En kalabalık nüfus merkez ilçeler olan Seyhan ve Yüreğir ile Ceyhan ve Kozan ilçelerindedir.


  Alıntı: adanadan.biz

   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Eylül 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adananın Coğrafi Özellikleri Forum Tarih
Adananın Coğrafi Özellikleri Adana Tanıtımı 12 Kasım 2011
Adananın Coğrafi Özellikleri Kısaca Adana Tanıtımı 15 Ekim 2011
Adananın Cografi Konumu Nedir Adana Tanıtımı 29 Nisan 2011
Adana İli Coğrafi Haritası - Adananın Coğrafi Haritası Adana Tanıtımı 28 Nisan 2011
Adananın Neleri Alınır Adana Tanıtımı 15 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş