Adana'da seçimler düğümlendi

'Yurt İçi Haberler' forumunda NeslisH tarafından 30 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Adana'da seçimler düğümlendi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, AKP adayı Mehmet Ali Bilici ile MHP adayı Aytaç Durak arasında düğümlendi.

  1 milyon 13 bin seçmenli Adana'da seçim yüzde 80 dolayında katılımla gerçekleşti. Açılan sandıkların oranı yüzde 80'e yaklaşıncaya kadar MHP adayı Aytaç Durak seçimi önde götürdü, ancak açılan sandıklar arttıkça oy oranı geriledi. Sandıkların yüzde 97'si açıldığında ise MHP ve AKP adayları arasındaki oy oranı eşitlenip, bindelik bir fark oluştu.
  Bu seçimde en geniş izleme örgütünü kurup medya ve partilere seçim sonuçlarını ileten ajans da saat 04.00'den itibaren sistemini dondurarak sandıklarında sorun olan seçim kurullarındaki sayımı beklemeye başladı.

  Bu saatte potadaki 2 aday arasında 0.3'lük bir oranda 2 bin dolayda oy farkı çıktı. Sabaha kadar alınan farklı sonuçlarda bu fark 2 partinin adayı arasında zaman zaman leh veya aleyhlerine değişiklik gösterdi.

  İKİ İLÇENİN TUTANAKLARINDA SORUN YAŞANDI

  Adana seçiminde sonuç alınamaması, metropol Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinden gelen bazı sandıkların tutanaklarından kaynaklandı. Tutanaklardaki sağlamaların tutmaması üzerine hakimler sandık kurulu başkanları ile bizzat görüşerek inceleme yaparken, bazı sandık tutanaklarının da da seçim mahalli yerine seçim kurulu binasında düzenlendiği iddia edildi.

  AKP ve MHP'nin birçok milletvekili Abdurrahim Gizer İlköğretim Okulu'ndaki bu seçim kurulunda toplanıp gelişmeleri izlemeye başladı.

  MHP'DEN ERKEN KUTLAMA

  Bu arada sayım işleminden kısa süre sonra rakipleriyle arasında oy farkı oluşan MHP adayı Aytaç Durak'ın taraftarları kazandıklerını ilan edip, davul zurna eşliğinde kutlama yapıldı.

  CHP'DE SEVİNÇ

  Saatler ilerledikçe bu kez CHP adayı Ümit Özgümüş, açılan oylarla ilk sıraya yerleşince bu kez CHP'de bir sevinç havası hakim oldu. Ancak, CHP'lilerin de bu sevinci uzun sürmedi.

  Adana'da ilerleyen saatlerde seçim kilitlendi. İlçelerden gelen oyların açılımıyla bu kez AKP adayı Mehmet Ali Bilici geriden gelip diğer partileri yakalayarak bir ara öne geçti. Oy sayımının bitmesine yaklaşıldığı bu sırada de AKP'liler kutlama kutlama yaptı. Ancak, bu sevinç de uzun sürmedi ve oy sayımı düğümlendi. Akşam saatlerinde seçimi kazandığını açıklayan MHP adayı Durak saat 23.00'den sonra yeni bir açıklama yapmadı. AKP adayı ve yetkilileri ise, seçim kurulunun vereceği kesin olmayan resmi sonucu bekleyeceklerini söylemekle yetindi.

  Böylece, Adana seçimi düğümlendi ve saat 07.30'a kadar da bir sonuç çıkmayıp, Türkiye'de sonucu bilinmeyen az sayıdaki seçim bölgesinden biri oldu.

  Adana'da son duruma göre (yüzde 98'i açıldı) oyların adaylara dağılımı ve oranları şöyle:

  MHP Aytaç Durak : Yüzde 29.6
  AKP Mehmet Ali Bilici : Yüzde 29.5
  CHP Ümit Özgümüş : Yüzde 25.9
  mynet   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adana'da seçimler düğümlendi Forum Tarih
Adana'da Bulunan Tarihi Eserler Nelerdir Adana Tanıtımı 19 Eylül 2011
En Güzel Adana Resimleri - Adana'dan Harika Görüntüler Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 24 Şubat 2011
2011 Yılı Adana'daki Festivaller ve Yerel Etkinlikler Adana Tanıtımı 21 Ocak 2011
Adana'da uçak seferlerine sis engeli Yurt İçi Haberler 31 Mart 2009
Adana'da Ramazan Sofraları İçin Hazırlanan Yemekler Akdeniz Bölgesi 26 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş