Adana ve Antalya bölümleri hakkında bilgi

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Adana ve Antalya bölümleri hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adana ve antalya bölümleri
  lütfen bu konuyu bulunuz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Ocak 2011

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  ADANA BÖLÜMÜ


  Konumu: Akdeniz Bölgesi'nin doğusunda yer alır.
  Yer Şekilleri: Bu bölüm dağlık bir bölümdür. Orta Toroslarla kaplı olan bu bölümde Bolkar Dağları, Aladağlar, Tahtalı Dağları, Nur Dağları yer alır. Bölümde Taşeli Platosu bulunmaktadır. Silifke Ovası, Dörtyol Ovası, Amik Ovası, Çukurova bu bölümde yer alır. Bölüm ile iç bölgeler arasındaki ulaşım Gülek, Sertavul ve Belen geçitlerinden sağlanmaktadır. Bölümün akarsuları; Seyhan, Ceyhan, Asi, Göksu'dur.
  İklim ve Bitki Örtüsü: Bölümün genelinde Akdeniz İklimi görülür. Yüksek ve iç kesimlerde Karasal İklim görülür. Bitki örtüsü Maki'dir.
  Nüfus - Yerleşme: Bölümün nüfusu Antalya Bölümüne göre daha fazladır. Tarım, Sanayi, Ticaret faaliyetleri sebebiyle bu bölümün nüfusu artmaktadır. Bölümün illeri; Adana, Mersin, Osmaniye, Kilis, Hatay, Kahraman Maraş'tır.
  Tarım: Bölümde verimli tarım alanlarının bulunmasından dolayı tarım gelişmiştir. Çukurova, Silifke ve Amik Ovaları verimli tarım alanlarıdır. Önemli tarım ürünleri arasında; pamuk, muz, mısır, yer fıstığı, tahıl ürünleri, susam, zeytin, turunçgiller, sebze ve meyvelerdir.
  Hayvancılık: Bölümde özellikle yüksek kesimlerde keçi beslenir.
  Madenler: Linyit - Karaisalı ve Kozan'da çıkartılır. Krom - Toroslar dan çıkartılır. Ayrıca Seyhan ve Ceyhan Nehri üzerinde yapılan barajlar ile hidroelektrik enerji üretilir.
  Sanayi: Bölümde sanayi faaliyetleri gelişmiştir. Özellikle Mersin, Adana, İskenderun hattında sanayi kuruluşları çoktur. Otomotiv, çimento, pamuklu dokuma, un, İskenderun Demir-Çelik Fabrikası ve tarım ürünleri fabrikaları bulunmaktadır.
  Ticaret: Mersin limanı ile İskenderun limanı bölümün ticaretinin gelişmesini sağlamaktadır. Serbest bölge alanı bu bölümdedir.
  Turizm: Bölümün turizmi Antalya Bölümü'ne göre biraz az gelişmiştir. Deniz turizmi, tarihi eserler önemli turizm alanlarıdır.
  Tarihi Önemi: Bölüm kurtuluş savaşı yıllarında İngiltere, Fransa, Ermeni işgaline uğramıştır. Kurtuluş Savaşı'nın başarı ile sonuçlandırılmasıyla bölüm düşmandan temizlenmiştir.

  Kaynak: etarih.net
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  ANTALYA BÖLÜMÜ

  Konumu: Akdeniz Bölgesi'nin batısında yer alır.
  Yer Şekilleri: Bu bölüm Adana Bölümü'ne göre daha dağlık bir bölümdür. Antalya, Manavgat, Isparta, Korkuteli, Elmalı, Acıpayam, Tefenni, Burdur, Kestel ovaları bulunmaktadır. Bu bölüm genellikle karstik özellikler taşıyan bir yer şekline sahiptir. Aksu, Manavgat, Dalaman çayı gibi akarsuları bulunmaktadır. Göller Yöresi bu bölüm içinde yer almaktadır. Beyşehir, Eğirdir, Burdur, Salda, Suğla, Acıgöl gibi gölleri vardır.
  İklim ve Bitki Örtüsü: Bölümün genelinde Akdeniz İklimi görülür. Yüksek ve iç kesimlerde Karasal İklim görülür. Bitki örtüsü Maki'dir. İç kesimlerde de bozkır bitki örtüsü görülmektedir.
  Nüfus - Yerleşme: Bölümündağlık olması sebebiyle nüfus azdır. Antalya Ovası ile Göller yöresinde nüfus biraz fazladır. Antalya, turizm şehri olmasından dolayı mevsimlik göç almaktadır. Antalya, Isparta ve Burdur bölümün illeridir.
  Tarım: Bölüm de Antalya, Burdur ve Isparta Ovalarında tarım gelişmiştir. Seracılık, tahıl ürünleri, şeker pancarı, gül, haşhaş, anason, meyve ve sebze yetiştirilir.
  Hayvancılık: Bölümde özellikle yüksek kesimlerde kıl keçisi beslenir.
  Madenler: Alüminyum - Seydişehir de çıkartılır. Krom - Muğla - Fethiye çevresinde çıkartılır.
  Sanayi: Isparta ve Burdur da Gül Yağı fabrikası, Antalya da iplik, dokuma fabrikaları vardır.
  Ticaret: Antalya, Isparta ve Burdur da ticaret faaliyetleri gelişmiştir. Antalya da bir serbest bölge oluşturulmuştur.
  Turizm: Türkiye de turizmin en fazla geliştiği yerler arasında yer alan bölüm de, Antalya, Alanya, Fethiye, Manavgat gibi turizm şehirleri bulunmaktadır.
  Tarihi Önemi: Bölüm kurtuluş savaşı yıllarında İtalya tarafından işgal edilmiştir. İtalya'nın bu bölgeyi boşaltmasıyla düşman işgalinden kurtulmuştur.

  Kaynak: etarih.net
   

 4. iller yok ama yinede güzl
   

 5. manavgat ve elmalı ova mı?
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adana Antalya bölümleri Forum Tarih
2017 Adana nüfusu Adana Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Adana nüfusu kaçtır? Adana Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Adana Nüfusu Adana Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Adana Nüfusu Kaçtır? Adana Tanıtımı 29 Ocak 2013
Yeni Işık Dershanesi Hakkında Bilgi Adana Kozan Dersaneler 3 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş