Adana Devlet Tiyatrosu'nda Okuma Tiyatrosu: King Kong'un Kızları

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Adana Devlet Tiyatrosu'nda Okuma Tiyatrosu: King Kong'un Kızları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Adana Devlet Tiyatrosu'nda Okuma Tiyatrosu: "King Kong'un Kızları"...

  Okuma Tiyatrosu
  13.01.2010, 20:00
  Adana Devlet Tiyatrosu, Hacı Ömer Sabancı Sahnesiehir Belediye Şehir Tiyatrosu, Tepebaşı Salonu, Etkinlik ücretsizdir
  Theresia Walser: “King Kong’un Kızları”

  King Kong’un kızları, yaşlılar yurdunda çalışan ve meslekleriyle ilgili çok değişik fikirleri olan üç hemşiredir. Son bulması gereken her şey, parlak bir şekilde sona ermelidir. Bu noktadan hareketle bakmakta oldukları yaşlıların ölümlerini de sanki büyük film yıldızlarının hayatından sahneler gibi düzenlerler.

  “Çağdaş Alman tiyatro oyunlarının en nükteli ve zekice işlenmiş olanlarından biri.” Frankfurter Allgemeine Zeitung

  Okumanın ardından yazar Theresia Walser izleyicilerle bir söyleşi gerçekleştirecektir. Çeviri ve proje: Sibel Arslan Yeşilay. Adana Devlet Tiyatrosu işbirliğiyle.

  Özgeçmiş - Theresia Walser

  1967’de Friedrichshafen’de doğdu. 1990-1994 yılları arasında Bern Tiyatro ve Müzik Yüksekokulu’nda oyunculuk eğitimi aldı. 1996 yılına kadar Junges Theater Göttingen’de oyunculuk yaptı. Daha sonra Berlin’de oyun yazmaya başladı. Theater Heute dergisi tarafından 1997-1998 sezonunda Yılın Umut Veren Oyun Yazarı seçildi. Theresia Walser, yazar Martin Walser’in dört kızının en küçüğüdür.

  Avrupa edebiyatı Adana'yla yola devam ediyor
  11-15 Ocak 2010 tarihleri arasında Adanalı sanatseverlerle buluşacak!
  Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen “Kültür Köprüleri” programı çerçevesinde Goethe Enstitüsü’nün, Türkiye’nin 24 kentinde ve 8 Avrupa ülkesinde yürütmeye başladığı “Avrupa Edebiyatı Türkiye’de – Türk Edebiyatı Avrupa’da” (European Literature Goes to Turkey – Turkish Literature Goes to Europe) adlı geniş kapsamlı kültür projesi; 11 – 15 Ocak 2010 tarihleri arasında Adanalı sanatseverlerle buluşacak!

  “Avrupa Edebiyatı Türkiye’de – Türk Edebiyatı Avrupa’da” projesinin 11 – 15 Ocak 2010 tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliklerinde, Adanalılar; Alman çocuk kitabı yazarları Antonia Michaelis ve Elke Schmitter’i ağırlayacak. Küçük yaşlardan beri hikâyeler yazan Michaelis ve “Bayan Sartoris” adlı romanı 17 dile çevrilen Schmitter; eserlerinden bölümler okumanın yanı sıra gençlerle söyleşiler gerçekleştirecekler.

  Adana’daki etkinliklerde; oyunculuk eğitiminin ardından tiyatro yazarlığına adım atan Theresia Walser’in “King Kong’un Kızları” adlı oyununun okuma tiyatrosu da gerçekleştirilecek. 1997-1998 sezonunda “Yılın Umut Veren Oyun Yazarı” seçilen yazarın oyununu, çevirmen – dramaturg Sibel Arslan Yeşilay Türkçeleştirerek okuma tiyatrosu olarak sahneye koyacak. Okumada Adana Devlet Tiyatrosu sanatçıları Nuray Çokol, Nimet İyigün, Özlem Özkan, Sem Öner Kelav, Seçil Dedeyi, Çağrı Turan, Özlem Buluttekin, Mahmut Hazım Kısakürek, Murat Özben, Gülsever Yıldırım, Ozan Hafızoğlu ve M. Şekip Taşpınar rol alıyor.

  Program kapsamında ayrıca, 10 yaşında piyano eğitimine başlayan ödüllü İtalyan sanatçı Livio Minafra bir konser verecek. Piyanist ve besteci olarak Sud Ensemble, Canto General, Municipale Balcanica ve MinAfric Orkestra gibi birçok sıra dışı oluşumda yer alan genç sanatçı, müzisyen bir aileden geliyor.

  Etkinlik programında yer alan, 2005 yılından beri İstanbul’da yaşayan Alman yazar, gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Dieter Sauter’in çektiği fotoğrafların sergilendiği “Türkiye’den İnsan Manzaraları” adlı sergi ise; 13 Ocak – 23 Şubat 2010 tarihleri arasında Adana Devlet Tiyatrosu Hacı Ömer Sabancı Sahnesi Fuaye’sinde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

  “Yollarda… Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri” başlığı altında gerçekleştirilecek etkinliklerde sanatçılara, projeye katılan yazarların kitaplarının incelenip okunabileceği, internet bağlantılı bilgisayarlar ve audiovisuel araçlarla donatılmış bir “Gezici Kütüphane” eşlik ediyor.

  Açılışı; 12 Ocak 2010, Salı günü saat 19:00’da Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisi’nde piyano sanatçısı Livio Minafra’nın konseri ile gerçekleştirilecek “Yollarda… Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri”ne tüm Adanalı sanatseverler ücretsiz olarak davetli…​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adana Devlet Tiyatrosu'nda Forum Tarih
Çukurova Devlet Hastanesi İlköğretim Okulu Seyhan Adana Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Adana Devlet Tiyatrosu Mart 2010 Oyun Düzeni Tiyatro ve Skeçler 3 Mart 2010
2017 Adana nüfusu Adana Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Adana nüfusu kaçtır? Adana Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Adana Nüfusu Adana Tanıtımı 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş