Adana Demirspor Sutopu Takımı

'Akdeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 26 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Adana Demirspor Sutopu Takımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adana Demirspor Sutopu Takımı

  Adana Demirspor Sutopu Takımı, Adana Demirspor Kulübü'nün Türk spor tarihine geçmiş olan sutopu branşında faaliyet gösteren takımıdır.

  1942 yılından itibaren 17 yıl hiç yenilmeden, 22 yılda ise 1 defa yenilerek toplamda 29 defa Türkiye Şampiyonu olmuşlardır. Bu yenilginin sebebi ise Takımın havuz pompasının arıza yapması ve 2 ay onarılamaması sebiyle iyi çalışamaması sonucudur. Maçı 6-5 kaybatmişlerdir.

  1938 yılında Adana Belediye Başkanı Turhan Cemal Beriker ve Beden Terbiyesi Bölge Müdürü Rıza Salih Sayar’ın girişimleriyle Adana’da Türkiye’nin en modern yüzme havuzunun yapılması için karar verilmiştir. Havuzun açılışı ile birlikte 1942 yılından itibaren rekorların kırılmasını sağlamıştır. Halil ve Mahmut Dalhan kardeşlerin başarılı gençleri Demirspor Kulübü'nde toplaması ile bölge karması adı altında yarışlara iştirak eden Adana Demirspor yüzme ve sutopu takımı Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük sutopu oyuncusu, örnek sporcu Muharrem Gülergin'ın önderliğinde 17 yıl hiç yenilmeden, 22 yılda tek mağlubiyet alarak toplamda 29 defa Türkiye Şampiyonu olmuştur.

  Bu takım İstanbul ve tüm Türkiye’de yenilmez armada olarak anılmıştır. Adana Demirspor Kulübü Adana'nın kanaletlerinde yüzme öğrenip daha sonra havuzun açılması ile Milli Takım formasını giyen kırka yakın efsane sporcuyu bünyesinde barındırmıştır. Bu sporcular yüzmenin her branşında ve her mesafede sayısız Türkiye rekorları kırmışlardır. Manş Denizi’ni bir çok ülkenin sporcuları defalarca yüzerek geçmiştir ancak rekor Adana Demirsporlu Erdal Acet’indir. Manş’ı ilk kez hem de tüm zamanların en iyşi derecesiyle geçen Erdal Acet, ayrıca 5 kez uluslararası İstanbul maratonunu kazanmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adana Demirspor Sutopu Forum Tarih
2017 Adana nüfusu Adana Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Adana nüfusu kaçtır? Adana Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Adana Nüfusu Adana Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Adana Nüfusu Kaçtır? Adana Tanıtımı 29 Ocak 2013
Yeni Işık Dershanesi Hakkında Bilgi Adana Kozan Dersaneler 3 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş