A'dan Z'ye domuz gribi

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 22 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  A'dan Z'ye domuz gribi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  H1N1 domuz, kuş ve insan influenza virüs yapılarından oluşan bir hibrid virüs.

  [​IMG]

  İSTANBUL -

  İnfluenza tip A virüsünün (ortomiksovirüslerin) insanlarda oluşturduğu solunum yolu hastalığına domuz gribi deniyor.

  Hastalık, solunum yolu ile özellikle yakın temas, öksürmek ve hapşırmak suretiyle insandan insana bulaşıyor.

  Amerikan Hastanesi Klinik Laboratuvar Bölümünden Dr. Erhan Palaoğlu ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Birsen Çetin, hastalıkla ilgili merak edilen noktalara açıklık getirdi.

  Mevsimsel gripten farkı nedir?
  H1N1, kış aylarında görülen grip etkeni ile benzer özelliklere sahiptir. Hastalığın bulaşma yolu ve belirtileri de benzerlik göstermektedir. Ancak, yeni H1N1 tipinde virüs; insanları, kuşları ve domuzları etkileyen bir genetik özelliğe sahiptir.

  Domuz gribinin insan sağlığına etkileri nelerdir?
  İnsanlar arasında domuz gribi enfeksiyonu, tek tek vakalar olarak ya da salgınlar halinde görülebilir. Klinik belirtileri gribe (mevsimsel influenzaya) benzerdir. Bunlar; ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, genel vücut ağrısı, halsizlik ve bitkinlik şeklindedir. Ölümle sonuçlanan vakalar da vardır.
  İnsan domuz gribi virüsü nasıl bulaşır?

  İnsanlar domuz gribini genellikle enfekte olmuş

  domuzlardan almaktadır. İnsandan insana bulaşmada ise yakın temas ve hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynar.

  Domuz gribinin belirtileri nelerdir?
  Domuz influenza A virüs enfeksiyonunda; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vucutta ağrı, yorgunluk/ kırgınlık, başağrısı, üşüme görülebilir. Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishal de görülmektedir.

  Mevsimsel gribe benzer şekilde, insandaki domuz gribinin şiddeti hafiften ağıra değişebilmektedir. Ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölüm görülebilmektedir. Hastalık özellikle genç ve orta yaş grubunu tutmaktadır. Kronik sağlık sorunu olanlar gibi bazı gruplarda domuz gribi ağır seyredebilmektedir.

  Domuz eti ve domuz ürünlerini yemek güvenli midir?
  Domuz gribinin, usulüne uygun hazırlanan domuz eti veya diğer domuz ürünlerinin yenmesiyle bulaştığına dair bulgu yoktur. Domuz influenza virüsü, 70 ºC derece ısıtılınca ölmektedir.

  Tedavisi nasıl yapılır?
  Bazı ilaçların kullanımı domuz gribinin önlenmesinde CDC tarafından tavsiye edilmektedir. İlaç kullanımı hastalığın seyrini hafifletmekte ve daha hızlı bir iyileşmeyi sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra ciddi komplikasyonların da gelişmesi engellenmiş olur. Antiviral ilaçlara, semptomların görülmeye başlamasından itibaren ilk iki gün içinde başlanması gerekir.

  Çocuklarda acil tıbbi yardım gerektiren durumlar
  Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü,
  Mavimsi cilt rengi
  Yeterince sıvı alamama
  Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe
  Huzursuzluk
  Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük
  Döküntü

  Yetişkinlerde acil tıbbi yardım gerektiren durumlar
  Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
  Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç
  Ani baş dönmesi
  Konfüzyon
  Şiddetli bulantı ve kusma

  Hastalıktan korunmak için neler yapılmalı?
  Halen Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, seyahatin ya da ticaretin kısıtlanması gerekmediğini bildirmektedirler. Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması şu an için yeterli önlemlerdir.

  En etkili önlem el yıkamadır. Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnunuzu tek kullanımlık mendil ile kapatın ve mendili atın. Özellikle hapşırma ya da öksürme sonrasında ellerinizi su ve sabunla yıkayın.

  Bol sıvı tüketin yeterince dinlenin
  Alkol bazlı el dezenfektanları kullanılabilir. Hastalığın başlıca insandan insana, hapşırma, öksürme gibi yollarla bulaştığı düşünüldüğünden, hasta kişilerle temastan kaçınmak uygun bir korunma yöntemidir.

  Kirli ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmak buradaki virüslerin elleriniz yoluyla yayılmasına neden olabilir. Bol sıvı gıda tüketin, iyi beslenin, dinlenmeye dikkat edin.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - A'dan Z'ye domuz Forum Tarih
Yunan Mitolojisi Sözlüğü A'dan Z'ye FrmArtuklu TatLı SöZLük 28 Ocak 2011
Metin2 A'dan Z'ye Ninja Klavuzu Metin2 23 Haziran 2010
A'dan Z'ye personel alacak tüm şirketler Ekonomi Ve Borsa 18 Mart 2010
A'dan Z'ye Türk Tiyatro Oyuncuları Tiyatro ve Skeçler 16 Mart 2010
A'dan Z'ye Hareketli Harfler Hareketli Resimler 1 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş