Adalet ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 6 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Adalet ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Adalet ile ilgili kompozisyon çalışması nasıl yapılır?
   

 2. ben aradıgım yani adaletle ilgili kompozızyon bulamadım yardım edebilirmisiniz lutfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
   

 3. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Adalet

  Adalet haksızlık yapmamak, başkalarına karşı saygılı olmak gibi anlamlara gelir. Adalet sahibi insanlar kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeden her şartta gerçekleri söyleyen ve yapan kimselerdir.

  Her insan himayesi ya ya da emri altındaki insanlara haksızlık yapmadan adalet ile davranmak zorundadır. Tabiî ki adalet diyince ilk akla gelenlerden birisi devletin halkı üzerindeki tutumuyla ilgilidir. Belki de en önemli olanlarından biri de budur. Çünkü bir ülkenin içerisinde ayrım kileri çeşitli şekillerde isimlendirip buna göre farklı farklı muamele göstermek adalet anlayışındaki bozukluğu gösterir. Şeyh Edebali Osman Gazi’ye vasiyeti’nde “geçimsizlikler, anlaşmazlıklar bize; adalet sanadır” diyor. Yani anlaşmazlık içine düşenler içinde senin en yakınlarında olabilir. Ama böyle bir durum karşısında sana düşen dost, akraba gibi durumları göz önünde bulundurmadan adalet ile hareket etmektir. Adaletin tam manası budur. Diline, dinine, rengine, görüşlerine vb. özelliklere bakarak karar vermeden, doğrunun yanında olmaktır. “Adalet mülkün temelidir” sözünü bilmeyenimiz yoktur. Bu sözdeki mülk Arapça’da devlet anlamına gelir. Bir devletin var oluş sebebi zaten vatandaşların her alandaki ilişkilerini kanun ve nizama dayalı bir şekilde düzenlemektir. Eğer bir devlet, temelini oluşturan adalet duygusunu bir kenara bırakarak hareket ederse dinamiti temele kendi eliyle yerleştirmiş olur. Haksız uygulamalarla baskı altına alınan kesimim kendisine sırt çevirmesine ve bütünlüğünü tehdit edici faaliyetlere girişmesine sebebiyet verir.

  Adaleti sağlamak sosyal yaşamda herkesin kendi sorumluluğudur. Ancak karşılıklı alışverişlerde devlet bu düzeni tesis etmekle görevlidir. Adaleti gerçek manada sağlamayı başarabilen devletlerin vatandaşlarında “şeriatın kestiği parmak acımaz” düşüncesi zihinlere yerleşir. Ancak devlet olarak adaleti sağlayamazsanız insanlar kendi adaletini kendi eliyle sağlama yolunu tercih eder. Bu da toplumsal huzuru ve barışı tehdit eden en önemli unsur olur.

  Adaleti anlatan elinde terazi bulunan gözleri kapalı bir kadın resmi vardır. Gözlerinin kapalı olmasındaki maksat karşısına çıkan kişinin kim olduğunun önemli olmadığı bilinciyle karar vermesini ifade eder. Gerçek manada adalet de budur.  Kaynak:
  bilginx.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adalet ilgili kompozisyon Forum Tarih
Adalet Kuvvetli Kuvvetliler de Adil Olmalıdır İle İlgili Kompozisyon Makaleler-Denemeler 27 Kasım 2013
Adaletle İlgili Şiirler, Adalet Hakkında Şiirler Şiirler 5 Nisan 2012
Adalet ile ilgili Özlü Sözler - Adaletle ilgili Özdeyişler Güzel Sözler-Mesajlar 1 Temmuz 2011
Kuran-ı Kerimde Geçen Adalet İle İlgili Ayetler Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 23 Mayıs 2011
Atatürkün adalet ile ilgili sözleri Atatürk Hakkında Herşey 6 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş