Ada Tavşanı Özellikleri ve Resimleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda SeLeN tarafından 9 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ada Tavşanı Özellikleri ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tavşanlar Hakkında - Ada Tavşanı Resmi - Ada Tavşanların Özellikleri


  Ada tavşanı
  [​IMG]
  Bilimsel sınıflandırma
  Alem: Hayvan (Hayvanlar)
  Şube: Chordata (Kordalılar)
  Sınıf: Memeli (Memeliler)
  Takım: Lagomorpha

  Ada tavşanları ailesi yaklaşık elli türden oluşan tavşanlar ve yaban tavşanlarından oluşur. Ada tavşanları ıslıklı tavşanlarla beraber comprise the lagomorphs ile de bir initizam bulunmaktadır. Ada tavşanları ıslıklı tavşanlardan küçük tüylü kuyrukları, uzun kulakları ve arka ayakları ile ayrılır. Leporidler adını Latin leporislerinden almıştır ve lepusun tamlayanı yabani tavşandır.

  Lepus hariç cinslerin tüm üyeleri genel olarak tavşan olarak adlandırılır. Lepus cinsleri ise genelde yaban tavşanı olarak adlandırılır. Buna rağmen iki tane farkı olsa da günümüzdeki taxonomy'in doğuşu jacrabbitslerin doğuşuyla Lebus'ta olduğu bilinmektedir ve genel olarak Pronolagus and Caprolagus yabani tavşan olduğu var sayılmaktadır.

  Leporidler Okyanusya hariç tüm dünyada yerlidir. Okyanusya'ya gelişleri yerli memeliler için büyük bir tehdittir.

  Ada tavşanlarının 18 kadar türü vardır; bunlardan bir bölümünün anayurdu Yenidünya(Amerika), bir bölümününki Eskidünya'dır (Avrupa, Asya ve Afrika).

  Yenidünya'nın Sylvilagus cinsinden pamukkuyruk ada tavşanları, yer altındaki oyuk tünellerde yaşama alışkanlığında değildir. Ama dişi tavşan, yavrulayacağı zaman pek derin olmayan bir çukur kazar; bu çukurun içini de göğsünden ve karnından dökülen yumuşak tüylerle döşer. ABD'nin güney bölgelerinde yaşayan pamukkuyruklardan bataklık adatavşanını (Sylvilagus aquaticus) öbür ada tavşanlarından ayıran en büyük özellik, iyi yüzmesi ve su bitkileriyle de beslenebilmesidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Tavşanı Özellikleri Resimleri Forum Tarih
Tavşanın Özellikleri Nelerdir Diğer Hayvanlar 18 Ekim 2011
Bayağı Tavşanın Fiziksel Özellikleri Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 15 Haziran 2011
Ankara Tavşanı Özellikleri Nelerdir Diğer Hayvanlar 10 Haziran 2011
Tavşanın Özellikleri Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 10 Haziran 2011
5. sınıf Türkçe Alis Harikalar Diyarında Tavşanın Peşinden cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 25 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş