"Ada" kitabının özeti

'Kitap Özetleri & E-Kitaplar' forumunda Siraç tarafından 5 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  "Ada" kitabının özeti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  "Ada" kitabının özeti

  YAZARI: Akşit Göktürk
  KİTABIN ÖZETİ :
  Utopyada Ada : “Ada”nın “dünya“dan daha iyi bir yer daha mutlu bir yaşama ortamı olarak düşünülmesi ile utopya ortaya çıkar. Utopya Thomas More’ un bu türe adını veren ünlü yapıtında olduğu gibi başka ilkelerle işleyen daha iyi daha güzel bir toplum ülküsünün dile gelişidir. Utopya yazarının amacı uzak bir adanın duygusal renkliliği ya da eşine rastlanmadık tehlikelerini anlatmak değil sunacağı bir toplum düzeniyle hem kendi toplumunun işleyişindeki aksaklıklara çözüm yolu önermektir.
  -İlk Çağda Özlenen Ada : Utopyacının örnek toplum ülküsünde bildiğimiz tarihsel zamanın akışı ötesinde bir süreklilik kalıcılık verecektir. Bütün bu özellikler “ada”yı derli toplu bir düzenin güvenliğin mutluluğun ancak kafalarda birer özlem olarak sürdürdüğü büyük “dünya” nın karşıtı kılar.
  -Orta Çağda Özlenen Ada : İlk Çağın özlediği mutluluk adası gerçek dünya ile karşıtlığı yönünden bir öte dünya öğretisiyle kolayca bağdaştırılabildiği için orta çağda Hrıstiyanlığın cennet ülküsü ile birleşir. Halk batıdaki cennet ada inancını günlük yaşamın gerçekleri çevresine sokmaktan hoşlanır. Bu halkın bu dünyanın nimetleri ile dolup taşan bir cennet düşünmesine yol açar. Ondördüncü yüzyıl başlarından kalma ingiliz halk şiiri “The Land Of Cokaygne” bu düşünce eğlimini yansıtır. İspanya’ nın batı açıklarında bir ülkedir Cokaygne. Cenneten güzeldir Cokaygne. Nedir ki cennet dedikleri çimenlikten çiçeklerden yeşil dallardan başka? Ne bir salon ne oda ne oturacak bir iskemle vardır orda. Susuzluğunu dindirmek için sudan başka içki yoktur. Oysa Cokaygne’ nin ırmaklarından yağ bal süt şarap akar. Her yiyeceğin en iyisi oradadır. Kiliselerin kuleleri pastadan yapılmıştır. Nar gibi kızarmış kazlar tıpkı Brugel’in Ünlü “Schlaraffenland” tablosundaki gibi “ Ye beni!” diyerek gökten insanın ağzına süzülüverir.
  Yeniçağda Özlenen Ada : Cokaygne ile Utopia arasında aşağı tukarı ikiyüz yıl vardır. Bu süre içinde Avrupa insanın büyük değişikliklere uğramış yeni çağ başlamıştır. Fransız İngiliz İtalyan yazınları büyük gelişme gösterdi. İspanyol yazınları bu dönemi bugün bile “ Altın Çağ “ diye anılır. Yazın alanında bu yeni gelişme ada kavramında da değişiklik yarattı. Özlenen mutluluk adası ölümün gölgesinde taşıyan Hrıstiyanlık cenneti değildi artık.
  Gulliver Adaları : Gulliver Gezileri insanlığın başlıca dört yönünü ele alan bir taşalamadır. Lilliput Brobdingnag ülkekeri insanın insanın politik bayağılıkları ile gövdece çirkinliğini; Laputa Balnibarbi Glubbdubrib Luggnagg adaları insanın kafasının sapıklıklarını düşünen atlar Houyhnhmlerin adası ise çökmüş insan ahlakını yürekler acısı gülünçlüğüyle göz önüne serer.
  Robinsonadda Ada : Yeniçağda Avrupa insanının büyük denizlere bilinmeyen kıtalara ülkelere açılmasıyla gelişen gezi yazını ada utopyalarının yanı sıra sonradan robinsonad diye adlandırılacak yeni bir öykü türü ortaya çıkmasına başlıca etken olur. Robinsonad Alman uazın tarihçilerin başlangıçta Robinson Cruose’ yu yansılayan ıssız ada öykülerine taktıkları addır. Robinsonadda utopyadakinin tam tersi anlamlar kazanır. Utopyada bu özellikler kendine yeterlilik güvenik derli topluluk tarihsel akış dışında bir kalıcılık anlamına gelirken robinsonadda ada ortamının dışa kapalılığı bir tutsaklık sürgün duygusuna görünmez tehlikeler karşısında duyulan bir korkuya; kendiyle sınırlamışlığını korkunç bir yalnızlığa ; duran – zaman biçimi ise uygar dünyanın akışından kopmuşluk düşüncesine dönüşür.
  Robinson Crusoe : Kocaman azgın bir dalganın gemisi batmış Robinson Crusoe’ yu kaldırıp bir ıssız adanın kayalık kıyılarına atmasıyla ada konusu yazın alanında gelmiş geçmiş en ünlü örneğine kavuşur yeni çağın öykücülük sanatında da yepyeni bir çığır açılır.
  Çağdaş Romanda Ada : On dokuzuncu yüzyılda gemiciliğin sürekli olarak ilerlemesi dünya denizlerinin karış karış bilinir bir duruma gelmesi yazın alanında ada konusunun uygulanışını birkaç yönden etkilemiş bir gelişmedir.
  Okyanusların bilinmez birer tehlike alanı olmaktan çıkmasıyla deniz kazaları batık gemiler ıssız ada serüvenleri on sekizinci yüzyıl sonlarından bu yana hızla azalınca günümüz insanın serüven özlemi de başka konulara yönelmiştir. Bu gün bilim-kurmaca romanları ıssız ada konusu üzerine değil teknik gelişmenin varabileceği bilinmez alanların ürpertici serüvenleri üzerine değil kurulmaktadır. Öte yandan gene teknik gelişmenin bir sonucu olarak uzay insan oğlunun önünde uzanan uçsuz bucaksız bir serüven alanı durumuna gelmiştir.
  Sonuç Olarak ; Bir ada ortamı kendisini belirleyen dışa kapalılık kendisiyle sınırlandırmışlık duran-zaman biçimi gibi özellikleriyle “dışarı” nın dış dünyanın karşıtıdır. Yaratıcı bir yazar anlattığı bir olayı ya da durumu istediği oranda geçirebilir. Ancak anlattıklarına yer olarak bir adyı seçen yazarı ada ortamının bu özellikleri belli ölçüde sınırlar. Bu bakımdan yazındaki düşsel adalar çoğu arasında ortak benzerlikler vardır.
  Bütün düşsel adalar bir denizle çevrili ya da sularla çevrilidir hepsi dışarıya kapalıdır. Dışarıdan içeriye içeriden dışarıya bir giriş çıkış zordur. Dışarıdan bu ayrılmışlık Atlantis’ te adanın çevresindeki kanallara dev duvarlarla St. Brendan’ ın adasında adayı bir örtü gibi saran sis bulutlarıyla pekiştirilirken More’ un Utopya’sında yarım ay biçimindeki adaya giriş çıkışın sıkı bir denetim altında bulunan tek limana bağlanması dile getirilir.
  Görüldüğü gibi ada kavramına duyulan ilgi çok eski çağlardan günümüze değin insan bilincinde süregelmiştir. İnsanoğlunun bilinci ile gözlemi ada ortamını bütün değişik anlamıyla yaşamıştır.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - kitabının özeti Forum Tarih
Bab-ı Esrar kitabının özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 28 Kasım 2016
Yılanların öcü kitabının özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 20 Temmuz 2014
Küçük Kemancı kitabının özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 16 Şubat 2014
Ateşten Gömlek Kitabının Özeti Halide Edip Adıvar Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Eylül 2013
Araba Sevdası Kitabının Özeti Recaizade Mahmut Ekrem Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Eylül 2013

Bu Sayfayı Paylaş