Adım adım felaket!

'Yurt İçi Haberler' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Adım adım felaket! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erezyon nedeniyle deniz suyu her yıl biraz daha Karasu sahillerinden içeri giriyor.

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi tarafından hafta başında kamuoyuna açıklanan GPS sistemi ile yapılan analizlerde birkaç yıl içerisinde deniz suyu baskınına uğrama riski bulunan Karasu İlçesi'nde, deniz suyu son bir yılda erozyonla yaklaşık 100 metre içeri girdi.

  Karadeniz sahilindeki erozyonun boyutları iki yıl içerisinde çekilen fotoğraflar incelenip karşılaştırıldığında da açıkça görülürken, deniz suyunun ana caddeyi de aşması halinde ilçenin büyük bir bölümünün su altında kalacağı belirtildi.

  Marmara Bölgesi’nde özellikle sabit ve dar gelirli kesimin tercih ettiği turizm mekanlarından biri olan Karasu İlçesi'nin Yalı Mahallesi'nde liman yapıldıktan sonra Karadeniz sahil şeridinde deniz suyu da içeriye doğru ilerlemeye başladı.Son üç yıldır görülen Karadeniz sahilindeki erozyon özellikle geçtiğimiz yıl daha da arttı.

  Karasu İlçesi'nin 22 kilometrelik sahilinin liman bölgesi olan 2 kilometrelik sahil şeridinde etkili olan erozyon nedeniyle kabaran deniz suları sahildeki onlarca yazlık evi yutarken sular yaklaşık 100 metre içeri girdi. Belediye Plajı'nın da tamamen sular altında kaldığı bölgede deniz suyu festival alanına dayandı.

  Erozyonun 50 metre daha ilerlemesi halinde deniz sularının ilçe merkezine girmesinden endişe ediliyor. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Afet İzleme ve Araştırma Laboratuvarı, İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü'nün Karasu Belediyesi'nin desteğiyle bölgede ortak yaptığı çalışmada Karadeniz’de deniz sularının iç kesimlere doğru ilerledigi ve bunun sürmesi halinde de birkaç yıl içerisinde ilçe merkezinin sular altında kalabilecegi açıklandı.

  Bölgede bir yıl süren çalışmalarda alınan sonuçların ardından yapılan açıklamada tedbir alınmaması halinde birkaç yıl içinde denizin ana caddeyi aşarak deniz seviyesinden daha aşağıda bulunan bölgelerin deniz suyuyla kaplanabileceğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

  "Uydu görüntüleri ve GPS yöntemiyle gerçekleştirilen analizlerde, Karasu sahilinde 1996’da liman inşaatının başlatılmasından bu yana kıyı şeridinde 100 metreye varan olağanüstü erozyonun meydana geldiği saptandı.

  2010 ocak ayında meydana gelen fırtına, kıyı çizgisinin 30 metre daha içeri taşınmasına ve kıyıda ilk sırada yer alan evlerin pek çoğunun tahrip olmasına neden oldu. Mevcut durumda kıyı şeridinin ana cadde ile mesafesi belli noktalarda 50 metreye kadar düşmüş olduğu tespit edildi. Tedbir alınmadığı ve erozyon bu hızla devam ettiği takdirde birkaç yıl içinde denizin ana caddeyi aşarak deniz seviyesinden daha aşağıda bulunan geri plandaki bölgeleri su altında bırakması söz konusudur." Karadeniz’in 100 metreyi bulan erozyon sonrasında sular altında kalan Karasu sahilinde iki yıl önce sahilde çekilen fotoğraflar tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor Tatilcilerin kumsalında güneşlendiği denize girdigi 100 metrelik sahil şeridi şimdi sular altında.

  2 kilometrelik sahil şeridinde deniz suları özsu tatil köyünü hen an yıkabilir. Kafeteryası yıkılan tatil köyünün restaruntı da yıkılmak üzere ve deniz tesislere 2 metre yaklaştı Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu Karasu’da 2 kilometrelik sahil şeridinde etkili olan erozyon sonrasında deniz sularının önlem alınmazsa ana caddeye geçmesi halinde ilçce merkezine gelmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

  İspiroğlu şunları söyledi: “Buradaki tehlike gerçekten büyük. Bunun çözümünün de bir an önce bulunması gerekiyor. Bir yıl içerisinde 100 metrelik sahili sular altında bırakan deniz suları hızla geliyor. Ana Caddeyi geçmesi halinde ilçe merkezine gelmesi kaçınılmaz. Bu korkunç gerçek ister istemez bizi ürkütüyor. Bununla ilgili olarak bakanlığın bir an önce önlem alması gerekiyor. Çünkü bölgede oturan halk endişeli. Hemen bugün bu tehlike belli sözkonusu olmayabilir. Ancak eger önlem alınmazsa iki yıl sonra bu korkunç son kaçınılmaz"


  (ekolay)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Adım adım felaket Forum Tarih
Soyadımız olmasa ne tür sorunlarla karşılaşabilirdik Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
Çok yaşamak elimizde değildir ama adımızı çok yaşatmak elimizdedir kompozisyon örneği Edebi Türler Halk Edebiyatı 9 Şubat 2014
Benim Adım Kırmızı Kitabının Özeti Orhan Pamuk Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Eylül 2013
Hadim Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Konya Konya Tanıtımı 7 Aralık 2012
Sır Gibi Sakladım Kitabı - Sabrina Jeffries Kitap, Resim ve Dergi 11 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş