Action Kullanım Rehberi

'Photoshop Dersleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Action Kullanım Rehberi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Photoshop’un en iyi yanlarından bir tanesi yaptığınız hamleleri kaydediyor olması ve bu parçaları herkesle paylaşabiliyorsunuz. Action bölümüyle kayıt ettiğiniz her hamle daha sonra çalıştırılabiliyor ve işlerinizde size büyük kolaylıklar sağlıyor. Diyelim ki elinizde 5 fotoğraf var ve bu 5 fotoğrafa da logo ekleyeceksiniz. Bunun için hepsini açıp tek tek yapıp yorulmak yerine bir tanesine uygulayıp diğer fotoğraflara da aynı emri verebiliyorsunuz. Nasıl mı?
  Öncelikle indirdiğiniz action dosyalarını nereye yükleyeceğinizi gösterelim:
  C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS3\Presets\Actions
  Bu klasöre attığınız .atn uzantılı dosyaları Adobe Photoshop programını tekrar açtığınızda Action menüsünde görebileceksiniz.
  Adım1) Window > Action yolu ile Action ekranını açıyoruz. (Kısayol tuşu: Alt+F9) Açılan ekranın sağ alt kısmında çöp kutusunun hemen yanındaki Create New Action sekmesine basıyoruz ve çıkan ekranda yapacağımız Action için isim veriyoruz. Artık hazırsak kayda başlayalım. Bu yeni Action belgesi açarak otomatik olarak kayıt işlemine başlamış bulunuyorsunuz. Hareketlerinizi Record veya Stop tuşlarıyla yönetebilirsiniz. Kayıt başladı ve ilk fotoğrafa logomuzu ekliyoruz. Yerini ayarlıyoruz, kaydediyoruz, kapatıyoruz. Hemen Action ekranında Stop tuşuna basıp artık kaydı durduruyoruz. Şimdiye kadar yaptığınız tüm hareketleri kaydetti. Artık diğer fotoğraflara aynı şeyleri tek tuşla yaptırmanın zamanı geldi.
  Adım2) İkinci fotoğrafımızı açıyoruz ve Action ekranında son kaydettiğimiz Action’un ana başlığı seçiliyken play tuşuna basıyoruz. Gördüğünüz gibi ilk fotoğraf için yaptığınız her adım ikinci fotoğraf içinde saniyeler içerisinde siz yorulmadan halloldu. Eğer ki ilk denemenizde kaydederken yanlış yaptığınız yerler varsa o parçaları Action listesinden tutup çöp kutusuna atabilirsiniz.
  [​IMG]
  Sonuç olarak Action’un amacı sürekli yaptığınız işleri tek tuşla bilgisayara yaptırmaktır. Ama bunu biraz daha iyi kullananlar var ki yaptığı Action’ları paylaşıyorlar. Tek tuşla harika renklendirmeler yapabiliyoruz, mükemmel efektler ortaya çıkabiliyor. Bu tür paylaşımların en iyi olduğu yer kuşkusuz Deviantart ‘tır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Action Kullanım Rehberi Forum Tarih
Action Nedir? Action Kullanımı Videolu Anlatımlar ve Sorular 6 Haziran 2010
Photoshop Actions TextEffects Top15 ve Kullanım Photoshop Dersleri 2 Eylül 2008
Act of War: Direct Action Oyunu Hileleri Oyun Hileleri 10 Şubat 2011
Photoshop Andantonius Pencil Brush and Actions Download Brushes ve Pluginler 20 Aralık 2010
Space Abstraction 1.1 Ekran Koruyucu Windows Temalar & Ekran Koruyucular 25 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş