Aci Biberin Yararlari - Aci biber ve faydalari

'Şifalı Bitkiler' forumunda NeslisH tarafından 14 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Aci Biberin Yararlari - Aci biber ve faydalari konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Acı kırmızı biberde yoğun olarak bulunan alkaloit madde “kapsaisin”in, kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununda olumlu etkiye sahip olduğu bildirildi.

  Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Klinik Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz, yaptığı açıklamada, genetik ve çevresel faktörlerin kalın bağırsak kanseri gelişimine olan etkisinin iyi bilindiğini belirtti.

  Kanser cerrahisi, radyoterapi ve kemoterapi alanlarındaki gelişmelere rağmen tedavi oranlarında çok düzelme olmadığını, ancak yine de kansere karşı en iyi yolun tedavi olmayı sürdürmek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, “Geçen yıllarda yaptığımız ve batılı bir çok araştırmacının yayınladıkları benzer çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaştım. Bir kez daha halkımızın hatırlamasında yarar olduğunu düşündüğüm bir konu acı biberdeki kapsaisin maddesidir” dedi.


  [​IMG]


  Son olarak Güney Koreli araştırmacıların Nisan 2009′da ‘Cellular& Molecular Biology Letters’ isimli dergide ve Anticancer Research dergisinin ocak sayısında yayımlanan çalışmada, karaciğer kanser hücresi üzerine kapsaisin etkisinin incelendiğini vurgulayan Prof. Dr.Yılmaz, “Kapsaisin biberin temel acı maddesi olup, birçok hücre tipinde, bir anti-tümör etkisi sergilemiştir. Ancak, kapsaisinin anti tümör etkisi tam açıklanmamıştır” dedi.

  Ayrıca kırmızı biberin, kolesterol düşürücü, mide asidini düzenleyici ve mikrop öldürücü etkilere sahip olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, sanıldığının aksine kırmızı biberin zayıflatıcı etkisinin de bulunduğunu kaydetti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Biberin Yararlari biber Forum Tarih
Biberin Faydaları Yararları Nedir Şifalı Bitkiler 3 Eylül 2011
Karabiberin Faydaları - Karabiberin Yararları Şifalı Bitkiler 18 Aralık 2010
Acı Biberin Faydaları Nelerdir Şifalı Bitkiler 13 Mayıs 2011
Acı Biberin Zararları Şifalı Bitkiler 13 Mayıs 2011
Dolmalık Kırmızı Biberin Faydaları Şifalı Bitkiler 24 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş