Acıyurt Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Acıyurt Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ulaş Acıyurt Köyü - Acıyurt Köyü Hakkında - Acıyurt Köyü Resimleri - Acıyurt Köyü Tanıtım  Acıyurt, Sivas ilinin Ulaş ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Acıyurt köyü bir bey köyüdür ve bu beyin yaşantısı acılarla dolu olduğu için yaşadığı yere de bu ad verilmiştir. Köy, vatana büyük hizmetler veren Mehrali Beyin Sultan II. Abdülhamit tarafından miralay rütbesi verilerek Anadoluya daveti üzerine, kurulmuştur.
  Köyün adının nereden geldiği bilgi yoktur. Köy 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasında Ruslardan kaçarak Kafkasya'dan göç eden Karapapah adlı Türk boyu tarafından kurulmuştur. Bu boyun beyi Mihrali Bey'dir. Kuzey Kafkasya'da Kür nehri civarından buraya gelerek yerleşmişlerdir.


  Kültür

  Türk gelenek ve göreneklerini muhafaza eden Acıyurt Köyü; vatanına aşırı bağlı, milliyetçi ve maneviyatçı bir köydür. Acıyurt köyüne büyük hürmet ve saygı gösterilir. Atatürk tarafından bu köye verilen önem mehrali bey ağıtının Atatürk tarafından sık sık dinlemesinden anlaşılmakta (Kültür bakanlığı sitesine bakabilirsiniz) ve kendisine sorulduğunda mehrali beyin büyük bir insan olduğunu vurgulayarak " Onun bakışlarında Türk'ün asilliği vardı" dediği rivayet edilir. Atatürk Acıyurt köyüne osmanlı'dan gelen ayrıcalığın devamı emretmiş ve köy halkı 99 yıllığında vergi v.s muaf tutulmuştur. Zira bu köy milli mücadelede liderlik yapan bir köydür.

  Tanınmış yemekleri olarak gırniş, haşıl, hangel, madımak, patatesli hangel, içli köfte, ekmek aşı, hasıta, kuymak, kete,içli kete, gösterilebilir.

  Coğrafya

  Sivas iline 65 Km., Ulaş ilçesine 24 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 359
  1997 415

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy nüfusunda okur yazarlık oranı Türkiye ortalamasının üzerindedir. %85'lik kısmı üniversite mezunudur.Çok göç veren bir köydür, zira gençlik okuma ve yazmaya yönlendirilir. Köyün yetiştirdiği bir çok hakim(11),savcı(7), avukat(24), doktor(15), çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan müdür(42), genel müdürleri(18) vardır. Köyde yaz aylarında nüfus yoğunluğu oluşur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - RAFET SÖNMEZ
  1999 - Muharrem Öcal
  1994 - Arşadi Yıldız
  1989 - Hulusi Doymuş
  1984 - Cevdet Ülger
  1967 - Kemal Türkay
  1946 - Abdullah Türkay

  [​IMG]

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2009 yılı itibariyle yeni muhtar RAFET SÖNMEZ dir.

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Resim ve bilgileri Bu başlık altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Acıyurt Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş