Acıpayam Köyü Merkez Elazığ

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 12 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Acıpayam Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Acıpayam Köyü - Acıpayam Köyü Hakkında - Acıpayam Köyü Tanıtımı - Acıpayam Köyü Resimleri

  Acıpayam, eski adıyla Dadeş, Elazığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ermenilerden büyük felaket sonrası müslümanlara geçtiği söylenir.

  Kültür

  Köyün meşhur yemekleri: Taş ekmeği, patila, sırın, kaykana, gibi genel olarak hamur işlerinden meydana gelir. Ayrıca dut ve üzüm meyvesinin en iyi yetiştiği bölgelerden olduğu için dut pekmezi, üzüm pekmezi bastık gibi gıdalar da önemlidir. Önemli üzüm cinsi olarak öküz gözü,boğaz kere, şilfonu ve ternebidir.Bunların yanında hayvansal ürünler de önemlidir. Köyün tandır ekmeği ünlüdür. Köy eski harput kültür ve musiki özelliğini taşımakla birlikte az da olsa dejenerasyon geçirmektedir.türk islam kültürü yaşanır.dilleri türkçe olan insanlar yaşar.

  Coğrafya

  Elazığ merkezine 18 km uzaklıktadır. Dağ eteklerine yerleşmiş köy merkezi ve ovaya yayılan tarım arazilerine sahiptir. Ayrıca zengin su kaynaklarına sahiptir.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus :2000 - 372

  köyün nufusu 373 dür

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.küçük baş hayvancılık ve büyük baş hayvancılık yapılır.Şeker pancarı,pamuk,üzüm, arpa,buğday ve sebze yetiştirilir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ELAZIĞ'IN EN GÜZEL KÖYLERİNDEN OLUP DİĞER ADI DA DADEŞ'TİR MERKEZE BAĞLI BU KÖY YAZIN TAM BİR TATİL CENNETİDİR DAĞLARA ÇIKILDIĞINDA SİVRİCE'NİN EŞSİZ GÖLÜ DE GÖRÜNMEKTEDİR.Ayrıca köyün birçok efsanesi vardır. Köyün efsaneleşmiş! yaşlısı bilge dedeleri vardır.Ancak asıl efsane kişiler daha önceleri yaşamış olan Emoş kalkancı, ÇAKMAKCI MUSTAFA ve Hacı mehmet yardımcı hacı bilaldır köyün çaeşmeleri cırik kundur cam pınarı yukarı pınar,çelemlek,irzan gölü vs
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Acıpayam Köyü Merkez Forum Tarih
Kırca Köyü Acıpayam Denizli Denizli Tanıtımı 9 Nisan 2010
Karaismailler Köyü Acıpayam Denizli Denizli Tanıtımı 9 Nisan 2010
Karahüyükafşarı Köyü Acıpayam Denizli Denizli Tanıtımı 9 Nisan 2010
Karahüyük Köyü Acıpayam Denizli Denizli Tanıtımı 9 Nisan 2010
Kuzören Köyü Acıpayam Denizli Denizli Tanıtımı 9 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş