Abdullah Meriçadalı Kimdir - Abdullah Meriçadalı Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_inci tarafından 6 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Abdullah Meriçadalı Kimdir - Abdullah Meriçadalı Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Abdullah Meriçadalı Kimdir - Abdullah Meriçadalı Biyografisi-Abdullah Meriçadalı Hayatı-Abdullah Meriçadalı Hakkında Bilgi

  Abdullah Meriçadalı Biyografisi

  Abdullah Meriçadalı

  (D. 11 Şubat 1920 İzmir - Ö. 23 Kasım 2007 İstanbul), Türk ressamdır.
  Resme karşı ilgisi, İzmir Atatürk Erkek Lisesi’nde okurken hocaları Kadri Atamal ve Celal Uzel teşvikiyle gelişti. Bu öğrencilik yıllarında Halkevi Ar kolunun yönettiği öğrencilerin sergisinde ödül alması resme karşı olan ilgisini arttırdı. Vatani görevinden sonra İstanbul’a yerleşti.

  1942 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nde konuk öğrenci olarak gece kurslarına devam etti. İsmail Hakkı Oygar’dan seramik bilgileri aldı. Daha sonra resme yöneldi. 1945 yılında Rıfat Pekiş Emprime Fabrikası’nda, 1954 yılında da Vakko’da desinatörlük yaptı. İlk kişisel sergilerini 1982–1985 arasında Ümit Yaşar anat Galerisi’nde dört sergi açarak gerçekleştirdi. 1986–1990 yılları arasında Neriman Erkut Sanat Galerisi’nde karma sergilere katıldı. Son olarak ise 1993 yılında Ankara Turkuvaz Sanat Galerisi’nde bir kişisel sergi açtı.

  Abdullah Meriçadalı’nın kendi olanaklarıyla geliştirdiği sanat anlayışı, doğayı izlenimci bir anlayışla kendine göre yorumlamalıdır. Çalıştığı temalar içinde manzaralar ve ölüdoğalar ağırlık taşımaktadır. Sanatçı çalışmalarını İstanbul Kartal'daki evinde sürdürmektedir. Eserlerinin sergilenmesi ve satışıyla menajeri Adnan Ege Kutay ilgilenmektedir. Eserleri Akbank Resim Koleksiyonu'nun da aralarında bulunduğu, yurtiçinde ve yurtdışında birçok özel koleksiyonda bulunmaktadır. 23 Kasım 2007 tarihinde Kartal / İstanbul'da hayata gözlerini yummuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Abdullah Meriçadalı Kimdir Forum Tarih
Abdullah Meriçadalı Kimdir? Sanatçı Tanıtımları 25 Mayıs 2009
Burçin Abdullah Resimleri, Burçin Abdullah Fotoları Sanatçı-Ünlü Resimleri 20 Eylül 2012
Sofular Şehit Abdullah Kurt İlköğretim Okulu Bilgileri İvrindi Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Mayıs 2012
Abdullah İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 6 Şubat 2012
Peygamberimiz’in (Sav) Babası Hz. Abdullah Hakkında Bilgi Peygamber Efendimiz (S.A.V) 25 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş