Abdulhamid'in Valileri Kitabı - Abdulhamit Kırmızı

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda DeMSaL tarafından 26 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Abdulhamid'in Valileri Kitabı - Abdulhamit Kırmızı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Abdulhamit Kırmızı Abdulhamid'in Valileri kitap tanıtımı - kitap özeti  Kitabın künyesi

  Abdulhamid'in Valileri
  Osmanlı Vilayet İdaresi 1895- 1908
  Abdulhamit Kırmızı

  Klasik Yayınları
  Tarih
  Osmanlı Tarihi
  Fiyatı : 15,00 TL
  Temmuz 2010,
  280 sayfa,
  ISBN: 9789758740437


  Kitap hakkında

  Modern bir merkezi devlete dönüşüm sürecinde İmparatorluğun taşra idaresinde yaşanan değişimi hikaye eden bu kitap, Birinci Meşrutiyet devrinin son 13 yılının vilayet idaresine valiler perspektifinden yaklaşıyor. II. Abdülhamid'in Yıldız Sarayı'nda güç temerküzünü tamamladığı 1895 yılından, muhalif ittihat ve Terakki Cemiyeti'nin idareyi ele geçirdiği Temmuz 1908 İhtilali'ne kadarki dönemde 29 vilayette 90'ın üstünde vali görev yaptı. Osmanlı Devleti'nin son dönemindeki bu idare modelini önceki dönemlerin reformlarına atıfla kesif bir incelemeye tabi tutan yazar; valileri, güncel olaylar ışığı altında emperyal ve yerel düzeyde çeşitli kurumlarla, gruplarla ve kişilerle boğuşurken resmediyor. Osmanlı Devleti'nin yüksek idarecilerinin zihniyetine, iki yüzyıl arasındaki geçiş zamanının ruhuna ve merkezle vilayetler arasındaki güç mücadelelerine ışık tutuyor. Devlet işleyişini taşra gözlüğünden inceleyen bu çalışma, vilayetlerle merkezin karşılıklı bağımlılığını devletin merkezileşmesi bağlamında ele alıyor.

  Yoğun bir arşiv çalışmasına dayanan bu kitap; sadece bir idare sistemi olarak Hamidiye otokrasisinin doğasını değil, zengin bir tarihi olan Türk bürokrasi kültürünü de daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

  Osmanlı taşrasının tarihi yazılmamıştır. Asıl önemlisi, Sultan Abdiilhamid dönemi taşrası, 33 yıla layık bir biçimde incelenmemiştir. Oysa Hamidiye dönemi taşradaki değişiklik demektir. Anadolu halkı Hamidiye dönemindeki uzun barış, alt yapısal yatırımlar ve zenginlikler dolayısıyla II. Abdiilhamid'e merbutturlar. (...) Osmanlı taşrasının modernleşmesi "Geç Tanzimat" diyebileceğimiz 19. asrın son çeyreğine ait bir vakıadır. Onu iyi incelemek zorundayız. Önümüzdeki bu çalışma Sultan Abdülhamid devri taşra bürokrasisi üzerine bize önemli bilgiler getiriyor.

  İlber Ortaylı

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Abdulhamid'in Valileri Kitabı Forum Tarih
Sultan II. Abdülhamid'in tarihe ışık tutan mektubu Tarihi Bilgiler 22 Nisan 2010
II. Abdülhamid'in Çin'deki kurdurduğu Hamidiye Üniversitesi Üniversiteler 16 Şubat 2010
2.Abdülhamid'in yöneticilik sırları - 2.Abdülhamid'in yöneticilik sırları Kitap Özet Kitap Özetleri & E-Kitaplar 8 Kasım 2009
II. Abdülhamid'in İngiliz Siyaseti Tarihi Bilgiler 25 Kasım 2008
Cumhuriyet Dönemi Çankırı Valileri Ve Belediye Başkanları Çankırı Tanıtımı 21 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş