ABD'nin yeni 100 dolarının sırrı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  ABD'nin yeni 100 dolarının sırrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD Merkez Bankası'nın geçtiğimiz günlerde çıkardığı yeni 100 dolarlık banknotların sırrı belli oldu.

  [​IMG]

  ABD hükümeti offshore hesaplarda paralarını tutmakta ısrar eden yüksek servet sahibi kişilere ilişkin binlerce yeni vergi davasının yolda olduğunu açıkladı.

  2009 yılında ABD ile İsviçre arasında bazı bankacılık sırlarının paylaşılması konusunda yaşanan anlaşmazlık neredeyse diplomatik bir krize dönüşecekken İsviçre’nin 780 milyon dolarlık bir tazminatla birlikte bazı ABD’lilerin hesap bilgilerini verebileceğini açıklamasıyla bu krizden dönülmüştü. Verilen hesap bilgilerinin ardından da 2009’un ekim ayında ilk kez bir ABD vatandaşına bu bilgiler ışığında vergi davası açılmış, bunun ardından hakkında dava açılanların sayısı katlanarak artmıştı.

  Bu sürecin ardından gözler, UBS’in ismini açıklamadığı ve ABD hükümetinin denetiminden kurtulan diğer isimlere çevrilmişti.

  "7000 yeni dava yolda"

  ABD Adalet Bakanlığı’nda görev yapan bir avukat, “Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde, UBS davalarının dışında, kaçak olarak dolaşan diğer hesap sahipleri için 4000-7000 arasında sayıda yeni dava açılacağını tahmin ediyoruz” dedi.

  Yeni 100 dolarlar izleniyor

  ABD’nin İsviçre hükümeti ve İsviçre bankaları üzerindeki baskısını artırmasının ardından birçok hesap sahibi Amerikalı çözümü, elektronik olarak iz bırakmaktan kurtulabilmek için hesaplarını bavullarla ABD’ye taşımakta bulmuştu. Fakat bunu çözüm olarak buldum sananlara ABD hükümeti meğerse bir sürpriz hazırlamış. ABD’li Adalet Bakanlığı avukatı, “Bankaya gidip hesaplarını kapattıkları zaman aldıkları para desteleri, 100 dolarlık yeni banknotların 1000 tanesinin bir arada bulunduğu ve sıkıca paketlenmiş destelerden oluşacak. Fakat bilin bakalım sonra ne olacak? Bu paraları biz tespit edebiliyor ve yeni banknotların izini sürebiliyoruz” diyor.

  Sıkışan para Asya'ya kaçıyor

  Bu sıralar ABD Adalet Bakanlığı, Singapur, Hong Kong, Beijing ve Şangay’dan oluşan bir Asya turuyla denetimlerini sıkılaştırmış durumda. Son dönemde ABD’nin İsviçre ve Karayip Adaları üzerine artırdığı baskıların ardından buradaki paraların özellikle Asya’ya doğru kaçmaya başladığı tahmin ediliyor.

  Parayı kurtaran ötekini satıyor

  Geçen yıl İsviçre ve Karayipler’deki operasyonların ardından ABD tarafından başlatılan Türkiye’deki Varlık Barışı benzeri bir operasyonla 15 bin ABD’li, parasını anavatana getirip indirimli cezalar ve soruşturmadan kurtulmak suretiyle parasını aklamıştı.

  ABD Adalet Bakanlığı’nın son dönemde iyiden iyiye artan denetimlerinde en büyük desteği ise bu varlık barışıyla gelen ve parasını aklayan ABD’li vatandaşların ihbarlarından alıyor.


  KayNak
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ABD'nin yeni dolarının Forum Tarih
İşte ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Yurt Dışı Haberler 22 Kasım 2008
Türkiye ve ABD'nin ekonomik özellikleriyle ilgili olarak neler söyleyebiliriz? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
ABD'nin 1940'lardaki müthiş İstanbul planı nedir Tarihi Bilgiler 20 Şubat 2011
ABD'nin bütçe açığı 455 milyar dolar Ekonomi Ve Borsa 15 Ekim 2008
7. sınıf sosyal sayfa 64 Osmanlıda Yenilik cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar Dün 20:23

Bu Sayfayı Paylaş