Abdilli Köyü Hakkında Bilgi Boğazlıyan Yozgat

'Yozgat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 5 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Abdilli Köyü Hakkında Bilgi Boğazlıyan Yozgat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boğazlıyan Abdilli Köyü - Abdilli Köyü Hakkında - Abdilli Köyü Tanıtımı - Abdilli Köyü Resimleri
  Abdilli, Boğazlıyan, Yozgat'a bağlı 300 nufuslu bir köy olup Boğazlıyan-Sarıkaya yolu üzerinde 15. kilometrede yer alır. Rakımı 1140 metredir.

  Tarihi

  Abdilli ismi rivayete göre arapça "Abd Allah" veya "Abd Ilah" kelimesinden gelmektedir. Buradan hareketle köyün 19. yüzyılın başlarında ortadoğudan göç eden Türkmenler tarafından kurulduğu sanılmaktadır. Abdilli ile aynı adı taşıyan bir köyde Ürdünde mevcuttur.

  Kültür

  Köyün gelenek,görenekleri(koyde uc gun sureyle dugun yapilir,cuma gunu dugununun yapilacagi evin catisina ucunda elma ile bayrak dikilir,cumartesi kina yakma,pazar gunude gelin alma yapilir.[koyun yemekleri,arab asi,corek,bazlama,manti gibi kendine has yemekleri vardir..

  Coğrafya

  Adını abdilliden alan bölgede bir de yayla mevcuttur. Abdilli yaylası 1000m nin üzerindeki rakımı ile şiddetli karasal iklime sahiptir. Eskiden derelerin gürül gürül aktığı köyde son yıllarda büyük bir kuraklık yaşanmaktadır.Şimdi dereler kurumuş durumdalar.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 300
  2000 345
  1997 397

  Ekonomi

  Verimli topraklara sahip köyde, iklimdeki düzensizlikler ve kuraklık nedeni ile ürün kalitesi ve miktarında azalma başgöstermiştir. Son yıllarda Abdilli köyünde ekilen başlıca tarım ürünleri buğday, arpa ve pancardır. Pancarın sulama sorunu nedeniyle masraflı oluşu, köylünün buğday ve arpaya yönelmesine neden olmuştur.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Hasan YILMAZ
  2004 - Ergün GÜNER


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Ancak öğrenci sayısı azaldığı için okul kapanmıştır. Öğrenciler ilçe merkezinde taşımalı eğitim görmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. [[Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir ama faliyette degildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ulaşımın sağlandığı yol 2010 yılı içinde duble yol olacaktır, çalışmalra başlanmıştır.

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Abdilli Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş