Abdest Bozan Durumlar Nelerdir

'Dinimizin Direği Namaz' forumunda Mavi_Sema tarafından 16 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Abdest Bozan Durumlar Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Abdest hangi durumlarda bozulur
  Abdesti bozan haller neler

  1- Idrar veya dışkı yollarından yani ön ve arkadan herhangi bir şeyin çıkması. Mâide sûresi 6. âyetinde "...sizden birisi abdest bozmaktan geri dönmüşse..." ve Hz. Peygamber (s.a.s.)'e "Hades nedir?" diye sorulduğunda; "Her iki yoldan çıkandır" cevabını vermeleri, ön ve arka yollardan birinden çıkan idrar, dışkı, yel, vedi, mezi, meni, kurt ve diğer hususların abdesti bozduğunu ifâde eder.

  2- Aklın idrak gücünü gideren hususlar; uyumak, bayılmak, delirmek, sarhoş olmak vs.'dir. Ancak oturduğu yerde kıpırdamadan uyuyan kimsenin abdesti bozulmaz. (Müslim, Vudû', 2; Ahmed b. Hanbel, 1, 256).

  3- Vücudun herhangi bir yerinden kan, irin veya sarı su çıkması ve etrafına yayılması. Ağızdan akan kana bakılır, şâyet bu kan tükrük kadar veya tükrükten fazla ise abdesti bozulur.

  4- Ağız doluşu kusmak. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.) "Kusuntu abdesti bozar" (Tirmizî, Tahâre, 64) buyurmaktadır. Kusma ağız doluşu değilse abdest bozulmaz.

  5- Cinsî münasebette bulunmak.

  6- Tam olarak cinsî ilişki olmasa bile kadın ve erkeğin çıplak veya ince bir elbise ile vücutlarının veya tenâsül uzuvlarının birbirine değmesi.

  7- Teyemmüm yapan kimsenin su bulması .

  8- Namazda sesli olarak gülmek. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır: "Sizden biriniz namazdayken kahkaha ile gülerse abdesti ve namazı birlikte iade etsin. " Kahkaha namazın dışında olursa abdesti bozmaz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Abdest Bozan Durumlar Forum Tarih
Gusül Abdesti Alınması Gereken Durumlar, Gusül abdestini bozan durumlar nelerdir? Dini Sohbetler Dini Forum 8 Ağustos 2011
Abdesti bozan şeyler maddeler halinde Dini Sorular ve Cevaplar 26 Mart 2014
Kuran'ı Kerimde Abdesti Bozan Haller Nelerdir? Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 24 Aralık 2012
Abdesti Bozan Haller Ve Bozmayan Haller Nelerdir İman ve İslam Forumu 21 Nisan 2012
Abdesti bozan şeyler nelerdir Dini Sohbetler Dini Forum 14 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş