ABD'den offshore hesaplara gözdağı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  ABD'den offshore hesaplara gözdağı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD hükümeti offshore hesaplarda paralarını tutmakta ısrar eden yüksek servet sahibi kişilere ilişkin binlerce yeni vergi davasının yolda olduğunu açıkladı.

  2009 yılında ABD ile İsviçre arasında bazı bankacılık sırlarının paylaşılması konusunda yaşanan anlaşmazlık neredeyse diplomatik bir krize dönüşecekken İsviçre’nin 780 milyon dolarlık bir tazminatla birlikte bazı ABD’lilerin hesap bilgilerini verebileceğini açıklamasıyla bu krizden dönülmüştü. Verilen hesap bilgilerinin ardından da 2009’un ekim ayında ilk kez bir ABD vatandaşına bu bilgiler ışığında vergi davası açılmış, bunun ardından hakkında dava açılanların sayısı katlanarak artmıştı.
  Bu sürecin ardından gözler, UBS’in ismini açıklamadığı ve ABD hükümetinin denetiminden kurtulan diğer isimlere çevrilmişti.

  "7000 yeni dava yolda"
  ABD Adalet Bakanlığı’nda görev yapan bir avukat, “Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde, UBS davalarının dışında, kaçak olarak dolaşan diğer hesap sahipleri için 4000-7000 arasında sayıda yeni dava açılacağını tahmin ediyoruz” dedi.

  Yeni 100 dolarlar izleniyor
  ABD’nin İsviçre hükümeti ve İsviçre bankaları üzerindeki baskısını artırmasının ardından birçok hesap sahibi Amerikalı çözümü, elektronik olarak iz bırakmaktan kurtulabilmek için hesaplarını bavullarla ABD’ye taşımakta bulmuştu. Fakat bunu çözüm olarak buldum sananlara ABD hükümeti meğerse bir sürpriz hazırlamış. ABD’li Adalet Bakanlığı avukatı, “Bankaya gidip hesaplarını kapattıkları zaman aldıkları para desteleri, 100 dolarlık yeni banknotların 1000 tanesinin bir arada bulunduğu ve sıkıca paketlenmiş destelerden oluşacak. Fakat bilin bakalım sonra ne olacak? Bu paraları biz tespit edebiliyor ve yeni banknotların izini sürebiliyoruz” diyor.

  Sıkışan para Asya'ya kaçıyor
  Bu sıralar ABD Adalet Bakanlığı, Singapur, Hong Kong, Beijing ve Şangay’dan oluşan bir Asya turuyla denetimlerini sıkılaştırmış durumda. Son dönemde ABD’nin İsviçre ve Karayip Adaları üzerine artırdığı baskıların ardından buradaki paraların özellikle Asya’ya doğru kaçmaya başladığı tahmin ediliyor.

  Parayı kurtaran ötekini satıyor
  Geçen yıl İsviçre ve Karayipler’deki operasyonların ardından ABD tarafından başlatılan Türkiye’deki Varlık Barışı benzeri bir operasyonla 15 bin ABD’li, parasını anavatana getirip indirimli cezalar ve soruşturmadan kurtulmak suretiyle parasını aklamıştı.
  ABD Adalet Bakanlığı’nın son dönemde iyiden iyiye artan denetimlerinde en büyük desteği ise bu varlık barışıyla gelen ve parasını aklayan ABD’li vatandaşların ihbarlarından alıyor.


  Bugün
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ABD'den offshore hesaplara Forum Tarih
Eşrefpaşalılar'a ABD'den ödül Kültür Sanat Haberleri 19 Nisan 2010
ABD'den İran'a uyarı: Sabrımız kalmadı Yurt Dışı Haberler 24 Şubat 2010
ABD'den Ev Almak Daha Karlı Ekonomi Ve Borsa 8 Ocak 2010
ABD'den vatandaşlarına Gürcistan'ı terk etmeleri çağrısı Yurt Dışı Haberler 12 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş